Güncel

Kurbanlık alırken bunlara dikkat

Kurbanlık alırken bunlara dikkat

 

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Eskişehir-Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Kızılinler: “Küçükbaş kurbanlıkların fiziksel gelişimi tamamlanmış olmalı, en az bir yaşında bulunmalı ya da bir yaş görünümünde olmalı”

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Eskişehir-Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldığını belirterek, iyi bir kurbanlığın belediyelerin satışına izin verdikleri yerlerden ya da veteriner hekimi kontrolündeki tarım işletmelerinden alınabileceğini anlattı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından üreticiye her hayvan için özel olarak verilen pasaport belgesi ve şehir dışından geliyorsa sağlık raporlarının kontrol edilerek kurbanların alınmasını isteyen Oda Başkanı Kızılinler, “Küçükbaş kurbanlıkların fiziksel tamamlanmış olmalı, en az bir yaşında bulunmalı ya da bir yaş görünümünde olmalı. Üzerinde kene ve benzeri parazit bulunmamalı. Burunda, gözde, ağızda anormal akıntı bulunmamalı. Bakışları donuk olmamalı, aşırı saldırgan olmamalı, solunumu hırıltılı olmamalı, anal bölgesinde ishal kalıntısı bulunmamalı, özellikle sırt omurları dolgun olmalı” dedi.

Büyükbaş kurbanlığın en az 2 yaşında olması gerektiğini vurgulayan Eskişehir-Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Kızılinler, şunları söyledi:

“Vücudunun herhangi bir yerinde özellikle ayak ve bacaklarında şişkinlik ve topallık bulunmamalı.  Göz, burun, ağızlarında ve cinsel organlarında anormal akıntı, özellikle ağız burun içi ve çevresinde, memelerinde aralar bulunmamalı. Hırıltılı solunum, öksürük ve halsizliği, anal bölgede ishal belirtileri, üzerilerinde kene, bit gibi parazitler bulunmamalı, aşırı saldırgan ve duyarsız olmamalıdır. Kurbanlıklar mutlaka belediyelerin ve valiliğin izin verdikleri yerlerde veteriner hekimi kontrolünde kesilmeli. Kurbanlık hayvan kesim öncesi strese sokulmamalı. Kesim sırasında et kalitesi açısından temizlik ve hijyene dikkat edilmeli, kanın kesilen hayvanın vücudundan tamamen boşalmış olmasına dikkat edilmeli. Özellikle göğüs boşluğunda olmak üzere noktadan düğme büyüklüğüne kadar beyaz kireç renginde nodül tarzındaki oluşumlar ve yapışmalar görülmesi halinde et mutlaka bir veteriner hekimine kontrol ettirilmelidir. İdeal bir et tüketimi için en az 5-6 saat bekleyip kasların tamamen ete dönüşmesi sağlanmalı. Buzdolabına koymadan evvel güneş görmeyen ve hava akımı bulunmayan 14 derece hava sıcaklığında en az 24 saat bekletilmeli. Eksi 18 derecede etler uzun süre saklanabilir.”

 

Pişmemiş kurbanlık sakatatları hastalık yayıyor

Uzmanlar yaklaşan kurban bayramı öncesinde ‘Kist Hidatik’ hastalığına karşı uyarıda bulundu. Pişmemiş kistli sakatatları yiyen sokak hayvanlarının dışkısı ile parazit yumurtaların etrafa saçılacağının altını çizen yetkililer, hijyenik kurallara dikkat edilmemesi durumunda hastalıkların yayılabileceği noktasında uyardı. Yetkililer bu hastalığın sadece hayvansal gıdalardan ibaret olmadığını belirterek “İyi yıkanmamış sebze, meyveler ve kaynağı bilinmeyen suların tüketilmesi, köpeklere dokunduktan sonra ellerin yıkanmaması hastalığın insanlara bulaşmasına neden oluyor. Hastalık parazit yumurtaları ile kirlenmiş otlarla beslenen koyun, keçi ve sığırlara bulaşır ve bu hayvanların iç organlarında kiste neden olur. Özellikle kurban bayramında kesilen kurbanlıklardan çıkan sakatatların sokak hayvanlarına gelişi güzel atılmaması toplum sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir” açıklamasında bulundu. Lapseki TSM yetkilileri ayrıca vatandaşların daha iyi bilgilenmesi için broşür dağıttı.(İHA)

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu