Güncel

İslam dünyasında siyasal bunalım

Gökkuşağı Derneğinden Söyleşi

İslam dünyasında siyasal bunalım

 

Adıyaman Gökkuşağı Derneği’nin Şehir Akademi Programı ‘İslam Dünyasında Siyasal Bunalım ve Çözüm Önerileri’ konulu söyleşi ile başladı.

Şehir Akademi Programı kapsamında Adıyaman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rahman Dağ, ‘İslam Dünyasında Siyasal Bunalım ve Çözüm Önerileri’ konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Belediye Konferans Salonu’nda gerçekleşen söyleşi şehir Akademi Programı Koordinatörü Mirza Gökdemir’in sunumuyla başladı.

Daha sonra Gökkuşağı Derneği Başkanı Sezai Yılmaz programın açılış konuşmasını yaptı. Sezai Yılmaz konuşmasında, Gökkuşağı Derneği’nin insana, şehre ve medeniyet değerlerimizin yarına taşınmasına mütevazi bir katkı sunmayı amaçladığını bu kapsamda gençlere yönelik odağında düşünce olan bir takım etkinlikler düzenlediğini dile getirdi.

Yılmaz, İslam dünyasının bu gün yaşadığı bunalımdan çıkış yolunun kendi tarih, coğrafya ve değer dünyasını, insanlığın birikimini derinliğine okumak ve özelde Müslüman dünyasının genelde tüm dünyanın yaşanan bunalımdan çıkış yolunu ortaya çıkaracak düşünsel, siyasal ve ekonomik çözüm alternatifleri oluşturmak gerektiğini dile getirdi.

Yrd. Doç. Dr. Rahman Dağ söyleşisinde, “İslam dünyasının ve Müslüman toplumların fikri mücadelede geride kaldı. Birey, toplum ve devlet olarak bir bütünlük arz etmedi. Bir toplumsal müesseseleşmeye yol açabilecek bir fikri donanıma sahip olamadık. Hareketlerimizi kendi değer dünyamız ve dilimizle ifade edebileceğimiz bir konjonktüre sahi olamadığımızı ve hala batı dünyasının kavramları ve fikirleri ile hareket ediyoruz. Müslümanların Müslümanları öldürdüğü bir ortamda siyasal bunalımdan çıkışın konuşulması çok anlamlı değil. Ulus devlet fikrini aşma, İslam dünyası bütünlüğünden bahsetmek, dinin kişiye, kişiden topluma ve oradan da devlete giden çizgide faydalı olma noktasına gelmeliyiz. Bireyler ve bu bireylerin oluşturduğu yapılar İslami değerler üzerinden hareket etmelidir. Bugünün kavramlarıyla bu günün dünyasıyla kendi kavram ve dünyamız arasındaki ilişkiyi, demokrasi ile şura, seçim ile istişare arasındaki ilişkiyi yeniden kurmalıyız. Bizi biz yapan temel kavramların dezenerasyona uğraması önemli bir problem, bizle belli başlı ahlaki değerlerle buluşup daha sonra bu ahlaki değerlerden yoksunluk seviyesine gerilemişiz. Sözlerini bunalımdan çıkma için insan kaynağımızı fikri olarak geliştirecek bir dönüşüm ortaya koymalıyız” diye konuştu.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu