İKA Yönetim Kurulu Kilis’te Toplandı

04 Haziran 2015 Perşembe, 09:34

İKA Yönetim Kurulu Kilis’te Toplandı

 

İpekyolu Kalkınma Ajansı Haziran ayı olağan Yönetim Kurulu toplantısı, İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya başkanlığında Kilis’te toplandı.

Kilis Valiliği’nde gerçekleştirilen toplantıda, 2015 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği programı kapsamında ajansa başvuran ve komisyon tarafından başarılı bulunan projeler, Kalkınma Kurulu çalışmaları ve Kalkınma Kurulu Çalışma Komisyonları görüşüldü.

2015 Yılı Doğrudan Faaliyet Destek Programı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Yerlikaya, 2015 Yılı Doğrudan Faaliyet Destek Programı& ile TRC1 Bölgesi’nin (Gaziantep, Adıyaman ve Kilis) kalkınmasını ve rekabet gücü açısından önemli fırsatlardan yararlanılmasını hedefleyen çalışmaların yanı sıra kritik öneme sahip araştırma ve planlama çalışmaları ve bölgenin yenilikçilik ve girişimcilik kapasitesini geliştirmeye yönelik faaliyetlerin destekleneceğini vurguladı.

Doğrudan Faaliyet Destek Programı kapsamında Mayıs-Haziran ayında 14 başvuru yapıldığını da sözlerine ekleyen Vali Yerlikaya, başarılı bulunan 10 projeye 469 bin TL destek sağlanacağını kaydetti.

İpekyolu Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu’nun faaliyetleri hakkında da bilgiler veren Vali Yerlikaya, Kalkınma Kurulu’nun danışma organı olarak faaliyetlerini yürüttüğünü belirterek Kalkınma Kurulu’nun çalışmalarının daha etkin ve etkili olması amacıyla, 26 Aralık 2013 tarihinde Kilis’te gerçekleştirilen 2013 yılı 2. olağan kurul toplantısında 6 adet &İKA Kalkınma Kurulu Tematik Çalışma Komisyonları& kurulduğunu söyledi.

2015 yılının ilk 6 ayında i söz konusu komisyonların 8 adet toplantı gerçekleştirdiğinin altını çizen Vali Yerlikaya, komisyon toplantılarında; 2015 yılı yol haritasının belirlenmesi,  Kilis Elbeyli Geçici Barınma Merkezi (Konteyner Kent) ziyareti, 2014 yılının değerlendirilmesi ve 2015 yılı yol haritasının belirlenmesi, TRC1 Bölgesi’nde Çevre ve Hava Kalitesi, 2014 yılı komisyon çalışmaları değerlendirilmesi ve 2015 yılı komisyon çalışmalarının yol haritası belirlenmesi, Mesleki eğitimin mevcut durumunun tartışılması ve bölge ekonomisinin ihtiyaç duyduğu şekilde geliştirilmesi, 2014 yılı komisyon çalışmalarının değerlendirilmesi, GAP Organik Tarım Değer Zinciri Pilot Uygulamaları Mali Destek Programı hakkında bilgilendirme yapılması, 2015 yılı komisyon çalışmalarının yol haritasının belirlenmesi, 2014 yılı komisyon çalışmalarının değerlendirilmesi, kültür, turizm ve tanıtım alanlarında bölgede yürütülen çalışmaların görüşülmesi ve 2015 yılı komisyon çalışmalarının yol haritasının belirlenmesi konularının görüşüldüğünü ifade etti.

Toplantıya; Kilis Valisi Süleyman Tapsız, İpekyolu Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı ve Gaziantep Üniversitesi Rektörü Yavuz Coşkun, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Kilis İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Metin Karakuş, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Öndeş ve İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan katıldı.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz