Güncel

“Halkın iradesi yok sayıldı”

HDP’den Kayyım Tepkisi

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye eş başkanlarının görevden uzaklaştırılarak yerlerine kayyım atanmasını HDP Adıyaman il örgütü yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti. Açıklamada, “Eylemlerimiz kayyımlar geri çekilene kadar sürecek” denildi.

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye eş başkanlarının görevden uzaklaştırılarak yerlerine kayyım atanmasını Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adıyaman il örgütü yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti.

Basın açıklamasını HDP Adıyaman İl Eş Başkanı Av. Selim Özbek okudu.

Özbek, “Eylül 2016 tarihinden itibaren geçen dönem 94 Demokratik Bölgeler Partili belediyeye kayyım atanarak halkın irade beyanı yok sayılmıştır” dedi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Seçilmiş belediye eş başkanlarının yerini atadıkları günden 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlere kadar hiçbir hukuksal gerekçe göstermeden dile, kültüre, ekonomiye, kadınların kazanılmış haklarına, çocukların anadilde eğitim görmesine saldıran kayyımlar hakkında soruşturma açıp yargılanmaları gerekirken Diyarbakır Van Mardin Büyükşehir belediyelerine yeni kayyımlar atanmıştır. Tam bir kültürel, ekonomik ve siyasal kırıma dönüşen kayyım uygulamaları merkezileşme ve tekçi politikaların bir ürünüdür. Kayyımlar halkın kültürel değerlerinin, ana dilinin, doğanın, kadının, sanatın ve Kürt düşmanıdır. Gücünü de Ankara’dan desteklenen cezasızlık anlayışından almaktadır”

“Haftalardır ülkenin her tarafında kayyım ve onların temsil ettiği anlayışa karşı sokaklarda omuz omuza direndiğimiz haklarımız kadınlar, gençler bileşenlerimiz, ittifaklarımız, milletvekillerimiz, kurum temsilcileri, dost partiler sivil toplum kuşları ve demokratik kitle örgütleri ile birlikte direnmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullanan Özbek, “Eylemlerimiz kayyımlar geri çekilene kadar, seçilmiş belediye eş başkanları görevlerine dönene kadar sürecektir” dedi.(Pirha)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu