Güncel

“ Millet Abidesi, Medeniyet Kaideleri Üzerinde Durur”

Eğitim Bir Sen’den “Öncü Medeniyet “ Konferansları

“ Millet Abidesi, Medeniyet Kaideleri Üzerinde Durur”

 

Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi “ Öncü Medeniyet Güçlü Sendika Büyük Türkiye “ konferans ve seminer faaliyetlerini Mehmet Akif İnan Konferans Salonunda düzenlenen ve Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özbay’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansla sürdürüyor.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Memur Sen Adıyaman İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz şube olarak “üyelerimizin kişisel gelişimine katkı sağlayacak birikimlerini arttıracak daha da önemlisi medeniyetimizin kodlarını ve ruhumuzun kaybettiğimiz hafızasını yeniden diriltecek her türlü faaliyeti gerçekleştirecek, destek olacak ve elimizi taşın altına koymaktan asla çekinmeyecek ve sorumluluk almak için işaret beklemeyeceğiz” dedi.

Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin İslam dünyasının ve medeniyetinin yeniden dirilişi için bir vesile olmasını temenni ederek bölgede zor şartlar altında mücadele veren Müslüman yüreklere muzafferiyet dileyen Ali Deniz, bölgede hiçbir kan bağı bulunmayan, hiçbir dindaşı bulunmayan bölge ile hiçbir ortak değeri paylaşmayan güçlerin dikta rejimlerini sömürgelerinin devamını sağlamak maksadıyla destekleyip Ortadoğu’yu kan gölüne çevirdiklerini söyledi.  Müslüman coğrafyanın bu durumdan ancak ve ancak değerlerine tekrar dönüp ümmet bilincine kavuşması ile salim çıkacağını belirten Memur Sen Adıyaman İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz “gelenekle geleceğe kavuşmamız gerekir” dedi.

Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özbay ise medeniyet temalı konuşmasında Sezai Karakoç’tan örneklerle İslam Medeniyetinin kodlarına değindi. İslam Medeniyetinin adalet, hakikat, iyilik, güzellik, fazilet ve doğruluk olmak üzere altı kaide üzerinde durduğunu belirten Özbay “millet abidesi medeniyet kaidesi üzerinde durur” dedi. Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler için “ İstanbul, Şam, Bağdat bir ipe dizilmiş tespih taneleri gibidir. İpi neresinden koparırsanız tespih dağılır “ diyen Prof. Dr. Mahmut Özbay sözlerini şöyle sürdürdü:

“ Batı medeniyeti insanlığa cevap verememektedir. Bu yüzden ölümün eşiğine gelmiş ve çareyi intihar etmekte bulmuştur. İntihar etmek için Ortadoğu’yu seçmiştir. Batı Ortadoğu’da kendisinin yeni bir versiyonunu arıyor veya oluşturmaya çalışıyor. Bunu yaparken İslami dirilişin önünü kesmek için her türlü siyasi komployu gerçekleştiriyor. Bütün dünya olanca hızıyla İslam medeniyetinin kuşatıcı ruhuna duyduğu ihtiyacı haykırıyor. Bunu sağlamak için her Müslüman çağdaş olmak, çağı kavramak, yenilikçi,  üretken, ve aydınlatıcı, yol açan aksiyoner ruhu yeniden kazanmak zorundadır.”

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı