Güncel

“Kadın, birey olarak dikkate alınmalı”

Baro Kadın Hakları Komisyonu’ndan Şiddet Açıklaması

“Kadın, birey olarak dikkate alınmalı”

 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü münasebetiyle, Adıyaman Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafından kadına yönelik şiddetle ilgili açıklama yapıldı.

Adıyaman Barosunda yapılan basın açıklamasını Adıyaman Barosu Kadın Hakları Komisyonu adına okuyan Av. Zeynap Saya, “Bu gün Kadına yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günüdür. Kaynağını ise, 1960 yılında Dominik Cumhuriyetinde ülkeyi yöneten diktatör rejime karşıtlığı ile bilinen Mirabel Kardeşler adlı üç kız kardeşe tecavüz edilerek vahşice öldürülmesi olayından almaktadır.

BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım Gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele Günü olarak ilan etmiştir. Bu gün ülkemizde de siyasi alan erkek kulüpleri şeklinde çalışmakta olup, kadın hakları ve farkındalık oluşturulması konusunda büyük emekleri bulunan feminist kadın örgütleri, devletimizin en üst kademesinden adeta kamuoyuna hedef gösterilmekte ve günah keçisi ilan edilmektedir. Tüm dünyada artış gösteren kadına karşı şiddet olaylarını önlemeye yönelik çalışmalara büyük önem verilmelidir. Toplumsal cinsiyete duyarlı politikaların uygulanması ve gereken özenin gösterilmesi, farkındalığın arttırılması, kadına yönelik şiddet konularında eğitimin her düzeylinde müfredatımıza eklemeler yapılması gerekmektedir. Biz Adıyaman Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak bu konuda yapılacak çalışmaların takipçisi olacağız. Türkiye Barolar Birliği olarak kadına yönelik şiddetin önlenmesi için küçük yaşta erken evlilikler konusunda kurultay çalışmaları yapılmıştır.

Kadın birey olarak dikkate alınmadıkça, gerçek demokrasiden söz edilmesi mümkün değildir. TÜBAKKOM olarak, kadının temel hak ve özgürlüklerinin geliştirilerek korunması ile ilgili çalışmalarımıza ısrarla devam edeceğimizi ve hak ihlallerinin her alanda takipçisi olacağımızı tarihsel ve toplumsal sorumluluk bilinci ile bir kez daha kamuoyuna deklere ederek duyurmak isteriz. Çünkü kadın hakları ihlali bir insan hakları ihlali olup, avukatlık kanunu gereği İnsan Hakları ihlali noktasında duyarlı olmak kanuni görevimiz ve avukat olarak varlık sebebimizdir. Bu konuda toplumu doyurmak ve zihinsel dönüşümü yaşatma kararlılığımızı sizlerle paylaşıyoruz” dedi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu