GüncelManşet

İHD Şube Başkanı gözaltına alındı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın DTK’ya yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında Adıyaman Barosu Avukatlarından İHD Şube Başkanı Bülent Temel gözaltına alındı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında, terör örgütü PKK’nın sözde “yasama organı” konumunda olan Demokratik Toplum Kongresi’nde (DTK) delege oldukları, yapı adına eylem ve faaliyette bulundukları gerekçesiyle 101 şüpheli için gözaltı kararı verildi. Bu şüpheliler arasında bulunan İHD Adıyaman Şube Başkanı ve Adıyaman Barosu avukatlarından Bülent Temel, Adıyaman Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı.  Gözaltına alınan şahsın sorgulanmak üzere Diyarbakır’a gönderildiği öğrenildi.

 

İHD’den açıklama

İHD Adıyaman Şube Başkanının gözaltına alınmasına İHD’den tepki geldi. İHD Şube Başkanlığında düzenlenen basın açıklamasına Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Hak İnisiyatifi Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Yurttaşlık Derneği de destek evrdi.

İHD Adıyaman Şubesi şube binasında basın toplantısı düzenledi. İHD Adıyaman Şubesi adına basın metnini yönetim kurulu üyesi Av.Aysun Avcı okudu.

Avcı, “DTK gibi neredeyse yüzlerce ve hatta binlerce insanın soruşturma ve kovuşturma altında olduğu bir soruşturma sürecinde CMK 145. Madde uyarınca çağrı üzerine ifade alınmayıp, gözaltı kararı çıkarılarak sabahın erken saatlerinde ev baskını yapılması tipik bir yargı yolu ile baskı politikasıdır. Gözaltına alınanların neredeyse tamamı hak ve hukuk mücadelesi yürüten avukatlar ve kuruluş temsilcileridir. Bu kişilerin çağrı üzerine ifadeye gitmeleri mümkün iken bunun yapılmaması demokratik kurumlar üzerinde iktidar baskısının yargı eli ile yapıldığını göstermektedir. Özelikle avukatların yargının içinde ve savunmanın temsilcisi oldukları bilinmesine rağmen bu şekilde gözaltına alınması savunma hakkının değersizleştirilmesi ve vatandaşın savunmasız bırakılmak istenmesini de göstermektedir. Adalet Bakanının bütçe görüşmelerinde CMK kurallarını hatırlatması ve Cumhuriyet Savcıları ile hakimleri uyarmasının yanı sıra tutuksuz yargılamanın asıl, tutuklamanın istisna olduğunu hatırlatmasına rağmen, yargı pratiklerinin güvenlikçi anlayış ekseninde devam ettirilmesi kesinlikle kabul edilemez. Siyasi iktidarın hukukta reform iradesi açıklamasına rağmen savcılıkların eski alışkanlıklarını sürdürmek istemesinin önüne geçilmelidir. Hukuk reformu denilen şey, cezasızlık, temel hak ve özgürlükleri kısıtlamak, hak ve hukuk savunucularına yönelik baskı ve gözaltılar olmamalıdır. BM İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirgesi uyarınca da tamamen demokratik faaliyet yürüten hak ve hukuk örgütleri yönetici ve üyelerinin bu şekilde bir muameleye maruz bırakılmaları, bildirgeye de aykırıdır. Gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu