Güncel

Kadın Platformundan Kadınlar Günü hazırlığı

Kadın Platformundan Kadınlar Günü hazırlığı

 

Adıyaman Kadın Platformu adına açıklamada bulunan Pir Sultan Apdal Derneği Yöneticisi Perihan Bağcı, yaptığı açıklamada, New York’lu dokuma işçisi kadınların 1857’de yaktığı direniş meşalesinin, eşitlik, özgürlük, adalet ve barış arayan kadınların elinde yanmaya devam ettiğini anımsattı.

8 Mart mücadelesinin haklılığından aldıkları cesaret ve güç ile eril sistemin yarattığı ekonomik, siyasal ve sosyal kuşatılmışlığı kırmak için bir arada olduklarını aktaran Bağcı, kadın ve erkeği eşit görmediğini açıklayan, kadının kimliğini reddeden, eril, iktidarını her gün yeniden üretmek için kurguladığı sömürünün katmerinin kendilerine yaşatıldığını ifade etti.

Kendilerinin küresel ekonomik kriz, savaşlar ve yaşamlarını kuşatan muhafazakârlık biçimleri ile sürekli yeniden üretilen şiddet, cinsiyetçilik ve ırkçılığa karşı bir araya geldiklerini anlatan Bağcı, şunları söyledi:

“Emeğimizin, bedenimizin hatta yaşam hakkımızın saldırı altında olduğu bir dönemden geçiyoruz. İktidarın en yetkili ağızdan kadınla erkeğin eşit olmadığını söylediği, çalışma hakkımızdan kürtaj hakkımıza kadar bedenimize emeğimize dönük söz ve karar hakkımızın elimizden alınmak istendiği devlet uygulamaları ile karşı karşıyayız. Bu uygulamalardan güç alan erkek şiddeti ile yaşam hakkımızın elimizden alınıyor, özgürlüklerimizi sınırlayan toplumsal kurumlar her yanımızı sarıyor.

8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü’ne kadınların emeğine, bedenine, toprağına sahip çıkmak için dünyanın dört bir yanından yürüdüğü, savaşa karşı barışı haykırdığı, Kobane direnişi ile Kadın Devrimi’nin erkek egemen sisteme karşı umut olduğu ve kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüze karşı kadınların isyanının sokaklara taştığı bir dönemde giriyoruz. Bu yıl 8 Mart’ı kadın devrimi ve kadınların sokağa taşan öfkesi ile daha coşkulu ve kitlesel geçireceğimize kuşku yok.

Siyasetin erkek egemen yapısıyla perçinlenen tüm bu saldırılara karşı bu yıl “Kobanide Direnen Kadınlarla örgütlenelim, yaşamı özgürleştirelim” şiarıyla 8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla hazırlamış olduğumuz programımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz” (BHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu