Güncel

İmamlar ‘Mevsimlik Tarım İşçileri’ İçin Eğitime Alındı

İmamlar ‘Mevsimlik Tarım İşçileri’ İçin Eğitime Alındı

 

Harran Üniversitesi tarafından başlatılan ve Adıyaman Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından desteklenen Mevsimlik Tarım İşçilerinin ve Ailelerinin Sağlığını Geliştirme Programı kapsamında imamlar eğitime alındı.

Harran Üniversitesi tarafından 2011 yılında başlatılan Mevsimlik Tarım İşçilerinin ve Ailelerinin Sağlığını Geliştirme Programı kapsamında daha önce sağlıkçılar, imamlar ve öğretmenlere eğitim verilmişti. Program kapsamında mevsimlik tarım işçiliğinin çok olduğu bölgenin imamları iki günlük eğitime alındı.

Özel bir otelin salonunda gerçekleştirilen toplantının açılışına Adıyaman Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, Adıyaman Müftü Yardımcısı Mustafa Altun, Halk Sağlığı Müdürlüğü yöneticileri ve imamlar katıldı.

Programın açılışında konuşan Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, sağlık hizmetlerinin gelişimi noktasında toplumun genel bir desteğinin alınması gerektiğini dikkat çekerek, “Sağlık hizmetlerinden faydalanmada daha geri planda olduğuna inandığımız, yaşamış olduğu ortamdan dolayı mevsimsel olarak evlerinden ayrılan tarım işçileridir. Gittikleri yerlerde sağlık hizmetlerinden yeterince faydalanamıyorlar ve talep etmiyorlar. Sağlık hizmetlerinden ‘Nasıl faydalanabilirler?’ düşüncesiyle Harran Üniversitesinin desteğiyle program başlattık. İl dışına giden vatandaşlara kendisine sunulan hizmetlerin kalitesini arttırma, kendilerinin de hizmeti talep etmesi noktasında bilgi sahibi olması gerekiyor. Örneğin; beş yaş altı çocukların tarlaya götürülmemesi gerektiğini, götürürse dahi daha sağlıklı ortamda yetiştirilmesi gerektiğini bilmesi gerekiyor. Havaların soğuk olmasına rağmen şuanda bile Adıyaman dışında tarım işçisi olarak çalışan kişiler var.  Vatandaşların hastalanma risklerini arttırıyor. Bizde minimize etmek için ciddi bir eğitim vermemiz lazım. Toplum lideri olarak adlandırdığımız muhtarların, imamların, öğretmenlerin, sağlık çalışanlarının, özel gurup olarak adlandırdığımız tarım işçisi elçilerinin desteklerini almamız gerekiyor” dedi.

Müftü Yardımcısı Mustafa Altun ise, Peygamberlerin gönderiliş gayesinin eğitim olduğuna vurgu yaparak, “Toplumun selamete, huzura varmasının yolu da eğitimdir. Eğitimsiz toplum cahil toplumdur. İslam’ın temel düşmanı cehalettir. Devlet ne kadar kanun çıkartırsa çıkarsın, ne kadar yasa koyarsa koysun bunu uygulayacak olan insandır. İnsan o bilgi düzeyine erişmemizse bir sonuç alınamaz.

Mevsimlik tarım işçisi olarak başka illere giderken bir dolmuşa kaç kişinin bindiğini görüyorsunuz. Tıka basa biniliyor. Bilinçli olunsa o şekilde yolculuk olmaz. Çözüm eğitimle olur. Bizim en temel üç tane düşmanımız var. Bunların başında cehalet, ikincisi tefrika, üçüncüsü tembelliktir. Toplum olarak bunları yenemezsek bir noktaya varamayız.

Sağlımıza dikkat etmiyoruz. Hastalık belli bir devreye geldikten sonra doktora gidiyoruz. İslam daha çok koruyucu hekimliği tavsiye ediyor. Hastalığa yakalanmadan önce önlemini almamızı istiyor” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Halk Sağlığı Uzmanı Dr. İlker Kayı tarafından verilen eğitimlere geçildi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu