Mevduatlar yatırıma dönüşmeli

11 Mayıs 2017 Perşembe, 09:44

Bankalardaki mevduatın yatırıma dönüşmesi bekleniyor

Mevduatlar yatırıma dönüşmeli

 

Gazetemizin dünkü manşetinde yer alan “Adıyaman ‘Mevduat’ Zengini”, “Bu işte bir ‘terslik’ var!” başlıklı haberimizde yer alan bankalarda bulunan ve bir yıl içinde yüzde 72 artan mevduatın nasıl değerlendirilmesi gerektiği tartışmaları sürüyor. Adıyaman İşkur İl Müdürü Emin Yücekaya, bu mevduatın bankalarda bekleme yerine, yatırıma dönüşmesi halinde, istihdama yapacağı katkıyı, ekonomiye getireceği kazancı hatırlattı.

Bankalardaki mevduatı geçen yılın Mart Ayı sonuna göre en fazla artış gösteren Adıyaman’da bu mevduatın yatırıma dönüşmesi bekleniyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, Mart 2016-Mart 2017 dönemleri kıyaslandığında kentler arasında mevduatını en fazla artıran yüzde 72,7 ile Adıyaman oldu. İşkur Adıyaman İl Müdürü Emin Yücekaya, Adıyaman’da 3 ayrı yatırım teşviki uygulandığını ve bu bankalardaki mevduatların yatırıma dönüşmesini beklediklerini dile getirdi.

Bankalarda ki mevduat artışının birçok sebebinin olabileceğini ancak kendilerini ilgilendiren kısmın yatırım olduğunu belirten Emin Yücekaya, “Adıyaman banka mevduatındaki artış itibariyle ilk sırada yer alıyor.  Bunun birçok neden olabilir ama bunlardan bizi ilgilendiren en önemli kısım teşvik paketleridir. Adıyaman bu yıl  3 ayrı teşvikten faydalanıyor. Bunlardan birisi Cazibe Merkezleri Programıdır. Cazibe Merkezi Programına 150’nin üzerinde büyük proje başvurusu var.  Bunun sonuçlarının Kalkınma Bankası tarafından açıklanması durumunda, o kapsamda yatırım yapacak olan yatırımcı bankada ki mevduatını yatırıma dönüştürecektir. İkincisi Cazibe Merkezinden yararlanmasa bile oraya yaptığı yatırım başvurusu değerlendirilmeyen kişiler 6. Bölge teşvikinden yararlanmak için mevduatlarını yatırıma dönüştürecektir.  Üçüncü teşvik paketi de ise bu sene için ‘artı istihdamdır. ‘Artı istihdam’ 2016 istihdamının üzerine işletmelerin yapacakları ilave istihdamın tüm vergi ve SGK yükü devlet tarafından karşılanmaktadır. Yakın gelecekte bu mevduatın yatırıma dönüşeceğini ve istihdam alanında hem üretim alanında gözle görülür artışın yaşanacağını bekliyoruz. 1 Ocak-7 Mayıs döneminde artı istihdam kapsamında 4 bin 382 artı istihdam var. Adıyaman’da toplam sanayi istihdamı 12 bin 500 civarında olduğu düşünüldüğünde oldukça yüksek bir rakamdır” dedi.

 

Haberimiz şöyleydi;

Dünkü gazetemizin manşetinde yer alan “Adıyaman ‘Mevduat’ Zengini Bu işte bir ‘terslik’ var!” haberimiz şöyleydi;

Adıyaman, ‘ırgat kenti’ olarak bilinir. Yine Adıyaman’da var olan işsizlik, Türkiye ortalamasının üzerinde. Yoksulluk da işsizlik ve ırgatlığa paralel olarak yüksek ama bankalarda bulunan mevduat, bütün bunların yanlış olduğunu gösteriyor. Adıyaman’da, bankalarda bulunan mevduat, geçen yılki verilere göre, “en yüksek artışı sağlayan il” sıralamasında “Mevduatını en fazla arttıran il olan Adıyaman, yüzde 72,7 ile birinci oldu. Bu veri, Adıyaman’da şaşkınlıkla karşılanırken, yatırıma dönmeyen, istihdam sağlamayan, ekonomiyi düzeltmeyen zenginliğimiz, bankaları zengin etmeye yaradığını, “faizle geçinen” hatırı sayılır bir kitlenin olduğunu gösteriyor.

Adıyaman 2016 yılının Mart ayında 1.632.376 mevduata sahipken, 2017 yılının Mart ayında bu rakam yüzde 72,74 artarak 2.819.749 oldu. Bir yılda aradaki fark ise 1.187.373 olarak gerçekleşti.

İllere göre mevduat oranları (2016 Mart)Bankacılık sektörünün bu yılın mart sonu itibarıyla toplam mevduatı 2016’nın aynı dönemine göre yüzde 19,2 artarak 1 trilyon 518 milyar liraya ulaştı- İstanbul yaklaşık 656 milyar liralık mevduatla ilk, Bayburt ise 387,6 milyon liralık mevduatla son sırada. BDDK verilerine göre, Mart 2016-Mart 2017 dönemleri kıyaslandığında kentler arasında mevduatını en fazla artıran yüzde 72,7 ile Adıyaman oldu. Adıyaman’ı yüzde 48,5 ile Gaziantep, yüzde 46,5 ile Kilis ve yüzde 41,1 ile Kocaeli takip etti.

Bankacılık sektörünün toplam mevduatı bu yılın mart sonu itibarıyla 2016’nın aynı dönemine göre yüzde 19,2 artarak 1 trilyon 518 milyar liraya ulaştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, geçen yılın mart sonunda 1 trilyon 273 milyar 197 milyon 941 bin lira olan bankacılık sektörü toplam mevduatı, 2017’nin aynı döneminde yüzde 19,2’lik artışla 1 trilyon 517 milyar 929 milyon 652 bin liraya yükseldi.

İstanbul, yaklaşık 656 milyar liralık mevduatla ilk sırada yer aldı. İstanbul ve 221,7 milyar lira ile Ankara, 100 milyar liranın üzerinde mevduata sahip 2 kent olarak dikkati çekerken, 16 ilde 10 milyar liradan 99 milyar liraya kadar mevduat tutarı söz konusu oldu.

İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Adana, Mersin, Konya, Muğla, Gaziantep, Hatay, Kayseri, Denizli, Aydın, Balıkesir, Eskişehir ve Manisa 10-100 milyar lira arası mevduata sahip iller olarak kayıtlara geçti.

Bayburt, 387,6 milyon lira ile mevduatta son sırada yer aldı. Bayburt’u Ardahan, Kilis, Gümüşhane ve Muş takip etti.

 

7 kent 5-10 milyar lira mevduata sahip

Verilere göre, 5 milyar lira üzeri ve 10 milyar lira altında mevduat sahibi kentler arasında en fazla mevduata 9,5 milyar lira ile Tekirdağ sahip oldu. Söz konusu aralıktaki diğer 6 kent Samsun, Trabzon, Sakarya, Zonguldak, Diyarbakır ve Çanakkale olarak sıralandı.

2 ila 5 milyar lira arasında mevduata sahip kent sayısı 31 iken, Kahramanmaraş, Edirne, Malatya, Giresun, Mardin, Amasya ve Karabük de bu kentler arasında yer aldı.

1 ila 2 milyar lira arasında mevduat bulunduran 15 kent arasında da 1 milyar 981 milyon lira ile Düzce ilk sırada geldi.

Bu arada, 1 milyar liranın altında mevduata sahip il sayısı 10 oldu.

 

Adıyaman artışta, Nevşehir azalışta lider

BDDK verilerine göre, Mart 2016-Mart 2017 dönemleri kıyaslandığında kentler arasında mevduatını en fazla artıran yüzde 72,7 ile Adıyaman oldu. Adıyaman’ı yüzde 48,5 ile Gaziantep, yüzde 46,5 ile Kilis ve yüzde 41,1 ile Kocaeli takip etti.

Söz konusu dönemde toplam mevduatı en fazla azalan kent ise yüzde 4,5 ile Nevşehir olarak gerçekleşti. Nevşehir’i yüzde 3,8 ile Bayburt ve yüzde 1,2 ile Kırşehir izledi.

Tutar bazında bir yıllık dönemde mevduat hacmi en fazla artan kent 96,6 milyar lira ile İstanbul oldu. 37,2 milyar liralık artışla Ankara ikinci ve 13,4 milyar liralık artışla İzmir de üçüncü sırada yer aldı.

Mevduat toplamında en fazla düşüş ise 113 milyon lira Nevşehir, 23,5 milyon lira ile Kırşehir ve 15,1 milyon lira ile Bayburt’ta kaydedildi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz