Güncel

“Medeniyet inşasında kadınların rolü büyüktür”

Vali Demirtaş’tan, Kadınlar Günü Mesajı

“Medeniyet inşasında kadınların rolü büyüktür”

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner ve Aile ve Sosyal Politikalar Adıyaman İl Müdür Vekili Musa Şimşek birer mesaj yayınladı.

Vali Mahmut Demirtaş mesajında, “Aile kurumunun temel taşı, değerlerimizin temsilcisi, taşıyıcısı ve koruyucusu olan kadınlarımız ve annelerimiz daima özverinin, sevginin ve yetiştirdikleri nesillerle zengin medeniyetimizin oluşum kaynağı olmuşlardır.

Bizim medeniyetimizin inşasında en az erkekler kadar kadınlarımızın da rolü ve emeği çok büyüktür. Bir toplumun medeniyet düzeyi, insan haklarının ayrılmaz en önemli parçası olan kadın haklarına verdiği değerle ölçülmektedir. Bu vesile ile başta Adıyamanlı kadınlarımız olmak üzere, bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü içtenlikle kutlar, bizi biz yapma hedefinde yüreklerindeki sevgi ve şefkati hiç bir karşılık beklemeden veren tüm annelerimizi ve kadınlarımızı en kalbi duygularla selamlıyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum” dedi.

 

Aydın, Kadınlar, azim ve kararlılıklarını taçlandırdı

AK Parti Grup Başkanvekili Av. Ahmet Aydın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Aydın mesajında, “Yıllarca dünyanın birçok köşesinde olduğu gibi ülkemizde de, her alanda vermiş oldukları onurlu mücadeleleri sayesinde elde ettikleri başarıları ile toplumsal yaşamımızda önemli görevler üstlenen kadınlar, bu önemli günle azim ve kararlılıklarını taçlandırmışlardır.

Bugün, özellikle son yıllarda yapılan çalışmalarla, hukuki ve toplumsal alanda atılan adımlarla kadınlarımız demokratik ve sosyal haklarını kazanmalarının yanı sıra sahip oldukları yüksek erdem ve sorumlulukla geleceğimiz için bizlere umut ve güven vermektedir.

Özellikle, AK Parti iktidarı ve hükümetleri döneminde Türkiye’de kadınlara sağlanan pozitif ayrımcılık ve kadın haklarının sağlamlaştırılması yönünde atılan adımlarla,  anayasal anlamda ve yine kanunlar kapsamında yapılan düzenlemeler ve değişikliklerle ayrımcılığı önlemeye yönelik pek çok adım atıldı ve atılmaya da devam edecektir.

Yine en büyük arzumuz şudur ki; kadınların yurt ve dünya genelinde hayatın her alanında ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel olarak çok daha iyi ve üst noktalara gelmesini görmektir.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün tüm dünyada ve ülkemizde kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu bir hayat özlemlerini ve isteklerini dile getirdikleri birlik ve beraberlik günü olarak kutlanmasını temenni eder, bu vesileyle; tüm kadınlarımıza sağlık, mutluluk ve başarılar temenni ederim.” dedi.

 

Metiner: Kadına yönelik şiddete karşı çıkmak, insani görevdir

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, son zamanlarda kadına yönelik artan şiddet olaylarına da gönderme yaparak, insanların yaşama hakkını hiç kimsenin alamayacağını, kadınlar ve çocuklar başta olmak üzere şiddetin her türüne karşı çıkmanın insani bir görev olduğunu söyledi.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, “Bizim inancımızda ve kültürümüzde kadına çok önemli değer verilmesine rağmen ne yazık ki, şiddet eğilimi bulunan ve kendisini üstün gören anlayışa sahip olanlar tarafından hepimizi derinden üzen olaylara şahitlik ediyoruz. Kadınlar ve çocuklarımız başta olmak üzere şiddetin her türlüsüne karşı çıkmak, insani bir görevdir” dedi.

Metiner, “Kadınlarımız eğitim, iş ve sosyal hayata katılmasının önündeki engeller aşıldıkça, özgürlük alanları genişliyor ama toplumun bazı kesiminde eski alışkanlıkların depreştiğini görmek, halen şekilci bir yaklaşım sergilemek, insanlara cinsiyet yönünden bakarak ayrımcılığa tabi tutmak kabul edilebilir değil. Kadınların giyimini kendi iradelerinde olduğunu sananlar yüzünden bu ülkede kızlarımız okuyamadı, eğitim hakları elinden alındı, sosyal hayata katılmaları, siyasette söz sahibi olmaları engellendi. Bütün bunların çoğunu aştık, halen de bunun çabası içerisindeyiz.  Temelde bütün özgürlüklerin önündeki engel, statükoyu ayakta tutmaya çalışanların direnmesinden başka bir şey değildir. Bu anlayışın değişeceğini, toplumun talepleriyle aşılacağına inanıyorum. AK Parti hükümetimiz döneminde, kızlarımızın daha iyi bir eğitim almasını sağlamak, sosyal hayata, siyasete ve iş hayatına katılarak, toplumun sesi olmasını sağlamak için çok önemli adımlar attık. Artık kadınlarımız kıyafeti nedeniyle dışlanmıyor, eğitim ve iş hayatından mahrum kalmıyor.” dedi.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, “Elbette ki, kadınlarımız annedir, eştir, evlattır ama hepsinden önemlisi bu toplumun en önemli bir parçasıdır. Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın, siyasi hayatta yeterince temsil edilemiyor. Hükümetimiz döneminde bu sayı eskiyle kıyaslanamayacak oranda arttırılmışsa da, daha da ileriye götürülmelidir. Kadınlarımız kendi ayakları üzerinde durmaları, bilgi ve becerilerini toplum yararına kullanabilmeleri, ekonomiye katkı sağlamaları ve düşünceleriyle hayata yön vermelerinin önündeki engeller kaldırılıyor. Yoksul ve yardıma muhtaç olanlara destek verilmesi, eşi vefat edenlere ekonomik gelir sağlanması gibi alanlarda, hükümetimiz, kadınlarımızın onuruyla yaşamasına bir nebze katkıda bulunmaktadır ve bu devam edecektir.” dedi.

Herkese insanca muamele edilmesini, şiddetin önlenmesini, kadın ve çocuk istismarının engellenmesi gerektiğini de belirten Metiner, “Kadın istismarı ve kadına şiddet alınan tüm önlemlere karşı yüreğimizi burkacak oranda sürmeye devam ediyor. Bütün şiddet olaylarında olduğu gibi kadına şiddet de ilkelliktir. Hükümetimiz, şiddeti önleme adına aldığı tüm tedbirler, kadınların şiddetten uzak olması için olsa da, şiddet uygulayanların da yaptıklarının yanlış olduğunu anlayacak anlayışa sahip olmalarını sağlamaya dönüktür. Bu açıdan, insanlara insanca bakmalı, insani muamelede bulunmalıyız.” dedi.

Metiner, “Bu duygularla 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlar, gelecek yıl, sorunların değil, daha iyi bir yaşam standardını konuşacağımız zaman olmasını dilerim” dedi.

 

Şimşek’ten Kadınlar Günü Mesajı

Aile ve Sosyal Politikalar Adıyaman İl Müdür Vekili Musa Şimşek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Kadınların,  bizlerin en iyi şekilde yetişmesini sağlayan, gelecek nesillerin mimarları olduğunu belirten Şimşek, “Kadınların sosyal, siyasal ve kültürel alanlarda çok daha fazla söz sahibi olmalarının, görev almaları sadece kadınlar için değil, toplumun tamamı için çok önemlidir. Kadınlarımız, toplum içinde giderek önemli roller üstlenmiş ve hayatın merkezinde yer almışlardır. Özellikle son yıllarda gerek anayasal gerekse kanuni düzenlemelerle kadınlarımıza pozitif ayrımcılık ilkesi uygulanarak, sağlık hizmetlerinden, nakdi yardım hizmetlerine, istihdama kadar birçok yeni düzenleme hayata geçirilmiştir. Gelecek nesillerin yetişmesi şüphesiz onların omuzlarındadır. Tüm insanlığın bu bilince sahip olması gerekmektedir. Kadınlarımızın fedakârlıkları göz ardı edilemez, ehemmiyete sahiptir.

Kadınların hak arayışında, eşit haklar ve fırsatlar mücadelesinde, Dünya Kadınlar Günü tüm dünyaya kadınların sesini ve sözünü taşıyor. Tüm Dünyada ve ülkemizde uzun süren mücadele ve hak arayışları sonucunda kadının insan hakları ve bu hakların hayata geçirilmesi noktasında çok önemli mesafeler alındı. Daha eşit, daha yaşanılır, daha insanca ve şiddetten arınmış bir dünya için bu yolda kararlılıkla yürüyeceğiz. Bu düşünceler ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor. Dünyada ve ülkemizde kadın erkek tüm insanlar için barış, eşitlik, adalet ve özgürlüklerin gelişmesine katkı sağlamasını diliyoruz” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu