Güncel

Kayseri’de Hain Saldırı

Terör bu defa Kayseri’de Can Aldı

Kayseri’de Hain Saldırı

 

Kayseri’de Erciyes Üniversitesinin ana girişinin yakınında, bugün saat 08.45’de içinde çarşı iznine çıkan sivil kıyafetli askerlerin de bulunduğu halk otobüsü geçerken, bomba yüklü araç patlatıldı. 14 asker şehit oldu. Kayseri’de Erciyes Üniversitesinin ana girişinin yakınında meydana gelen terör saldırısında yaralanan Adıyamanlı Berat Yılmaz’ın sağlık durumu iyiye gidiyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, olayda 56 kişinin yaralandığını söyledi. Bakan Soylu teröristin kimliğinin de belirlendiğini açıkladı. Saldırıyla ilgili 15 kişi gözaltına alındı.

Patlama cumartesi günü saat 08.45’de Erciyes Üniversitesi ana girişinin 500 metre uzağında, acil giriş yakınında Atatürk Bulvarı Talas Caddesi’nde meydana geldi. Talas içesi Zincidere Mahallesi’nden kent merkezine giden ve içinde daha çok 1’inci Komando Tugayı’ndan çarşı iznine giden sivil kıyafetli askerlerin bulunduğu belirtilen halk otobüsü, üniversitenin önüne geldiğinde, halk otobüsünün soluna otomobil yanaştı. Ardından şiddetli bir patlama meydana geldi.

 

Türkiye teröre karşı yürüdü

Patlamada ilk belirlemelere göre 13 asker şehit oldu, 56 kişi yaralı. Daha sonra komada olan bir asker daha şehit oldu, şehit sayısı 14’e yükseldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da yaptığı açıklamada 12 şehidin kimliğinin belirlendiğini söyledi. Saldırıda 55 kişinin yaralandığını 3’nün durumunun ağır olduğunu açıkladı.

Bakan Soylu teröristin kimliğinin de belirlendiğini açıkladı. Saldırıyla ilgili 7 kişinin gözaltına alındığını söyleyen Soylu 5 kişinin de arandığını açıkladı.

 

Kayseri’de Yaralanan Askerin Sağlık Durumu İyiye Gidiyor

Kayseri’de Erciyes Üniversitesinin ana girişinin yakınında meydana gelen terör saldırısında yaralanan Adıyamanlı Berat Yılmaz’ın sağlık durumu iyiye gidiyor.

Kayseri’de Erciyes Üniversitesinin ana girişinin yakınında, 08.45’de içinde çarşı iznine çıkan sivil kıyafetli askerlerin de bulunduğu halk otobüsü geçerken, bomba yüklü araç patlatıldı.

14 askerin şehit olduğu 56 kişinin yaralandığını terör saldırısında, yaralanan Adıyamanlı Berat Yılmaz’ın, sağlık durumunun iyiye gittiği öğrenildi.

 

Otobüsü Takip Etmiş

Terör saldırısının ardından başlatılan soruşturma için 8 savcı görevlendirildi. Soruşturmada bombalı aracın bir gün önce Malatya-Kayseri karayolundan Pınarbaşı ilçesine oradan da kent merkezine götürüldüğü belirlendi.

Canlı bombanın, bombalı araçla askerlerin bulunduğu halk otobüsünü takip ettiği ve ardından saldırıyı gerçekleştirdiği saptandı.

Saldırıda hedef alınan askerlerin bağlı olduğu tugay Doğu ve Güneydoğu’ya komando sevkiyatının yapıldığı özel birliklerden biri olarak dikkat çekiyor.

 

Validen Açıklama

Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, saldırının bombalı araçla gerçekleştirildiğini belirterek, “Malesef şehit ve yaralılarımız var. Çok üzgünüz. Menfur bir saldırı ile karşı karşıyayız. Halk otobüsünde sivil vatandaşlarımız ve askerlerimiz vardı” dedi.

Olayın Beşiktaş’taki saldırıya benzediğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “Tarz itibarıyla maalesef Beşiktaş’taki elim hadiseye benziyor. İçimizdeki hain unsurlar bizim insanımızın güvenliği için özel yetiştirmeye gayret ettiğimiz komandolarımızı hedef almışlar” diye konuştu.

 

Çarşı İznine Çıkan Askerleri Taşıyordu

Kayseri Hava İndime Tugayı’ndan (Kayseri 1. Komando Tugayı) çarşı iznine giden sivil kıyafetli askerlerin otobüste bulunduğu ifade edildi.

 

Erdoğan, org. Akar’dan bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör saldırısıyla ilgili Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’dan bilgi aldı.

 

Başbakan Havalimanında Öğrendi

Kahramanmaraş’a gitmek üzere Esenboğa Havalimanı’na gelen Başbakan Binali Yıldırım, patlamayı burada öğrendi. Yıldırım, ilgili bakanlardan bilgiler aldı.

Bu arada, Binali Yıldırım, Konya’da bugün gerçekleştireceği programı iptal etti.

 

 

Protestoda Gerginlik

Saldırının ardından ellerinde Türk bayraklarıyla Kayseri Valiliği önünde toplanan bir grup, çeşitli sloganlar attı. “İdam isteriz” diyen vatandaşlar, terör örgütü PKK’ya tepki gösterdi.

Bu sırada valilikte bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, vatandaşların yanına gelerek sağduyu çağrısında bulundu. Soylu, vatandaşlara “Sabırlı olacağız, bunların hepsinin üstesinden geleceğiz, sakin olun” diye seslendi.

Vatandaşlardan bazıları, kalabalık arasındaki bir kişiye sert tepki gösterdi. Gerginliğin büyümesi üzerine polis ekipleri havaya ateş açtı.

Güne Bakış Haber Merkezi-PHA-İHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu