Güncel

Kayıp Çizgili Sırtlan Aranıyor

Kayıp Çizgili Sırtlan Aranıyor

 

Telemetri cihazı takılan ve son olarak Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde görüldükten sonra kaybolan çizgili sırtlanın bulunması için çalışma başlatıldı.

Adıyaman’da yakalandıktan sonra takılan uydu takipli telemetri cihazıyla 10 aydır izlenen, son olarak Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde görüldükten sonra kaybolan çizgili sırtlanın bulunması için çalışma başlatıldı.

Orman Ve Su İşleri Bakanlığı ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Enstitüsünün ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında, çizgili sırtlana yaklaşık 10 ay önce uydu takipli telemetri cihazı takıldı.

Cihaz sayesinde izlenen sırtlandan gelen sinyal 20 gün önce kesildi. Son olarak Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde görülen hayvanın bulunması için başlatılan çalışmalar sürdürülüyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Hacı Kalınkütük,  sırtlandan en son Narlı kırsalında sinyal aldıklarını söyledi.

Telemetri cihazının arazide bulunduğunu ancak sırtlana ulaşılamadığını ifade eden Kalınkütük, “Çalışmadan elde edilecek verilerle çizgili sırtlanların yaşam alanı büyüklükleri, mevsimsel aktiviteleri, beslenme alışkanlıkları ve üreme davranışları hakkında önemli verilere ulaşılması hedefleniyordu” dedi.

Kalınkütük, sırtlanın, biyoçeşitlilik bakımından Türkiye için önemli olduğunu belirtti.

Hayvanın bulunarak, projenin kaldığı yerden devam etmesinin planlandığını vurgulayan Kalınkütük, şöyle devam etti:

“Kayıp sırtlanın bulunmasını önemsiyoruz. Çünkü sırtlanın hareketlerini gözlemlemek ve yaşam alanlarını belirlemek için başlatılan çalışma şimdilik yarım kaldı. Nesli tükenme tehlikesi altındaki sırtlanlara yönelik hazırlanan projenin devamı için kaybolan hayvanı her yerde arıyoruz.”

 

İnsanlara zarar vermiyor

Kalıkütük, kayıp sırtlanın bölgeye beslenmek veya üremek için gelmiş olabileceğine işaret etti.

Çizgili sırtlanın insanlara zarar vermediğini belirten Kalınkütük, “Nesli tükenmekte olan bu hayvan leş yiyerek besleniyor. Dolayısıyla doğada herhangi bir hastalığa neden olacak tehlikeyi de önlemiş oluyor” ifadelerini kullandı.

Bölgede hayvancılık yapan Muhittin Beklet ise duyduğu tuhaf bir hayvan sesi üzerine araziye geldiğini, bu sırada sırtlanın köpeklerle boğuştuğunu gördüğünü anlattı.

Beklet, hayvanlar arasındaki boğuşmayı ayırdıktan sonra sırtlanın araziye kaçtığını kaydetti.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu