Güncel

Hemşerimize taciz komplosu

Hemşerimize taciz komplosu

 

Adıyaman –Kahta doğumlu olan Bawer Aksal, ABD de taciz suçlaması ile 8 yıl ceza almış durumda ve cezaevinde. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıyla birlikte ABD vatandaşlığı da alan Bawer Aksal, ABD de ticaretle uğraşarak işini kurdu. Ancak Aksel, haksız yere taciz suçlamasıyla karşı karşıya kaldı ve hukuksuz şekilde yargılanıyor.

Kararı temyiz eden Bawer Aksal, kendisine bu cezanın haksız verildiğini iddia ediyor. Bawer Aksal’ın anlatımına göre suçlandığı taciz iddiası şöyle başlıyor: “Arizona’dan yaşadığım şehir olan New York’a uçakla seyahat ederken yan koltuğuma bir kadın oturdu, kadın oturduktan sonra kendi yeri dışına taşacak şekilde ayaklarını uzatarak bana ait olan yeri işgal etmeye başladı, ben de kendisinin uyardım, ancak kadın bir müddet sonra tuvalette gideceğini söyleyerek kalktı.  Uçağın arka tarafında doğru yürümeye başladı. Giderken de ‘Seni pis Arap Müslüman sana göstereceğim’ diye söyleniyordu. Uçak indiğinde havanında FBI benim kadına cinsel tacizde bulunduğumu, hakkımda şikayet olduğunu söyleyerek beni gözaltına aldı.” dedi.

Aksal, “DNA vs raporlar alındı. Tutuklandım cezaevine konuldum. Daha sonra kefaletle göz hapsine alındım. Yapılan yargılama sonunda 8 yıl ceza aldım ve tekrar ceza evine konuldum. Ancak suçsuz olmama rağmen bu ceza verildi. Bir komplo ile karşı karşıya bırakıldım. Devlet tarafından bana Yahudi kökenli bir avukat tayin edildi. Avukat suçlamaları kabul etmem halinde benim bırakılacağımı söyledi. Hazırlanan bir ifadeyi bana imzalamaya kalkıştı. Ben ifadeyi imzalamadım. FBI bana bazı konularda kendileri ile işbirliği yaparsam yardımcı olacaklarını söylediler. Kadına baskı kurarak ifadeyi değiştirmemesi söylendi. Beni yargılayan hakime benim adıma yazılmış gibi hakaret içeren mektuplar gönderildi. En önemlisi suçsuz olduğumu kanıtlayan DNA raporları, kadın ile FBI arasındaki mesajlar dava dosyasına konulmadı. Ve bu nedenler karşısında yargılandığım mahkeme 8 yıl ceza bana verdi. DNA raporlarının dosyaya konulmadığını stajyer bir avukat tarafıma bildirdi ve raporları bana getirdi. Bu raporlara dayanarak kararı temyiz ettim.” dedi.

Temyiz duruşmasının  12 ocakta yapılacağını söyleyen Aksel,  İHD Adıyaman Şube Başkanı Avukat Osman Süzen’den de destek istedi.

İHD Şube Başkanı Süzen, Bawer Aksel’in iddialarını çok ciddi olduğunu, Aksel’in adil bir şekilde yargılanmasını umut ettiklerini, masumiyet karinesi gereği suçluluğu kanıtlanıncaya kadar suçsuzluğunu kabul etmek gerektiğini belirterek, “Bu iddiaların doğru olduğunun anlaşılması halinde vahim bir durum ve sonuçla karşı karşıya bırakılan hemşehrimizin umarım adil bir yargılanma ile suçsuz olduğu kanıtlanacaktır” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu