Memur Sen’den 4-B ve 4C’lilere Kadro Talebi

16 Ocak 2017 Pazartesi, 08:18

Memur Sen’den 4-B ve 4C’lilere Kadro Talebi

 

Memur Sen İl Başkanı Ali Deniz, 4-B ve 4C’li çalışanlara kadrolarının hemen verilmesini istedi.

4/B, 4/C kapsamında istihdam edilen kamu görevlilerine acilen kadro verilmesi gerektiğini söyleyen Memur Sen Adıyaman İl Temsilcisi Ali Deniz, “Bu statülerde görev yapan arkadaşlarımız, ekmek ve emek arasındaki köprüyü oluşturan, kariyer ve liyakat zemininde kamu personel sistemi içerisinde daha üst görevlere yükselmelerine imkan sağlayan, yer değiştirme fırsatlarından yararlanmalarına kapı açan kadro ile memur sıfatı ile tanışma hakkını fazlasıyla hak ediyorlar” dedi.

“Toplu sözleşmenin üzerinde çalışılması kararlaştırılan ve gerekli çalışmaların tamamlandığı bazı hükümler ile zaman sınırı bulunan bazı hükümleri kamun işvereni tarafından hala yerine getirilmemiştir. Bu çerçevede ivedi olarak bir sonucun ortaya konması gerekiyor” diyen Ali Deniz, “işçilikte geçen süreler memuriyette değerlendirilmesi konusundaki çalışmalarda sonuca yaklaşılmıştır. çalışanlar bu konuda bir müjde beklemektedir. Devlet Personel Başkanlığında yürütülen çalışmalarda belli bir aşamaya gelinmiştir. Bu kapsamda kaç kişinin bu haktan faydalanacağı ile bütçeye etkisi üzerinde çalışmaların Maliye Bakanlığı DPB tarafından yapılması kararlaştırılmış olsa da bu iki kurumun çalışmalarını henüz tamamlanmamasından ötürü bir sonuç üretilebilmiş değildir.  Bizim ise girişimlerimiz hız kazanmıştır” dedi.

Ali Deniz sözlerini şöyle sürdürdü:

“15 Temmuz’un asli ve cani faili FETÖ’nün kamudaki sızmalarında yoğunlaştığı kurumların iş güvencesi esnekliği ya da amir/hiyerarşi dayatmasının mümkün olduğu kurumlar olduğu dikkate alındığında, FETÖ’yle mücadelenin, terör örgütlerinin kamuya sızmasını engelleme hedefinin gereği olarak kadrolu statüye geçişin, kadrolu istihdamın kamuda tek seçenek olmasının mevcut tercihler yanında daha doğru olduğu/olacağı tartışmasızdır.

2016 yılının başından itibaren uygulanmakta olan 3. Dönem Toplu Sözleşmelerin kamu görevlilerinin genelini ilgilendiren hükümleri ile hizmet kollarına yönelik bazı hükümlerinde çalışmaların yapılması yanında bazı maddelerinde de çalışmaların belirlenen bir tarihe kadar sonlandırılarak kamu görevlilerin lehine hüküm olarak mali ve sosyal haklarına yansıtılması imza altına alınmıştır. Toplu Sözleşmede yer alan; “KİT’lerde 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında görev yapan sözleşmeli personel pozisyonlarına ilişkin temel ücret gruplarının 31.01.2016 tarihine kadar yeniden düzenlenmesi konusunda çalışma yapılacaktır” hükmü gereğince yapılması planlanan çalışmalar tamamlanmış, karara dönüştürülmek üzere Kalkınma Bakanlığı’na gönderilmiş ancak aradan çok uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen henüz bir sonuç elde edilebilmiş değildir. Bir anlamda toplu sözleşmenin gereği hala yerine getirilmemiştir. Toplu sözleşmede atılan imzaların gereği yerine getirilmelidir. Bu çerçevede ivedi olarak bir sonucun ortaya konması amacıyla yasal her türlü baskıyı oluşturmaya devam ediyoruz. ”

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz