Güncel

“Millete özür borcunuz var”

Karakuş’tan, Fikri Sağlar’a tepki

Yenilik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Elif Karakuş, CHP’li eski bakan ve milletvekili Fikri Sağlar’ın türbanla ilgili sözlerine tepki geldi.

CHP’li eski bakan ve milletvekili Fikri Sağlar, katıldığı programda “Türban irticai faaliyetlerin şeriat isteyenlerin üniformasıdır, başörtüsü yüzyıllar boyunca Anadolu’da bir geleneksel giysidir arada fark var. Kendimden söylemek istiyorum ben yargılandığım zaman türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde benimle ilgili haklarımı koruyacağı ve adaleti yerine getirebileceği konusunda kuşkum var” ifadelerini kullanmıştı.

Karakuş ise yaptığı yazılı açıklamasında, “Sayın Fikri Sağlar bey; siz bu ülkede bu fikir ve bu zihniyetle nasıl bakanlık yaptınız bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Bizim bakanımız, bizim düşüncelerimize, fikirlerimize, kültürümüze, yaşayış tarzımıza, değerlerimize, saygı duymalıydı.” dedi.

“İnsanlık ile ilgili özellikleri sıfatları, aklı, mantığı, fikirleri, vicdanı, merhameti, kişiliği, karakteri, adaleti, inanç gereği takılan bir örtüye nasıl olurda bağlarsınız” diyen Karakuş, şu ifadelere yer verdi:

“Bu mesele Nasreddin hocanın külah meselesine dönmez mi? Marifeti külahta zanneden cahilden ne farkınız kalır. Siz tarihe mal olmuş, bu ülkede bakanlık yapmış biri olarak nasıl böyle düşünürsünüz? Bu millete bir özür borcunuz yok mu? Yüzde 90’ı Müslüman olan bir ülkede yaşayan insanların kültürüne ve inancına hakaret edip kendinizi aydın mı zannediyorsunuz?” Nice insanlar gördüm üzerinde elbise yok ve nice elbiseler gördüm, içinde insan yok.”(PHA(

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu