Güncel

“Halkımız Japonlara Sempatiyle Bakar”

Aydın, Japonya’nın önemli gününde ülkemizi temsil etti

“Halkımız Japonlara Sempatiyle Bakar”

 

Japon Büyükelçi Miyajima’nın ev sahipliğinde büyükelçilik konutunda Japonya Öz Savunma Kuvvetleri Günü dolayısıyla verilen resepsiyonda konuşan TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Türkiye ve Japonya arasındaki mükemmel ilişkileri 2013 yılında tesis edilen, “Stratejik Ortaklık”la taçlandırdıklarını söyledi.

Resepsiyona, TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca, Dışişleri Güney Asya Genel Müdürü Fazlı Çorman’ın yanı sıra çok sayıda yabancı misyon temsilcisi ve davetli katıldı.

Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Miyajima, “Japonya’nın Ankara Büyükelçisi olarak kendimi ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki dostluk ve iş birliğini daha da gelişmesine adamaya devam edeceğim. Türkiye ve Japonya iki devlet tek yürektir.” dedi.

Türkiye-Japonya ilişkilerinin güçlenmesi ve derinleşmesine önem verdiklerini dile getiren TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın; “Dost ülke Japonya’nın Öz Savunma Kuvvetleri Günü resepsiyonunda olmaktan onur duyuyorum.  Ülkelerimiz arasındaki coğrafi mesafe, devletlerimiz ve halklarımız arasındaki güçlü dostluk bağlarının kurulmasına engel olamamıştır. Türk halkı tarihi dostluk ve dayanışma bağlarına sahip olduğumuz Japonya’ya ve Japon halkına derin bir saygı ve sempati duymaktadır. 1890 Yılında Ertuğrul Firkateyninin geçirdiği kaza neticesinde Japon köylülerin çok sayıda denizcimizi kurtarması, 1987 yılında İran-Irak Savaşı sırasında Tahran’da mahsur kalan Japon vatandaşlarının Türk Hava Yolları tarafından tahliye edilmeleri gibi ortak geçmişimizde paylaştıklarımız Türk ve Japon halkları arasındaki dayanışmayı güçlendirerek gerçek bir dostluğa dönüştürülmüştür. Japonya ve Türkiye ortak sınırları olmayan birer gönül komşusu olmuşlardır. Türkiye ve Japonya barış, demokrasi, hukukun üstünlüğü, küresel refah ve istikrarın artması gibi ortak değerleri ve idealleri paylaşmaktadır. Çeşitli uluslararası sorunlara benzer bakış açılarıyla yaklaşan Türkiye ve Japonya arasındaki mükemmel ilişkileri 2013 yılında tesis ettiğimiz, ‘Stratejik Ortaklık’la taçlandırdık. Ülkelerimiz arasındaki karşılıklı üst düzey ziyaretler, ilişkilerimizin kazandığı ivmenin önemli bir göstergesidir. Türkiye ile Japonya arasındaki güçlü dostluk ilişkilerinin ve “Stratejik Ortaklık” çerçevesindeki dayanışmanın, diplomatik ilişkilerimizin 100. Yılını teşkil eden 2024 yılına uzanan dönemde de halklarımızın ortak yararı temelinde daha da ilerilere taşınacağına inanıyorum. Bu çerçevede, yeni yasama döneminde parlamenter ilişkilerimizin artarak sürmesinde kararlıyız. Japonya Öz Savunma Kuvvetleri Günü’nü kutluyor, dost Japonya halkının mutluluğu ve refahı için en iyi dileklerimi yineliyorum” şeklinde konuştu. (PHA)

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu