Son Dakika
24 Mayıs 2018 Perşembe

“İnsan onuru, temel şiardır”

20 Mayıs 2015 Çarşamba, 09:27

Başbakan Davutoğlu, Gençlik Temsilcilerini Kabul Etti

“İnsan onuru, temel şiardır”

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu: “İnsan Onuru Kavramı Temel Şiardır. Birbirinizle Muhabbet Ederken Bütün İnsanların Saygıya Layık Olduğu Bilinciyle Davranın. Nerede Olursa Olsun İnsan Onurunu Zedeleyen Davranış Varsa Ona Karşı Çıkın. Din, Mezhep, Etnik Ayrım Yapmayın. Görün, Gözleyin Ve Türkiye’nin Her Bir Köşesini Gezerek Mutlaka Bu Milleti İçeriden Tanıyın. Bu Konuda Ne Gerekiyorsa, Şimdi Hızlı Trenlerimiz, Uçaklarımızla Ücret İndirimi, Sonuna Kadar Ücretsiz Dahil Her Şeyiyle Dahil Bu Tedbiri Almalıyız”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 19 Mayıs Atatürk’ün Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla makamında kabul ettiği gençlere tavsiyelerde bulunarak, “İnsan onuru kavramı temel şiardır. Birbirinizle muhabbet ederken bütün insanların saygıya layık olduğu bilinciyle davranın. Nerede olursa olsun insan onurunu zedeleyen davranış varsa ona karşı çıkın. Din, mezhep, etnik ayrım yapmayın” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 19 Mayıs Atatürk’ün Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla 81 İlden gelen gençlik temsilcilerini Başbakanlık Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Davutoğlu, kabulde yaptığı konuşmada, “Çanakkale şehitleri için zikredilen hususlar oldu. Mısır’da şehit düşenlerin yanında esir alınan gençler Myanmar’a götürülmüşlerdi yaklaşık 12 bin Anadolu genci şehit düşmüştü, esir olarak gitmişlerdi. Onlar da Anadolu’ya mektup yazmışlardı ve cevabı gelmeyen mektuplar gelmişti onlara. Orada şehit düşen ecdadımızın mezarlarını tek tek bulduk, ihya ettik” ifadelerini kullandı.

 

İnsan Onurunu Zedeleyen Davranışı Kim Yaparsa Yapsın Ona Karşı Çıkın

Gençlere tavsiyelerde bulunan Başbakan Davutoğlu, “Gelecek ile ilgili sizlerle yüzyıllık muhasebe yapmak istediğim şeyde sizlerle hasbihal yapmak istiyorum. Birincisi insan onuru kavramı temel şiardır. Birbirinizle muhabbet ederken bütün insanların saygıya layık olduğu bilinciyle davranın. Nerede olursa olsun insan onurunu zedeleyen davranış varsa ona karşı çıkın. Din, mezhep, etnik ayrım yapmayın” şeklinde konuştu.

“Tarihi yaşayın” diyen Davutoğlu, “O tarihin içinde aktığınızı hep hissedin. Tarihten kopmayın. Suriye’de bir olay mı var, gidin mülteci kampında sizin yaşınızdaki gençlerin nasıl zulümden kaçtığını gözleyin, hissedin, elinden tutun. Müslüman mı, Arap mı, Şii mi hiç önemli değil. Gidin ve o çocuğun elinden tutun. İki sene önce Suriye’de Harran’da bir kampa gittiğimizde beni yaralayan bir olay, bir kızımız melek gibi, tebessüm ediyor, baktım ki sol bacağı ampute etmişler bir bomba saldırısında. Suriye’de o acıyı yaşayan, annesini babasını kaybeden, Türkiye’ye kendisini bu şekilde getirmiş bir genci bağrımıza basmaktan daha onurlu ne olabilir? Onun için sizden ricam, insan olmanın, eşrefi mahlukat olmanın bütün hassasiyeti nerede bir insan onuru bakımından esastır, özgürlük bakımından esastır” diye konuştu.

 

İnsan Onurundan Sonra En Önemli Kavram Özgüven

Davutoğlu “İkincisi, gençler olarak aranızda farklı düşünenler olabilir. Birbiriyle aynı düşünen gençlik ancak Nazi ya da Sovyetler döneminde olur. Gençler dediğin ayrı dünüşür. Ben kendi çocuklarımdan biliyorum hiçbir zaman sınır getirmemişdir. Hepiniz bir bireysiniz şahsiyetli kişilersiniz. Biz size baktığımızda ideal gençlik görmenin yanında tek tek hepiniz değerlisiniz. İnsan onurundan sonra en önemli kavram özgüven” dedi.

 

Tahkir Etmek, Kötü Söz Söylemek de Şiddettir

Ne olursa olsun, hangi gerekçeyle olsun, hiçbir gencin bir başka gence şiddet uygulamasını mazur göremeyeceklerini işaret eden Başbakan Davutoğlu, “Tahkir etmek, aşağılamak, kötü söz söylemek de şiddettir. Nefret kültürün olduğu yerde huzur olmaz” dedi.

Ortak bilinci mutlaka harekete geçirilmesi gerektiğine dikkati çeken Davutoğlu, “Bir hedefiniz, iddianız olsun. 12 Eylül döneminin çıkartmaya çalıştığı nesil gibi apolitize olmayın” diye konuştu.

Gençlere ‘her gün okumaları’ gerektiği konusunda tavsiye veren Davutoğlu, “Mutlaka doğu, batı, kuzey, güney hangi medeniyet olursa olsun klasikleri okuyun, mutlaka Konfüçyus okuyun, İslam felsefeleri, batı klasikleri ama kendi gelişiminiz meslek sahibi olmaya odaklı olmasın” diye konuştu.

Kendisini iki kokunun cezbettiğini belirten Davutoğlu, “Beni, iki koku cezbetmiştir, bir evlat çocuk kokusu, iki kitap kokusu. Gelecek vizyonunuzda şahsi, milli hedefleriniz olmalı. Türkiye ile ilgili gelecek vizyonunuz olmalı. Görün, gözleyin ve Türkiye’nin her bir köşesini gezerek mutlaka bu milleti içerden tanıyın. Bu konuda ne gerekiyorsa, şimdi hızlı trenlerimiz, uçaklarımızla ücret indirimi, sonuna kadar ücretsiz dahil her şeyiyle dahil bu tedbiri almalıyız” ifadelerine yer verdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise, “Sizlerin bu mektuplarla dile getirdiğiniz duygularınız sizin ailenizden aldığınız güçlü geleceğe nasıl yürüyeceğinizin en büyük göstergesi. Bizim bu sene hedeflediğimiz 250 bin olan ‘Ecdada Mektup’ hedefimiz 500 bine çıktı. Dolayısıyla, sizlerin geçmişinizle içiçe olduğunuzu ve medeniyet değerlerinizin farkında olduğunuzu ortaya koyan bu tabloyu yaşattığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Sizlerden tek ricam, lütfen sizlere sunulan imkanları en iyi şekilde ve sonuna kadar kullanın ve değerlendirin. Bunlar sizin devletinizin size sunmuş olduğu, sizin imkanlarınızdır” şeklinde konuştu.

‘Ecdada Mektup’ yarışmasında birinci olan Kübra Erdek isimli genç, yazdığı mektubu okudu. Davutoğlu, ecdada mektup yarışmasında dereceye giren öğrenciler ve 81 ilden gelen temsilcilerle tokalaşarak, hatıra fotoğrafı çektirdi. Törende, Başbakan Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da yer aldı. Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Cemil Meriç ve Sezai Karakoç’un hayatının anlatıldığı kitapları öğrencilere hediye etti.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: