Güncel

Metiner, yurtdışı gezisinden döndü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Latin Amerika Gezisine Katıldı

Metiner, yurtdışı gezisinden döndü

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Latin Amerika ülkelerini kapsayan ziyaretine katılan AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner yurda döndü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyetin Latin Amerika ülkelerini kapsayan ziyaretinin ilk durağı Kolombiya’nın başkenti Bogota’ya gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Latin Amerika ziyaretinin ilk durağı olan Kolombiya’da, altın müzesi Museo del Oro ve el sanatları çarşısında incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kolombiya’nın simge mekânlarından altın müzesi Museo del Oro’yu ziyaret etti. Müzeye gelişinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı müze müdürü karşıladı. Müzedeki eserler hakkında yetkililerden bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, çıkışta ziyareti izleyen Türk gazetecilerin isteği üzerine müze önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, daha sonra yakındaki yöresel el sanatları ürünlerinin satıldığı çarşıya geçerek buradaki ürünleri inceledi ve tezgâhtarlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kolombiya’da Devlet Başkanı Juan Manuel Santos Calderon tarafından resmî törenle karşılandı.

Kolombiya Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gelişinde süvari birlikler tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bahçe kapısında da Kolombiya Devlet Başkanı Santos karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Başkanı Santos tören alanında yürüyerek tören kıtasını selamladı.

Karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kolombiya Devlet Başkanı Santos baş başa görüştü ve heyetler arası toplantıya başkanlık ettiler.

Karşılama töreni öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulusal Vatan Anıtı’na çelenk koydu ve Şeref Defteri’nin imzaladı.

Kolombiya Devlet Başkanı Santos ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında 7 önemli anlaşma imzaladı.

Kolombiya Devlet Başkanı Santos ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kolombiya Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmî öğle yemeğinde bir araya geldi.

Yemekten sonra Kolombiya Devlet Başkanı Santos, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir dönem Galatasaray futbol takımında kalecilik yapan Faryd Mondragon’u görüştürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bogoto Externado Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nin iş birliğiyle düzenlenen “1915: Osmanlı İmparatorluğu’nun En Uzun Yılı Sempozyumu”nda katılımcılara hitaben bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos Calderon ile birlikte Bogota’da düzenlenen Türkiye-Kolombiya İş Forumu’na katıldı.

Türkiye-Kolombiya İş Forumu’nun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Latin Amerika ülkelerini kapsayan ziyaretinin ikinci durağı olan Küba’ya hareket etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Latin Amerika ülkelerini kapsayan ziyaretinin ikinci durağı olan Küba’nın başkenti Havana’ya gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kübalı Şair ve Yazar Jose Marti’nin Anıtını Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Küba’nın başkenti Havana’daki temaslarına, Küba’nın bağımsızlık mücadelesinin öncüsü, şair ve yazar Jose Marti’nin anıtına çelenk bırakarak başladı.

Şair ve yazar Jose Marti’nin anıtını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke millî marşlarının çalınmasının ardından saygı duruşunda bulundu ve anıta çelenk bıraktı.

Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler anıtın müze bölümünü ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî ziyaret için bulunduğu Havana’da, Küba Devlet Başkanı Raul Castro tarafından törenle karşılandı.

Devlet Başkanlığı Sarayı’ndaki tören, iki ülke milli marşlarının çalınmasıyla başladı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Devlet Başkanı Castro, tören kıtasını selamladı.

Karşılama töreninin ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Devlet Başkanı Castro’nun başkanlığında heyetler arası görüşmelere geçildi.

Küba Devlet Başkanlığı Sarayı’ndaki heyetler arası görüşmelerin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Küba Devlet Başkanı Castro, resmî öğle yemeğine geçtiler.

Havana’daki programı kapsamında eski şehir olarak adlandırılan tarihi bölümde incelemelerde bulunan ve basın mensuplarının Küba ziyaretine ilişkin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küba’ya yönelik yaptırımları doğru bulmadığını belirtti. Ziyaret kapsamında Türkiye ile Küba arasındaki ilişkilerin geleceğe daha iyi bir şekilde nasıl taşınacağına ilişkin müzakereler yaptıklarını; siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda yapılabileceklerin ele alındığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Küba’nın başkenti Havana’daki Atatürk büstüne çiçek bıraktı ve “eski şehir” olarak adlandırılan tarihi bölgeyi gezerek, incelemelerde bulundu.

Kentteki yabancı bir devlet başkanına ait tek büst olan Atatürk büstünün bulunduğu parka gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, buraya çiçek bıraktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyetle, “eski şehir” olarak adlandırılan kentin tarihi bölümüne geçerek, burada tarihçi Eusebio Leal’den bilgi aldı ve Havana Şehir Müzesi’ni gezdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küba’daki temaslarını tamamlayarak Meksika’ya hareket etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Latin Amerika ziyaretinin üçüncü ve son durağı Meksika’nın başkenti Meksiko’da bulunuyor.

Küba’daki programını tamamlayan ve Meksika’ya geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Meksiko Juarez Askeri Havaalanı’nda Meksika Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve Türkiye’nin Meksika Büyükelçisi Mustafa Oğuz Demiralp ve diğer ilgililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Latin Amerika ziyaretinin son durağı Meksika’nın başkenti Meksiko’da, Ulusal Vatan Anıtı’nı ziyaret ederek anıta çelenk bıraktı.

Meksiko kent merkezindeki Ulusal Vatan Anıtı’na eşi Emine Erdoğan ile gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meksika ve Türkiye millî marşlarının dinlenmesinin ardından kırmızı beyaz karanfillerden oluşan çelengi anıta bıraktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto tarafından resmî törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki karşılama töreni, millî marşların çalınmasıyla başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Meksika Cumhurbaşkanı Nieto, tören alanında yürüyerek tören kıtasını selamladı. İki ülke resmî heyetlerinin takdiminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meksika Cumhurbaşkanlığı tören kıtasını selamladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî bir ziyaret için bulunduğu Meksika’da, Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Anlaşmaların imzalanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, gerçekleştirdikleri görüşmelerde Türkiye-Meksika ilişkilerini ele aldıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto tarafından onuruna verilen resmî öğle yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meksika Dışişleri Bakanlığı ile ortak çalışmalar yürüten Matias Romero Enstitüsü’nde bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler Latin Amerika ülkelerini kapsayan ziyaretini tamamlayarak Türkiye’ye döndü.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu