Güncel

Meteorolojiden sis ve don uyarısı

Her il için saatlik hava tahmini dönemi

Meteorolojiden sis ve don uyarısı

 

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada bölge genelinde sis ve don uyarısı yapıldı.  Meteoroloji Genel Müdürlüğünce, günlük hayatta meteorolojik olaylardan kaynaklı problemlerin önlenmesi ve zamanın daha iyi kullanılabilmesi için saatlik hava tahmini uygulamasına geçildiği bildirildi. Adıyaman’da uğun havanın az bulutlu olması, hava sıcaklığının ise 9-21 derece dolayında olması bekleniyor.

Elazığ, Malatya, Adıyaman, Tunceli ve Bingöl’ün bağlı olduğu Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü Elazığ Bölgesel Tahmin ve Uyarı Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Bölgemizde havanın az bulutlu ve açık geçeceği tahmin edilmektedir. Rüzgarların değişik yönlerden hafif kuvvette esmesi beklenmektedir. Sıcaklıklarda 2-3 derece artış beklenmektedir. Sabah saatlerinde yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte buzlanma ve don olayı bekleniyor” denildi.

 

Her il için saatlik hava tahmini dönemi

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce, günlük hayatta meteorolojik olaylardan kaynaklı problemlerin önlenmesi ve zamanın daha iyi kullanılabilmesi için saatlik hava tahmini uygulamasına geçildiği bildirildi.

Meteroloji Genel Müdürlüğünce, günlük hayatta meteorolojik olaylardan kaynaklı problemlerin önlenmesi ve zamanın daha iyi kullanılabilmesi için saatlik hava tahmini uygulamasına geçildiği bildirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün (MGM) her il için saatlik hava tahmini uygulamasına geçtiği ifade edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, konuyla ilgili açıklamasında, meteorolojinin toplumsal hayatın her alanına girdiğini belirterek, “Beklenilen meteorolojik olayların tahmininin geniş yelpazede verilmesinin toplumda yanlış anlaşılmalara sebep olacağı ve günlük yaşam planlamasında problemler oluşturabileceği öngörülmektedir. Tahmin edilen meteorolojik olayları, her il için saatlik olarak yapmak ve daha özellikli hale getirmenin ise bu problemleri en alt seviyeye çekeceği açıktır.” değerlendirmesini yaptı.

Bu çerçevede MGM’nin her il için saatlik tahmin uygulamasına geçtiğini aktaran Eroğlu, “Bu uygulamayla vatandaşlarımız günlük işlerini planlarken zamanı daha iyi kullanarak meteorolojik olaylardan kaynaklı problemlerin önüne geçebilecek.” ifadesine yer verdi.

 

46 bin 500 muhtara SMS gönderme uygulaması

MGM tarafından üçer saatlik ve günlük tahminlerle sıcaklıkların ve beklenen hava olaylarının vatandaşlara aktarıldığını kaydeden Eroğlu, ayrıca can ve mal kayıplarını en aza indirmek amacıyla hazırlanan uyarılar ve değerlendirmelerin internet sitesi, mobil uygulamalar, sosyal medya, Meteorolojinin Sesi Radyosu, televizyon, gazeteler aracılığıyla vatandaşlar ve ilgili kullanıcılarla paylaşıldığını anımsattı.

Eroğlu, toplumsal farkındalığı artırmak ve vatandaşların uyarılara en yüksek seviyede ulaşmasını sağlamak amacıyla 46 bin 500 muhtara SMS gönderme uygulamasına geçildiğini de aktardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu