Güncel

HDP Milletvekili Yıldırım, İhraçları Sordu

HDP Milletvekili Yıldırım, İhraçları Sordu

 

HDP Adıyaman Milletvekili Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a, öğretmen ihraçlarını sordu.

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, “15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamuda başlatılan ve darbecilere yönelik olduğu iddia edilen soruşturmalarla kitlesel açığa almalar ve ihraçlar yaşanmıştır. 1 Eylül gece yarısı, OHAL kapsamında yayınlanan 672 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile 28 bin 163’ü MEB, 2.346 YÖK kapsamında olmak üzere, toplamda 50.875 kamu personeli kamu görevinden ihraç edilmiştir. Darbe girişiminin üzerinden 1,5 ay gibi kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen, tüm kamuda tarihin en kitlesel tasfiyesi gerçekleştirilmiştir.
672 sayılı KHK ile ihraç edilenler arasında, 35’i Akademisyen 110 Eğitim Sen yönetici ve üyeleri bulunmaktadır. Bu ihraç edilen KESK üyeleri 15 Temmuz darbesine karşı olduklarını belirtmek üzere tepkilerini ortaya koyan kişilerdir. Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Dersim, Gaziantep, Mardin şube başkanlarının da yer aldığı 110 Eğitim Sen’li, yine çeşitli üniversitelerden Barış İçin Akademisyenler bildirisine imza atan 35 Eğitim Sen üyesi rektörler tarafından hazırlanan özel listeler üzerinden tamamen keyfi bir şekilde ihraç edilmiştir. Örneğin 7 kişilik Adıyaman EĞİTİM SEN şube yöneticilerinden 6’sı, 19 öğretmen, 4 Akademisyen toplamda 29 Eğitim Sen üyesi, hiçbir gerekçe gösterilmeden ihraç edilmiştir. Özellikle Adıyaman’da KESK üyelerine dava açan hâkim, savcı ve polislerin birçoğu FETÖ davasından şu an cezaevinde olmaları, bu ihraçların hukuki olmadığını göstermektedir.” dedi.

Yıldırım, “Bu bağlamda;

Haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilen kamu emekçilerinin görevlerinin iade edilmesi konusunda bir çalışmanız var mıdır?

Kamudan ihraç edilen Eğitim Sen yönetici ve üyelerinin ihraç edilmelerinin somut gerekçeleri nelerdir?

İhraç edilen Eğitim Sen üyelerinin darbe girişimi ile ne tür bir bağının olduğunu açıklar mısınız?

Kamu emekçilerinin birçoğu herhangi bir adli veya idari soruşturma geçirmeden, onlara savunma hakkı verilmeden ve sadece OHAL süresince değil ömür boyu meslekten ihraçlarının düzenlemesini hukuki buluyor musunuz?

Adıyaman’da bu kadar çok Eğitim Sen üyesinin ihraç edilmesinin özel bir sebebi var mı?

Adıyaman’da Eğitim Sen üyelerine dava açan, soruşturmayı yürüten müfettiş, hâkim, savcı ve polislerden FETÖ davasından ihraç edilen veya cezaevinde olan var mı? Varsa bunların açtıkları soruşturmalar üzerine bu kadar kişinin ihraç edilmesini hukuki buluyor musunuz?” diye sordu.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu