Güncel

“İş güvencesine dokunulmasına izin vermeyiz”

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın:

“İş güvencesine dokunulmasına izin vermeyiz”

 

Memur Sen Adıyaman İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz ve beraberindeki heyet Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ı makamında ziyaret etti. Memur Sen Adıyaman İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, Bem Bir Sen Adıyaman İl Temsilcisi Mahmut İnan, Ulaştırma Memur Sen Adıyaman İl Temsilcisi Mahmut Çelik, Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Habib Yıldırım ve Ebubekir Turmaz’dan oluşan heyet Adıyaman’da gerçekleştirilen sendikal faaliyetler hakkında bilgi vererek, ihtiyaç ve destek duyulan konular hakkında çalışanların taleplerini ilettiler. Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın Türkiye Buluşmaları kapsamında Adıyaman’a teşriflerinin olumlu yankılar uyandırdığını ifade eden Ali Deniz, sendikal çalışmaların Adıyaman Buluşması’nın ardından daha da hızlandığını söyledi. “Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Merkezinden aldığımız coşku ve heyecan bize yeni ufuklar açıyor” diyen Memur Sen Adıyaman İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz çalışanların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılacağı söylenen değişiklikler hususunda endişe ettiklerini söyledi. KPDK görüşmelerinde yeni hak ve kazanımlar için harcanan çabanın sahada olumlu izler bıraktığını vurguladı.

Görüşmede önemli açıklamalarda bulunan Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise “657 kanunuyla ilgili duruşumuz net. İnsanları tedirgin edebilecek, kamu görevlilerinin iş durumunun, siyasetin iki dudağı arasına hapsolacağı bir durumu istemiyoruz” dedi.

Hükümetin kurulmasıyla birlikte, yeni hükümetle ilk, 2015’in de son KPDK’sını gerçekleştirmiş olduklarını vurgulayan Yalçın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile yapılan ilk toplantının oldukça verimli geçtiğini vurguladı. Yalçın, toplantıda hayata geçmesi gereken taleplerin sunumlar halinde bakana iletildiğini söyledi. KPDK’da hizmet kollarına ilişkin taleplerin masaya yatırıldığını hatırlatan Yalçın, “Toplantıda, daha önceden kararı alınmış ancak fiili olarak hayata geçirilmemiş maddelerin hayata geçirilmesi için istişarelerde bulunduk. Bu maddeler arasında 4/C ve 4/B’lilerin kadroya alınması, yıpranma payının verilmesi, kamu görevlilerinin yıllık izinlerinin diğer seneye devrine ilişkin karar da var. Sayın bakan bizlere bu konularda da çalışmanın başlatıldığını söyledi. Bunun haricinde Toplu Sözleşmede mutabık kaldığımız, daha önce de Cumhurbaşkanının bizzat müjdesini verdiği fiili hizmet zammına ilişkin olarak da bilim kurulunun oluşturulduğu ve bir ölçüm üzerinden değerlendirme çalışmasının başlatıldığı belirtildi” diye konuştu.

Yalçın, Türkiye-Rusya arasında yaşanan ‘uçak krizine’ de değinerek, Türkiye’nin angajman kurallarının ihlal edildiğini, defalarca uyarılmasına rağmen de rotasını değiştirmediğini bunun sonucunda da uçağın düşürülmesini meşru müdafaanın bir gereği olarak gördüğünü söyledi.

Suriye’de Rusya’nın büyük bir operasyon sergilediğini belirten Yalçın, “Bölgede Bayırbucak Türkmenlerinin açıkça mazur edildiğini görüyoruz. Türkiye’nin bu noktada Suriye halkının tamamına hitap eden bir duruş sergilediğini ve bütünlükten yana olduğunu görüyoruz. Ancak gelinen noktada Esed ve destekçilerinin bölünmeden yana olduğu görülüyor. Türkiye’nin en büyük emek hareketi olarak, merhamet ve hakkaniyetli tutumumuzu sürdüreceğiz” diye konuştu.

Memur Sen Adıyaman İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz ve beraberindeki heyet Bayırbucak Türkmenlerine yönelik Rus saldırılarının kınandığı ve Türkmen Meclis Başkanı Abdurrahman Mustafa’nın katıldığı “Bayırbucak Ebedi Ocak” basın açıklamasına da katıldıktan sonra Eğitim Bir Sen ve Ulaştırma Memur Sen Genel Merkezi’ni de ziyaret ederek temaslarını sürdürdü.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı