Güncel

İstiklal Şairi Rahmetle Anılıyor

İstiklal Şairi Rahmetle Anılıyor

 

Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi; İstiklal Şairi, büyük dava adamı Mehmet Akif Ersoy’un ebediyete irtihalinin yıldönümünde basına açıklamalarda bulundu.

Eğitim bir Sen Adıyaman şubesi adına açıklamada bulunan Başkan Ali Deniz şunları söyledi:

“Milli mücadele ruhunun canlanmasına ve yaşatılmasına ömrünü adayan Milli Şair Mehmet Akif Ersoy, sadece İstiklal Marşı ve Çanakkale Destanı’nın şairi değildi; inandığı değerler uğruna her şeyi göze alacak kadar davasına bağlı bir Müslüman şahsiyetti. Ersoy, hayatı boyunca değerleri ve ülkesi için duygu, düşünce ve eylemleriyle ön saflarda yerini aldı. Milli mücadelenin  tüm Anadolu’ya yayılması için  gece gündüz demeden koşturan Mehmet Akif Ersoy, şiirleri ve etkili hitabeti ile milli bilincin uyandırılmasına çok büyük katkıda bulundu. Vatan ve millet uğruna hiç bir mücadeleden çekinmeyen Ersoy, Milli Marşımızı, istiklal marşı olarak milletine armağan etti. Şiir için verilen ödülü, elinin tersiyle iterek, vatan ve millet sevgisini gösterdi.”

Büyük dava adamının, mücadelesi boyunca karşılaştığı her türlü zorluğa ve eleştirilere edebi kişiliğiyle cevap verdiğini ifade eden Ali Deniz, “Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem/Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem” diyen Mehmet Akif’in değerlerine, ülkesine ve tarihine bağlılığını hiçbir kimseden ve durumdan çekinmeden ortaya koyduğunu söyledi.

Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Ali Deniz Sözlerine şöyle devam etti: “ Mehmet Akif, milli ve manevi değerlerine bağlı bir nesli ‘Asımın Nesli’ olarak tasvir etmiştir. Bu yüzden genç neslin yetiştirilmesine ve bilinçlendirilmesine büyük önem vermiştir.

Eğitim-Bir-Sen olarak, ‘Asımın Nesli’nin yetişmesi için gayret gösteriyor, onun bize armağan ettiği İstiklal Marşı’nın ve Safahat’ın ruhuna ve manasına uygun nesiller yetiştirme idealimizi bir kez daha yineliyoruz.

Dünyada çok az kişiye nasip olan destansı bir hayat yaşayan ve mazlum bir şekilde aramızdan ayrılan Mehmet Akif Ersoy’un, “Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince/Günler şu heyulayı da er geç silecektir/Rahmetle anılmak ebediyet budur amma sessiz yaşadım kim beni nerden bilecektir” diyordu. Kim bilecek sorusuna, ‘Asımın Nesli’ dediği gençler, ‘biz biliriz’ diyerek cenazesine sahip çıkmıştır.

Mehmet Akif Ersoy’un vefatından yıllar sonra dünyaya gelen Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen’in kurucusu, düşünce ve aksiyon insanı merhum  Mehmet Akif İnan ise, ‘Kim demiş her şeyin bitişi ölüm/Destanlar yayılır mezarımızdan’ diyerek destansı bir hayat yaşayanların mezarlarından da destanların yayılacağını işaret etmiştir.

Eğitim-Bir-Sen olarak, günümüz gençliği ve gelecek nesillerin Mehmet Akif Ersoy’u anlamasının, istikbalimizin sağlam temeller üzerine inşa edilmesi anlamına geldiği kanaatini taşımaktayız.

Bu nedenle, Akif’in düşünce yapısı, davası, milli ve manevi meselelere bakışı, hayatını herkesin anlaması ve gelecek nesillere aktarması büyük önem arz etmektedir.

İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’u, vefatının 78. yıldönümünde bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.”

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu