Güncel

Kobi desteği bir milyarı aştı

Üniversitede  KOSGEB Destekleri Anlatıldı

Kobi desteği bir milyarı aştı

 

Adıyaman Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından M. Vehbi Koç Konferans Salonu’nda “KOSGEB Destekleri” konulu konferans düzenlendi.

Adıyaman Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdari Başkanlığı(KOSGEB) İl Müdürü M. Şükrü Mısır’ın verdiği konferansa Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Seyit Temir, Prof. Dr. Hasan Solmaz, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Tanju Teker, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Adıyaman Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdari Başkanlığı(KOSGEB) İl Müdürü M. Şükrü Mısır konuşmasına KOSGEB nedir?, kimdir? Sorularına cevap arayarak başladı. Türkiye’de Küçük ve Orta Boy İşletmelerin (KOBİ) tanımı yapan MISIR mikro, küçük ve orta işletmeleri anlatarak Kobilerin ekonomik ve sosyal açıdan önemine değindi.

Mısır, ekonomimizdeki işletmelerin toplamının yüzde 98,82’sini, istihdamının yüzde 74.2’sini, satışların yüzde 63,8’ini, yatırımların yüzde 53,3’ünü ve ihracatın yüzde 56,4’ünü kobilerin oluşturduğunu belirterek kobilerin ekonomimizdeki payını açıkladı. Daha sonra KOSGEB ve kuruluş amacını, KOSGEB’in desteklediği alanları anlatan Mısır, KOSGEB hizmet ağını anlatarak kayıtlı Kobi sayısının 828 bin 635, işletme sayısının 37 bin 936 ve yıllık destek miktarının yeni çıkan kanunlarla 1 milyar 100 milyon olduğunu söyledi.

Mısı,r konuşmasının sonunda KOSGEB destek programlarını açıklayarak uygulamalı girişimcilik, yeni girişimci desteği, işletme kurulum desteği ve sabit yatırım destekleri hakkında bilgi verdi. MISIR konferansın sonunda öğrencilerin ve katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü de yaptığı konuşmada konferans ve konuşmalarından dolayı M. Şükrü Mısır’a teşekkür ederek kurumlar arasında en çok beraber çalıştıkları kurumun KOSGEB olduğunu ifade etti.

Konferans ve konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Adıyaman Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdari Başkanlığı(KOSGEB) İl Müdürü M. Şükrü Mısır’a teşekkür ederek Adıyaman’ın tarihi ve turistik yerlerinden ve Üniversitemizde üretimi yapılan Cendere Köprüsü’nün maketini hediye etti.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu