Güncel

“İnsanlar düşünerek yaşamaya zorlanmalı”

Rektör Gönüllü’den aşağılık cinayet açıklaması

“İnsanlar düşünerek yaşamaya zorlanmalı”

 

Mersin’in Tarsus ilçesinde meydana gelen ve tüm Türkiye’yi derinden yaralayan Özgecan Aslan cinayetiyle ilgili Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Talha Gönüllü bir değerlendirme yaptı.

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Adıyaman Üniversitesi Rekötrü Prof.Dr. Mustafa Talha Gönüllü, “Özgecan Aslan. Bir mağdur. Mağdurlardan biri. Beyni dumura uğramış birileri tarafından önce insanlık yaşam haklarına müdahale edilmiş, sonra da yaşama hakkı tamamen gasp edilmiş içimizden, toplumumuzdan biri diyeceğim.. evet öyle.. ama beyni dumura uğramış sözü iyi bir tanımlama olmadı. Çünkü beyni olmayanların, beyni hiç gelişmemiş olanların, beyninin dumura uğraması olmaz, olamaz.” dedi.

 

Beyinsizlik artıyor

Gönüllü, “Maalesef toplumumuzda giderek beyinsizlik oranı artıyor ve ne yazık ki prim yapan da beyinsizlik. Beyni olanlar ve kural tanıyanlar hep zarar görenler oluyor… Bu olay çok infiale neden oldu. Bundan önce de çok infial oluşturan vakalar vardı aslında. Tepkiler artıyor, tepkiler zirve yapıyor, aradan zaman geçince vaka soğuyor, külleniyor, hafıza rüzgârları ve yelleri hepsini siliyor. Tekrar aynı yanlışlarla dolu hayat figürleri, gölgeleri sahnede dönüp duruyor. Herkes kendi derdine dönüyor. Yeni kurbanlar sahneye yatana kadar.. Caydırıcılık freni olmayan olumsuz fiillerin kendiliğinden durması mümkün değil.” dedi.

 

Kanun yoksa, kanun koyulmalı

Bu tür vakıaların önlenmesi için bir güç olması gerektiğinin altını çizen Rektör Gönüllü, “Olumsuz fiil yapacakların, olumsuzluğa yelteneceklerin üstünde bir güç olmalı. Eğer yoksa, bu mutlaka sağlanmalı. Kanun yoksa kanun konulmalı. Kanunu uygulayacak mekanizma da hazırlanmalı. Toplumda saçma bir akılsızlık aldı başını gidiyor. Bu akılsızlık değil, akılsızlığa verilen fırsat. Düşünmeye, düşünerek yaşamaya zorlanmalı insanlar. İnsanlar güçsüz gördüklerine her şeyi bir çırpıda uygun görüp, uyguluyor.” dedi.

Sağlıkta şiddete de gönderme yapan Rektör Gönüllü, “Bir eski küllenmiş misalimizi hatırlayalım; savunmasız ve zayıf gördükleri sağlık çalışanlarını, en olumsuz ruhsal zamanlarında, bir yakınının sağlığı ile ilgili endişeli bir durumda, hırpalamayı ve hatta hayatını karartmayı kendine hak görebilecek kadar orman mamulü kişilikleri, terör estirmekten çekinmeyenleri unuttuk. Hanımlarını veya tanıdıkları kişileri türlü türlü zarara uğratanları da… Evet orman mamulü çeşitli türler kentlerde kasabalarda dolaşırken bunlara adaletin kırbacı ya ses yapmalı yada gölge. Eğitim ise bir toplumun en büyük savunma kuvveti. Bu konuda ülkemizin kendi özünde ve kökünde yatan değerler toplumun her mahallesinde, köşesinde ve bucağında tekrar yaşanır hale getirilmelidir.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu