“Kitap, en iyi arkadaştır”

31 Mart 2015 Salı, 10:28
  1. Kütüphaneler Haftası Kutlanıyor

“Kitap, en iyi arkadaştır”

 

Toplumda kütüphanelerin önemi ile insanlara okuma alışkanlığını kazandırmak amacıyla ülkemizde her yıl geleneksel olarak kutlanan Kütüphaneler Haftası Adıyaman’da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

İl Halk Kütüphanesinde düzenlenen 51. Kütüphaneler Haftası açılışına Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ve eşi Beyhan Demirtaş, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, İl Jandarma Komutanı Albay İbrahim Koyuer, Vali Yardımcısı Murat Süzen, İl Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, Kültür ve Turizm İl Müdürü Mustafa Ekinci, İl Halk Kütüphane Müdiresi Filiz Karabulut, kamu kurum ve kuruluşların amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kanaat önderleri ile öğrenciler katıldı.

  1. Kütüphaneler Haftası Halide Edip Anaokulu öğrencilerinin koro, tiyatro ve oratoryo gösterisi ile başladı. Öğrenciler tarafından kütüphanelerin ve kitap okumanın önemini öne çıkartan dövizler, tiyatro gösterisi ile söyledikleri şarkılar büyük alkış aldı. Etkinlikler kapsamında Hacivat ile Karagöz karakteri yaptığı gösterilerle programa renk kattı.

Yapılan gösterilerin ardından Vali Mahmut Demirtaş ve katılımcılar tarafından kütüphaneye yeni alınan kitapların sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Açılış sonrası yeni alınan kitaplar davetliler tarafından incelendi.

Kütüphanelerin bir toplum için önemine değinen Vali Mahmut Demirtaş, 51. Kütüphaneler Haftasını kutlayarak,“ Bilgiye ulaşmanın en önemli yolu kütüphanelerdir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte internetten kolayca bilgiye ulaşılabilmektedir. Ancak, bir kütüphane ortamında kitaplar arasında, kitap kokusu içinde araştırma yapmanın ve emek vererek bilgiye ulaşmanın da ayrı bir zevki vardır. Kitap okumak insan hayatını zenginleştirmekte, sayısız pencereler ve farklı bakış açıları getirmektedir. Devamlı kitap okuyan insanın hayatı anlam kazanır ve mutlu olur. Okudukça yaşamı zenginleşir. Geçmişin elem verici olaylarını değiştirmeye gücümüz yetmeyebilir ama geleceğimizi kitaplardan edindiğimiz tecrübelerle inşa edebiliriz” dedi.

Vali Demirtaş, “Kütüphaneler, toplumun kültür ve medeniyet birikiminin en önemli hazinesidir. Bilim, kültür, sanat, edebiyat ve tarih gibi alanlarda, bir milletin hafızasını oluşturan kütüphaneler, geçmişi geleceğe taşıyan en önemli yapılardır.

Bu anlamda bilgi kaynakları arasında özel ve önemli bir yere sahip olan kütüphaneler, bilgi toplumu olma yolundaki vazgeçilmez kurumlardan birisi olup, bireylerin araştırma, tanıma, öğrenme arayışlarında ilk başvurduğu kurumlar olan kitaplıklar, hayat boyu öğrenme sürecinin ayrılmaz parçasıdırlar. Bir kütüphane ortamında kitaplar arasında, kitap kokusu içinde araştırma yapmanın ve emek vererek bilgiye ulaşmanın da ayrı bir zevki vardır.

Bu duygu ve düşüncelerle, 51. Kütüphaneler Haftası’nda, kitap okumanın öneminin en iyi şekilde anlaşılması temennisiyle tüm Adıyamanlı hemşerilerimizi kütüphanelerimize kitap okumaya davet ediyor,  Kütüphane Haftası´nı kutluyor, tüm kitapseverleri sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz