Güncel

“Mermercilerin Sesine Kulak Verin”

CHP Milletvekili Tutdere:

Gazetemizin önceki günkü manşetinde yer alan “Mermerciler Dernek Başkanı Ümitsiz Konuştu: Böyle giderse kapıya kilit vuracağız” başlıklı haberimiz üzerine CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, TBMM Genel kurulunda bölgesindeki mermer işletmelerinin ve buna paralel gelişen nakliye sektörünün ciddi bir daralmaya gittiğini belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, meclis genel kurulunda mermer işletmelerinin yaşadığı daralmayı gündeme getirdi. Buna bağlı olarak nakliye sektöründeki işletmelerin de icra tehdidiyle karşı karşıya kaldığını dile getirerek Adıyaman Valiliği ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na seslendi.

Tutdere konuşmasında, mermer işletmelerinin 2019’un ilk çeyreğinde yüzde 60 oranında küçüldüğünü, 16 olan işletme sayısının 5’e düştüğünü ve bu alanda sadece 100 çalışan kaldığını açıkladı.

Milletvekili şunları söyledi; “Yer altı ve yer üstü doğal kaynaklar yönünden zengin olan Adıyaman’ımız mermer rezervleri ve üretimde de önemli bir merkezdir. Adıyaman’da mermer sektörü son dönemlerde ciddi anlamda sıkıntılar yaşıyor. Mermer işletmeleri 2019’un ilk çeyreğinde yüzde 60 oranında küçülmüştür. 16 olan işletme sayısı 5’e, bin olan çalışan sayısı 100’e düşmüş durumdadır.

Yatırımcı, çözüm bulunamayan sorunlar nedeniyle Adıyaman’dan çekilmeye başlamış durumdadır. Bu sektörle paralel olarak gelişen nakliye sektörü de ciddi anlamda sıkıntılar yaşamaktadır, şu anda icralarla karşı karşıya kalmış durumdadır. Buradan Adıyaman Valiliğine ve ilgili bakanlığa çağrıda bulunuyorum: Nakliyecinin ve mermercinin sesine kulak verin, çözüm bekleyen sorunları bir an evvel çözün”

Atız Ne demişti?

Adıyaman’ın Mermer konusunda Dünyada söz sahibi olması gerekirken, her geçen gün daha kötüye gittiğini dile getiren Mermerciler Dernek başkanı Coşkun Atiz; “Adıyaman da mermercilik bitme noktasına geldi.” Diyerek şöyle devam etti; “Adıyaman da faaliyet gösteren 16 mermer ocağı şuan 5 mermer ocağına düştü. Sektörün bin kişi olan çalışan sayısı şuan 100 kişiye düştü.  Kaybeden Adıyaman ve Türkiye oluyor. Adıyaman da mermercilik ve madenciliğin yatırım ortamı bozuluyor. Yatırımcı  çözüm bulunamayan problemler yüzünden farklı bölgelerde yatırım yapma arayışına girerken Adıyaman’a taş almaya gelen müşteri projeleri yarım kalacak endişesi ile farklı taşlara yöneldi. Adıyaman mermerciliği kendi kaderine terk edildi. Bölgede büyük bir sektör olma yolunda giden nakliye sektörü şuan banka icraları ile boğuşur duruma geldi. Adıyaman da çıkan taşa güvenerek faaliyet gösteren Adıyaman Gaziantep,  Şanlıurfa,  Diyarbakır, Malatya, Elazığ, Kahramanmaraş, Adana ve Mersin deki yüzlerce mermer işleme fabrikaları şuan taş bulamadıkları için kapatmaya kadar gittiklerini belirtiyorlar. Bölgede işsizliği azaltmak için çaba harcamak farklı projeler üretmek gereklidir. Ama biz işsizliği arttırmak çaba harcıyor gibiyiz. Her defasında inadına üretim inadına ihracat dediysek de devlet sektörün arkasında olmayıp problemler çözüm yolu bulup yatırımcının önünü açmadıkça bu çaba bu emek hep boşa gidiyor. Girilen bu ekonomik krizden çıkmanın tek yolunun üretim olduğunu biliyoruz ve her kesimin bu bilinçle olmasını temenni ediyoruz.”

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu