Güncel

Kar Yağışı Çiftçiyi Umutlandırdı

Kar Yağışı Çiftçiyi Umutlandırdı

 

Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, kar yağışının çiftçiyi umutlandırdığını söyledi.

Fırat, yaptığı açıklamada, geçen yıl yaşanan kuraklığın, çok kötü sonuçlarının olduğunu belirterek, bu yılki yağışların kendilerini umutlandırdığını ifade etti.

Kar yağışının kuraklıkta önemli olduğuna işaret eden Fırat, “İstanbul gibi metropol bir şehirde bile barajların kuruduğunu hepimiz biliyoruz. Karın yağışı ile birlikte tarımsal amaçlı ürettiğimiz ürünlerin daha iyi olacağına umutla bakıyoruz. Karların sürekli olması, bizde pek olmuyor ama yaban hayvanların yemlenme açısından zor dönemlerinde onlara bakmamız gerekiyor. Bu pek dillendirilmez ama bu geçmişte de böyle, büyüklerimiz onun hesabını yaparlardı. Tarımsal noktada da bu kuraklığın süresinde çok sıkıntı çekildi. En küçük gölet olan Çamgazi barajı bile kurudu. Çiftçilerimiz sulama noktasında sorunlu geçirdiler yılı. Kısmen ekilmeyen yerler oldu. Bunun için inşallah hayırlısı olmuştur. Allahtan tarım sektörü için çiftçilerimize bol kısmetler diliyoruz” dedi.

 

Geçen Yıl Sıkıntılı Geçti

Geçen yılın sıkıntılı geçtiğine dikkat çeken Fırat, şöyle devam etti:

“2016 yılı gerçekten çok sıkıntılı geçti. Verimlilik çok büyük çapta düştü. Nem oranının olmadığı topraklarda verimlilik yok oldu. Geçmişte umutsuzluğa düşmüştük. Kuraklıktan dolayı toprak sahiplerinin üzerinde ciddi umutsuzluk vardı. Verdikleri hiçbir şeyin karşılığını alamıyorlardı”(PHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu