Güncel

“Muhabbet zemininde aşk ve sevgi ilacımızdır”

Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun:

“Muhabbet zemininde aşk ve sevgi ilacımızdır”

 

Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, Adıyaman Üniversitesi M. Vehbi Koç Konferans Salonu’nda “Tasavvuf” konulu konferans verdi.

Konferansa Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Niyazi Kahveci, Prof. Dr. Seyit Temir, Adıyaman Müftü Yardımcısı Musa Çiftçi, Alevi Kanaat Önderleri, Adıyaman Üniversitesi akademik ve idari personeli ve öğrencileri katıldı.

Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun konferans öncesinde Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’yü makamında ziyaret etti. Ziyarette duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. Dr. Gönüllü fikir alış verişinde bulundu. Prof. Dr. Gönüllü Adıyaman Üniversitesi Onur Defteri’ni imzalayan Altun’a Adıyaman’ın tarihi ve turistik yerleri Cendere Köprüsü ve Perre Antik Kenti’nin maketini hediye etti.

Makam ziyaretinden sonra konferans salonuna geçen Altun burada verdiği konferansta Adıyaman Üniversitesi’ne ve Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’ye teşekkür etti. Tasavvufun tanımını yaparak sözlerine başlayan Altun tasavvufun inancımızın alt motifleri olduğunu söyledi. Tasavvufun ehl-i kamil olmada ve bizi yaratan Allah’ın hak yoluna yaklaşmamız için büyük kanal olduğunu belirten Altun tasavvufun büyük bir ilim yolu olduğunu ve o ilim den nasibini almayan insanların hak yolunu yakalamayacaklarını ifade etti.  Mütevazılığın, hoşgörünün, aşkın, muhabbetin ve her şeyin bu ilim yoluyla öğrenileceğini ileri süren Altun konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tasavvuf bizim manevi gıdamızdır. Bizim mürüvvetimizdir. Bizim muhabbet zemininde aşk ve sevgi ilacımızdır. Aşk ve sevgiye kavuşmak için tasavvuf her şeydir. Tasavvuf olmazsa ehl-i kamil olmaz. İnancımıza da aynı şekilde bir ağacın dalı olmazsa bir ağacın yaprağı olmazsa bir ağacın meyvesi olmazsa o ağaçtan faydalanamazsınız. Yani inancın alt motiflerini boşalttığınız zaman o inanç sadece bir kuru gövde olarak kalır. Düşünün 90 yıldan beri neden Mevlanalar, Yunuslar, Hacı Bektaşlar yetişmiyor. Neden yetişmiyor, muhabbet zeminleri, kaynakları, mekânları kapatıldı. Şimdi bunları yeniden açacağız inşallah. Çünkü kendi mesleğinizin ders kitapları ile kalamazsınız. Yürürsünüz ama kendi halinize yürürsünüz. Kendiniz için yaşarsınız.” dedi.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, konferans sonunda katılımcıların sorularını cevaplayan Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun’a teşekkür ederek plaket verdi.

 

Altun’dan Kahvaltılı Toplantı

Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, sabah kahvaltısında konuştu.

Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, dün Adıyaman Üniversitesinde verdiği konferansın ardından bugün de sohbet ve tanışma amaçlı bir kahvaltı düzenledi.

Burada bir konuşma yapan Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, “Dün üniversitemizde tasavvufla ve güncel sorunlarla ilgili bir muhabbet ve konferans verdik, hem üniversite gençlerimize hem gelen dostlarımızla beraber olduk. Bu kahvaltımızı dostlarımızla, arkadaşlarımızla, sevgili basın mensuplarımızla bir araya gelmek sohbet etmek amaçlı bir kahvaltı programı düzenledik çok güzel geçti” şeklinde konuştu.

Kahvaltıya, Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, AK Parti Adıyaman İl Başkanı Av. Halil Fırat, Alevi Dedesi Ali Büyükşahin, GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz da katıldı.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu