Güncel

Milletvekilleri Osmanlıca Öğreniyor

Milletvekili Fırat’ın Girişimi Etkili Oldu

Milletvekilleri Osmanlıca Öğreniyor

 

AK Parti Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat’ın girişimiyle mecliste açılan Osmanlıca Kursuna AK Parti milletvekilleri ilgi gösterdi.

AK Parti Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat’ın girişimiyle, Hayrat Vakfı Ankara Temsilcisi ve Osmanlıca Kursları Genel Koordinatörü Said Yavuz ile vakıf hocalarının ders verdiği kursa, AK Partili 36 milletvekili katılıyor.

Kursta milletvekillerine Osmanlıcanın hem yazımı hem de okunması öğretiliyor. Milletvekilleri, Çanakkale Şehitlerine şiirinin de aralarında bulunduğu birçok şiiri ve eseri Osmanlıca okudu. AK Parti Adıyaman milletvekili İbrahim Halil Fırat, Milli Eğitim Bakanlığı ile Hayrat Vakfı’nın 2014 yılında imzaladığı protokol uyarınca düzenlenen Osmanlıca kursları için 330 bin kişinin kayıt yaptırdığını, 250 bin kişiye ise Osmanlıca öğrendiklerine dair belge verildiğini belirtti. Fırat, milletvekillerine yönelik TBMM çatısı altında Osmanlıca kurs açılması için TBMM Başkanlığına başvurduğunu ifade etti. Bu başvuruyu yaparken milletvekillerinin, ecdadının dilini öğrenmesini amaçladıklarını kaydeden Fırat, Hayrat Vakfı Ankara Temsilcisi Said Yavuz ile diğer hocaların açılan kursta ders verdiğini söyledi. Fırat, şöyle konuştu: “Geçmişle bugün ya da yarın arasında bağlantı kurmak için Osmanlıcanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü, eski kitabelerimizde, Osmanlı parasının üzerinde, tapularda, cami veya medreselerde yazılı olan Osmanlıcayı okuyabilmek ve bunu çocuklarımıza aktarabilmek adına Osmanlıcayı önemsiyoruz. Bu nedenle bu kursu düzenledik ve milletvekili arkadaşlarımızdan da yoğun ilgi var. 36 milletvekili arkadaşlarımızla birlikte Osmanlıcayı öğreniyoruz.” diye konuştu.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu