Son Dakika
25 Mayıs 2018 Cuma

“Millet, mukaddesatına sahip çıkıyor”

18 Mart 2015 Çarşamba, 10:43

Çanakkale Savaşı ve Şehitleri Anma Mesajları

“Millet, mukaddesatına sahip çıkıyor”

 

18 Mart Çanakkale Deniz Savaşlarının 100’üncü Yıldönümü nedeniyle çeşitli kurumlar, kuruluşlar ve siyasiler mesaj yayınlayarak, Çanakkale Zaferinin önemine değindi.

AK Parti Grup Başkanvekili Av. Ahmet Aydın, mesajında, “Harp tarihimizde özel bir yeri olan Çanakkale Savaşı, her türlü zorlukla ve imkânsızlıkla mücadele eden bir milletin, asrın en güçlü ve ihtişamlı ordularına karşı gösterdiği bir diriliş destanıdır. Canlarını feda etme uğruna, geri dönmeyi bile düşünmeden kanlarının son damlasına kadar kahramanca göğsünü siper eden ecdadımız, bugün milletimizin sinesinde dualarla en yüksek makamda yerlerini almıştır. Şehitlerimizin hakları ve milletimizin dualarıyla bu topraklarda bugün hür ve salim bir şekilde nefes alıp veriyorsak bu emanete sahip çıkmak da bizim en büyük vazifemizdir.” dedi.

Aydın, “Bu düstur, inanç ve kararlılıkla torunları olan bizler de, ecdadımızın yüksek emanetine sahip çıkmaya devam ediyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun dün olduğu gibi bugün de bu milletin evlatları, tarihine, maneviyatına ve mukaddesiyatına sahip çıkmaya devam etmektedir.  Gerektiğinde sabahın alaca şafağında gönderden bayrağını indirmeden, milletin müdafaasını yapma ve muhafaza etme azim ve kararlılığına sahip bir şekilde görevini en güzel şekilde ifa etmektedir. Tarihimizin isimsiz kahramanları olan ve en güzel övgüleri hak eden Şehitlerimizi bu millet asla unutmayacaktır. Mukaddes şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, Şehitler Haftası münasebetiyle tüm Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, Gazilerimize sağlık ve esenlikler temenni ediyorum.” dedi.

 

Metiner: Milletimiz esarete boyun eğmez

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, Çanakkale’de destan yazan milletimizin, esarete boyun eğmemek için canını ve kanını ortaya koyduğunu belirterek, “Milletimiz esarete asla boyun eğmez” dedi.

Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, “Milletimiz, tarihin hiçbir döneminde esarete, dayatmaya, zorbalığa, zulme ve zalimliğe boyun eğmemiştir, eğmeyecektir de. Çanakkale’de destan yazan ecdadımız, bunun en güzel örneğini ortaya koyarak, insanüstü bir başarıya imza atmış, canını, kanını ortaya koyarak, esaretin ölümden daha kötü olduğuna inandığını göstermiştir.” dedi.

Metiner, “Çanakkale’nin geçilemez olması, milletimizin özgürlük ruhunun, inancının, vatan sevgisinin, millet aşkının geçilemez olması demektir. Milletimiz, cepheye gitmek için can atmış, kadınıyla, çocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla, ülkesini, milletini, namusunu ve özgürlüğünü korumak için düşmana dünyayı dar etmiştir. Bu ruh, inanç ve özgürlük ruhudur ve bu ruh, milletimizin en temel vasfıdır” dedi.

Çanakkale’de şehit olan tüm Mehmetçiklere Allah’tan rahmet dileyen Metiner, “Onları saygı, minnet ve şükranla anıyor ve bir kez daha Merhum Akif’in terennümüyle diyoruz ki; Ey şehid oğlu şehîd, isteme benden makber, Sana ağucunu açmış duruyor, Peygamber.”

 

Fırat: Milletimiz Tek Vücut Oldu

AK Parti Adıyaman Milletvekili Dr. Salih Fırat’ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 100. Yıldönümünü Mesajı şöyleydi;

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 100. yıldönümünü idrak ettiğimiz bu günler, bir Milletin birlik beraberlik duyguları ile omuz omuza verdiği zaman karşısında hiç bir gücün duramayacağını bir kez daha hatırlamamızı sağlamaktadır. Bu topraklarda yaşayan bütün Halklar; Din, Dil, Irk ayrımı yapmaksızın tek vücut olmuştur. Türkiye Halkları Çanakkale’de  birlik ruhuyla bir araya geldiği gibi bugün ve yarın da aynı kardeşlik hisleriyle kardeşçe yaşamaya devam edecektir.

18 Mart Çanakkale Zaferinin yıldönümü münasebetiyle bu toprakları kanlarıyla sulayan Şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.
Kutlu: Tarihimize altın harflerle yazıldı

Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. Yıldönümü ve Şehitleri Anma” günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başkan Kutlu, “Çanakkale Zaferi”nin, topraklarımızı işgal ederek milletimizi yok etmek isteyen güçlü devletlere karşı kazanılmış ve tarihimize altın harflerle yazılmış büyük bir zafer olduğunu kaydetti. “Çanakkale Zaferi”nin ibret verici bir destan olduğunu açıklayan Kutlu; “Bu destanı yazan yüz binlerce şehidimiz, ‘Çanakkale Geçilmez’ gerçeğini ve kendisine vurulmak istenen esaret zincirini parçalayıp atacağını tüm dünyaya göstermiştir.

Çanakkale Zaferi ile millet olma bilincinin tohumları atılmış, ‘Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması için zemin hazırlanmıştır. Cennet vatanımızı parçalamak isteyen şer güçler tarafından şimdi de ülkemizde oynanan oyunlara karşı kahraman ordumuz 100 yıl önce Çanakkale’de gösterdiği üstün cesaret ve kararlılığı aynı başarıyla tekrarlamıştır. Ülkemiz üzerinde hesapları olan şer güçler şunu bilmelidirler ki; Türk milleti var oldukça ‘Türkiye Cumhuriyeti’ devleti ebediyen var olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle ‘Çanakkale Zaferi’mizin mimarları olan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

 

Şimşek: Milletin Şahlanışının ispatıdır

Adıyaman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Musa Şimşek, Çanakkale Şehitlerini anma yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Çanakkale Savaşının Yokluklar içerisinde Vatan müdafaasının bir milleti nasıl şahlandıracağının eşsiz ispatı olduğunu belirten Şimşek, “Çanakkale’de kazanılan zaferle ortaya konulan sarsılmaz vatan sevgisi ve millet olma bilinci kurtuluş savaşında da meşale olmuş, bütün fertleriyle el ele veren milletimiz bu mücadele sonucunda Cumhuriyet ve ilerleyen süreçte de demokrasi, hukuk ve özgürlükle tanışmıştır. Geçmişten aldığımız ilhamla, milletçe, şehitlerimizin bize bıraktığı mukaddes emanetin sorumluluğunun idraki olarak, her geçen gün aynı şuur ve inançla daha da yükseklere taşıma kararlılığını göstereceğiz. Biz millet olarak birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettikçe, Türkiye gelecekte hak ettiği gerçek yeri mutlaka alacaktır.” dedi.

“Çanakkale Savaşı yalnız bizim tarihimizin değil, yakın dünya tarihinin en önemli savaşlarından biridir. Kahramanlık ve fedakarlığın doruk noktaya ulaştığı bir prestij ve azim mücadelesidir. Tarihe altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 100.Yıldönümünü kutlamanın ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu yaşamaktayız. Milletimize bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere; bu mücadeleye katılan kahraman askerlerimizi ve Ülkemizin birliği ve beraberliği, vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğrunda canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyoruz.” Dedi.

 

Toprak: Önemli ve anlamlı bir tarih

Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Kâhta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak mesajında “Çanakkale Deniz Zaferi’nin vatan topraklarını savunmak ve korumak için canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerin anılması bakımından önemli ve anlamlı bir gün olduğunu belirtti.

Başkan Toprak, “Tarihimize altın harflerle yazılan bu büyük destan ve eşsiz zaferde gösterilen azim ve irade, Kurtuluş Savaşı yolundaki en büyük adımdır. Çanakkale, milli şuurun tek yürek, tek yumruk olduğu ve vatan toprağını düşmana teslim etmemek için ölümü göze almış aziz ecdadımızın kahramanlık mücadelesidir, Çanakkale Zaferi bir milletin inancının ve cesaretinin büyük destanıdır, Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümü vesilesiyle Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitleri Anma Günü münasebetiyle de, bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi de şükranla anıyorum.” dedi,

 

Çemberlitaşlılardan Çanakkale Mesajı

Çemberlitaş ve civar Köyleri Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kazım Çetinkaya da mesajında, “Çanakkale Türk’ün ve Türk’lüğün yeniden hayat bulmasıdır. Azılı Avrupalı’nın artık Türk’ü insan olarak görmediği talihsiz bir dönemde Türklerin iman ve inaçlarıyla yeniden destanlar yazdığı varoluş hikayesidir Çanakkale… Şair-i şehrin deyimiyle;

“Kimi Hindu kimi yamyam, kimi bilmem ne bela,

Hani tâuna da zül’dür bu rezil istila” Dediği sırtlanlar misali saldıran Batı’lı devletler Müslüman Türk’ün imanı karşısında adeta felc olmuşlardır. İman hem nurdur hem kuvvettir . Evet hakiki imanı elde eden adam bütün kâinata meydan okuyabilir. Maddi üstünlük, modern silahlar toplar tüfekler, süngünün karşısında aciz kalmışlardır. İman ve inanç salabetiyle karşı koyan Türk askeri  ehl-i salibi dize getirmiş, Türklük gurur ve şuurunu tüm dünyaya ilan etmiştir.

Modern silah ve techizatla donatılmış ehl-i salibin karşısında, çakar almaz silahlarla, dahası mermisi olmayan aç biilaç ordunun  13-15 yaşlarındaki lise öğrencileriyle eğitim bile görmemiş bir avuç Mehmedciğinin gösterdiği kahramanlık tarihte zaferin ne olduğunu Batılı devletlere öğretmiştir. Bir tarafta yakın tarihin en iyi askerî, siyasî, straeji hesabını yapan İngiliz, bir yanda artık canından başka insanlığa verebilecek hesabı kalmamış “Devlet-i  Aliye”

Türkler 2500 yıllık tarihlerinde belki de en büyük taarruzla karşılaşmışlardır. Görünürde İngiltere ve müttefiklerinin amaçlarına ulaşmamaları için bir neden bulunmamaktadır. Fakat 18 Mart 1915 de sanki belirli bir istikamette akan tarihin yeri değişmişti. Müslüman Türk için kıyamet kopma noktasına geldi., dünya durdu ve yeniden kendi tabiî seyri içinde dönmeye başladı. İngiliz, Alman, Rus, Fransız adındaki devlerin, kader akışlarında da tam bir dönüm noktası oldu.İşte  Çanakkale eşi benzeri olmayan müstesna bir zaferdir. Çanakkale, Türk için bir ölüm kalım mücadelesidir. Çanakkale düşmana mezar olmuş, geçilmez olmuştur.

Çanakkale zaferinin 100. Yıldönümünde, bu mukaddes toprakları bize emanet eden bütün aziz şehidlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyor,kahraman gazilerimize de minnet ve şükranlarımızı arz ediyoruz.” dedi.

Tokur: Şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz

Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı N.İrfan Tokur, mesajında, “Çanakkale,  Türk milletinin tarihi bir direnişi, asla unutulmayacak mücadele azmi ve emperyalist mihrakların kanlı planlarını alt üst eden stratejik silkinişinin adıdır. 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Savaşı’nı zaferle taçlandıran günü ve şehitlerimizin aziz hatıralarını hürmetle hatırlarını yaad ediyoruz. 100. seneyi devriyesinde, Çanakkale destanını ve muhterem şehitleri dualarla ve hayranlıkla bir kez daha idrak ederek, Çanakkale’nin Türk milletinin tarihi bir direnişi, asla unutulmayacak mücadele azmi ve emperyalist mihrakların kanlı planlarını alt üst eden stratejik silkinişi olduğunu ifade ediyoruz.

Hepsinden de önemlisi, imanın, inancın ve milli iffetin gülleye, mermiye ve gelişmiş savaş gemilerine tavizsiz duruşudur.  Sömürgeci heveslerin, zulüm ve eziyeti rehber edinen yedi düvelin kıyılarımıza kadar getirdikleri kanlı hesaplar, Türk milletinin fedakârlık ve cesaretle inşa ettiği tabya ve siperlere çarpmış ve sonuçsuz kalmıştır.

Çanakkale Zaferi;  ayağa kalkan millet iradesinin, bağımsız yaşama dışında hiçbir seçeneği olmayan beşeri kudretin ve kuvvetin somutlaşmış halidir. Vatan topraklarına göz diken küresel odakların, sayı, malzeme, imkân ve teknolojik üstünlüklerinin millet olma şuuru karşısında çaresiz kaldığı, Türk milletinin her ferdinin yöresi, kökeni ve mezhebi ne olursa olsun, Çanakkale semalarında yüreklerini buluşturduğu ve birlikte şahadet şerbetini içtiği, beraber hücuma kalktığı, aynı safta dua ettiği, birbirinin umudu olduğu ve vatanın selameti için emek vererek kan döktüğü ve birlikte zafere kavuştuğu bir savaşın adıdır. Sırtında adeta vatan coğrafyasının yükünü kaldıran Seyyit Onbaşı’nın, Nusret Mayın Gemisi’yle   devleşen Tophaneli Yüzbaşı Hakkı’nın, askerlerine ölmeyi emreden Mustafa Kemal’in ve dönmeyi aklından bile geçirmeyen nice kınalı kuzunun manevi hatırası ve mirası sayesinde bağımsızlığımız korunmuştur.

Çanakkale aynı zamanda milli mücadelenin ilham ve esin kaynağı olarak geleceği aydınlatmış, son yurdumuzun tek dişi kalmış canavarlara asla yem edilmeyeceğini ispatlamıştır.

Bu zafer,  insanlık âleminin şahitliğinde, Türk milletinin varlığına ve yaşama hakkına el uzatan alçaklara karşı abideleşen ruhu olup, şeref ve milli onur savunmasının zirvesi olmuştur.

Herkes bilmelidir ki, Türk milletinin Çanakkale menkıbesi gönüllerde yaşadıkça ve bunu sahiplenen vatansever şahsiyetler bulunduğu müddetçe, geçmişte başaramayan yabancı emeller, bugün de maşaları vasıtasıyla kesinlikle hedeflerine ulaşamayacaklardır.

Bu duygularla, ’18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100’nci Yıldönümü’nde, tertemiz kanlarıyla üzerinde yaşadığımız toprakları vatanlaştıran aziz şehitlerimizi minnet duygularımla anıyorum.”

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: