Güncel

“İnsan hakkı, Doğuştan Kazanılan Haktır”

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner:

“İnsan hakkı, Doğuştan Kazanılan Haktır”

 

AK Parti Adıyaman Milletvekili, TBMM Çevre Komisyonu ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Mehmet Metiner, 10 Aralık’ta başlayan İnsan Hakları Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, insan hakkının doğuştan kazanılmış bir hak olduğunu ve bunu kimsenin gasp edemeyeceğini söyledi.

AK Parti Adıyaman Milletvekili, TBMM Çevre Komisyonu ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Mehmet Metiner,  “İnsanlar, doğumuyla birlikte insan olma ve insanca yaşama hakkına kavuşur. Ancak, ne yazık ki bu hakkı gasp edenler, kendi yanlarında bir ulufe görenler ve kendi iktidarını sağlamlaştırma adına insanları bu haktan yoksun bırakır, hatta özgürlüğünü bile elinden alır. AK Parti hükümetlerimiz döneminde, insanların en temel haklarına kavuşmalarının çok ötesinde, özgürce ve insanca yaşamasını temin etmek için çalıştık, çalışmaya da devam edeceğiz. Demokratik bir ülkede, özgürce, bir arada ve kardeşçe yaşamanın kuralı da, bir birinin haklarına saygı göstermek, bir diğerini yok saymamak ve herkesin hakkı olduğunu kabullenmekten geçer.” dedi.

İnsan hakkının bir sınırı olduğunu söyleyen Metiner, “İnsan hakkının bir sınırı vardır ama bu, bir diğerinin hakkını ihlal etmemekten başka bir şey değildir. Özgürlüğün sınırı da böyledir. Bir diğerinin özgürlüğüne engel olunmadığı müddetçe insanlar dilediği gibi bir yaşam sürmelidir.” dedi.

İslam’ın insan hakları konusunda bütün dünyaya ve bütün kurumlara örnek olduğunu belirten Metiner, “Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in Veda Hutbesi bile başlı başına İnsan hakları Evrensel Beyannamesi gibidir. Hiçbir din, renk, dil ayrımı gözetmeyen ve herkesin insan olmasından kaynaklanan hakları, barış dini olan İslam’la sağlanmıştır. Bu düşünceyi kendi hayatımızda uyguladığımızda, ne kimsenin hakkı yenecek, ne sömürülen olacak, ne de sömüren bulunacaktır” dedi.

Metiner, “Bu duygularla, dünyanın dört bir yanında süren zulümlerin son bulması, insanların haklarına kavuşması, özgür bir ortamda, kardeşçe yaşaması dileğiyle İnsan Hakları Haftasının anlaşılması ve yaşanmasını dilerim” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu