Güncel

İşsizlerin yarısı lise altı eğitimli

İşsizlerin yarısı lise altı eğitimli

 

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada her on işsizden ikisinin bir yıldan uzun süredir iş aradığı ifade edildi. Ayrıca açıklamada işsizlerin %50,8’ini lise altı eğitimlilerin oluşturduğu bildirildi.

İşgücü Araştırması 2016 yılı II. Dönem sonuçlarına göre, Türkiye genelinde işsiz sayısı 2 milyon 895 bin kişi olarak tahmin edildi.

Araştırma sonuçlarına göre, işsizlerin %50,8’sini lise altı eğitim düzeyine sahip olanlar,  %23,8’ini yükseköğretim, %13,6’sını genel lise, %10,4’ünü mesleki veya teknik lise mezunları, %1,5’ini ise okuryazar olmayanlar oluşturdu.

İşsizlerin %62,3’ünü erkekler, %37,7’sini ise kadınlar oluşturdu. İşsizlerin %30,4’ünü 15-24 yaş grubundaki gençler oluşturdu.

İşsizlerin %40,5’ini 2 aydan daha kısa süredir iş arayanlar oluşturdu. Bir yıl ve daha uzun süredir iş arayanların oluşturduğu uzun süreli işsizlerin oranı ise %22,3 oldu.

 

İşsizlerin dörtte biri hizmet ve satış elemanı olarak iş aradı

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada işsizlerin dörtte birinin hizmet ve satış elemanı olarak iş aradığı belirtildi.

Araştırma sonuçlarına göre; işsizlerin %25’i hizmet ve satış elemanı olarak, %16,3’ü nitelik gerektirmeyen işlerde çalışmak üzere iş aradı. İşsizlerin %14,1’ini sanatkarlık ve ilgili işlerde, %13,5’ini ise büro ve müşteri hizmetlerinde çalışmak üzere iş arayanlar oluşturdu.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu