Güncel

“ İhraç Kararlarında Demokrasi ve Hukuk’tan Taviz Verilmemeli”

Memur Sen Ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Ali Deniz:

“ İhraç Kararlarında Demokrasi ve Hukuk’tan Taviz Verilmemeli”

 

Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi 2016-2017 eğitim öğretim yılının ilk il divan kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Yeni eğitim öğretim yılında gerçekleştirilecek faaliyetlerin planlandığı, gündemdeki gelişmelerin değerlendirildiği, Eğitim Bir Sen Çelikhan İlçe Temsilciliğinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmeler damga vurdu.

İl ve ilçelerdeki üye sayılarının ve üyelik çalışmalarının konuşulduğu kurulda Eğitim Bir Sen’in Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olarak Büyük Türkiye ve kadim medeniyet tasavvuru misyonu ile hareket ettiği ve bu gayenin hayat bulması için üzerine düşen sorumluluğu ifa etmeye her zaman hazır olduğu vurgusu yapıldı.

Toplantıda gündemle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, Büyük Türkiye ve medeniyet tasavvurumuzun gerçekleşmesi için “taşın altına elimizi değil bedenimizi koyuyoruz” dedi.

“FETÖ/PDY’nin giriştiği darbe teşebbüsü, iradesine, demokrasisine ve vatanına sahip çıkan halkımızın cesareti sayesinde akim kalmış; milletimiz ve ülkemiz büyük bir badire atlatmıştır” ifadelerini kullanan Ali Deniz, Memur Sen ve Eğitim Bir Sen olarak menfur işgal girişimi karşısında 81 ilin tamamında ve tüm ilçelerde meydanları doldurarak milli iradeden yana saf tuttuklarını söyledi. Bundan sonra da milli iradenin vesayet altına alınması girişimlerine asla izin vermeyeceklerini vurgulayan Deniz, darbe ve işgal girişimi sonrasında yaşanan görevden uzaklaştırma ve kamudan ihraç kararları ile ilgili olarak terör örgütü üyelerinin tamamının kamudan temizlenmesinin doğru bir karar olduğunu ancak hainlerin temizlenmesi kadar masumların korunması ve görevlerine iade edilmelerinin de önemli olduğunu belirtti.

FETÖ/PDY, PKK, DAEŞ vb tüm terör örgütü mensuplarının kamu görevi üstlenmelerine izin vermenin yeni 15 Temmuzlara kapı aralamak, yeni bir fırsat vermek olacağını söyleyen Ali Deniz “Hiç şüphesiz ki bu süreçte, demokrasi ve hukuk düzeninden taviz verilmemesi, sürecin kendisi kadar önem arz etmektedir. Köklü devlet geleneğimizin bir özeti olan “adalet mülkün temelidir” sözünün aslında hukuk devleti ilkesinin bizzat kendisi olduğuna şüphe yoktur. Nitekim toplumun beklentisi; kamu idarecilerinin, akamete uğratılan darbe girişimi sonrası ülkeyi ve devleti terörist yapılardan temizleme sürecinde adalet ve hukuk kurallarına bağlı kalmaları yönündedir “ şeklinde konuştu.

Konuşmasında “Her ne kadar KHK ile kamu görevinden çıkarma kararı verilmiş ise de, bu düzenleme, bireysel idari sonuç doğuran bu işleme karşı idari dava açmaya engel değildir” ifadelerine yer veren Ali Deniz sözlerini şöyle sürdürdü: “Darbe girişimi sonrası alınan olağanüstü hâl kararı ve başlatılan soruşturmalar çerçevesinde uygulamaya konulan “açığa alınma/görevden uzaklaştırma” tedbiri, suçluların ortaya çıkartılması, şüpheli ile masum arasında ayrım yapılabilmesi, ceza soruşturması ve idari incelemelerin sağlıklı yürütülebilmesi açısından yerinde ve gerekli bir işlemdir. Ancak kamu görevinden ihraç gibi ağır hukuki sonucu olan bir işlemden evvel en azından bu kişilere masumiyetini ispatlama imkânı tanıyacak bir yolun tanınması gereklidir. Bu kapsamda, 672 sayılı KHK ile haklarında kamu görevinden ihraç kararı verilen kamu görevlileri hakkında, bağlı bulundukları kurumlar bünyesinde bir itiraz mekanizması kurulması, kişilere hangi gerekçeyle haklarında ihraç kararı verildiğinin bildirilmesi, kendilerini savunma hakkı sunulması ve haklı görülmesi halinde görevine iadesi gerekmektedir. Bu yaklaşım, büyük kısmında isabet görülen kamu görevinden ihraçlara olan desteği artıracaktır. Eğitim-Bir-Sen olarak, bu çerçevede hakkında delillendirme yapılamayan, masumiyetinde şüphe olmayan üyelerimize hukuki desteğimiz sürecektir.”

Eğitim Bir Sen Çelikhan İlçe Temsilcisi Mehmet Kaya’nın ve diğer ilçe temsilciliklerinin sendikal çalışmalar ve gündemle ilgili hakkında bilgi verdiği yeni eğitim öğretim yılının ilk il divan kurulu toplantısında yıl içerisinde teşkilat eğitim seminerleri, konferans, panel vb faaliyetlerin artarak sürdürülmesi, üyelere ekonomik fayda sağlayan işyeri anlaşması sayılarının arttırılması ve eğitim öğretim sorunlarının yerinde tespiti ve tespit edilen sorunlara erken müdahale ve acil çözüm için il ve ilçelerdeki tüm okulların ziyaret edilmesi kararı alındı.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu