Güncel

“İzin kısıtlaması iptal edilmeli”

Sağlık Şube Başkanı Barutçu:

Sağlık-Sen Şube Başkanı Yasin Barutçu, Sağlık Bakanlığı tarafından yıllık izinlerin iptal edilmesi sonrası dava açtıklarını duyurdu.

Sağlık-Sen Şube Başkanı Yasin Barutçu, yaptığı yazılı açıklamada, “Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan yıllık izinleri kısıtlayan yazının iptali için dava açtık.” dedi.

Başkan Barutçu, şu ifadelere yer verdi:

“Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 27.10.2020 tarihli yazı ile yasal mazeret izinleri (evlilik, ölüm, analık, hastalık ve refakat) hariç bakanlık merkez ve taşra teşkilatında çalışan bütün personelin ikinci bir emre kadar yıllık izinleri durdurulmuştur. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının özverisi ve başarısı ortadadır. Ancak bakanlık bu süreçte uzun ve yorucu çalışma süreleri ve ağır iş yükü altındaki sağlık çalışanlarını ödüllendirmek yerine, anayasal hak olan dinlenme hakkını elinden almaktadır. Hem devlet memurları hem de sözleşmeli personel açısından bu yıl kullanılamayan izinleri iptal olacaktır. Sendikamız bu izinlerin iptal olmaması için Sağlık Bakanlığı’na ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na müracaat etmiştir. Sendikamız Bakanlığın yıllık izinleri kısıtlayan yazısının iptali için Danıştay’a dava açmış olup, sürecin takipçisi olacaktır.”(PHA)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu