Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

“Halep’teki yangın, dünyayı sarmasın”

10 Ekim 2016 Pazartesi, 09:38

Akkuş’tan Suriye açıklaması

“Halep’teki yangın, dünyayı sarmasın”

 

Adıyaman İHH İnsani Yardım Vakfı Şube Başkanı Fadıl Akkuş, Suriye ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, Suriye’nin Dünyanın gözü önünde yok edildiğini kaydetti.

Adıyaman İHH İnsani Yardım Vakfı Şube Başkanı Fadıl Akkuş, medeniyetler ve peygamberler beşiği, tüm semavi din mensupları tarafından kutsal topraklara yapılan Hac yollarının buluştuğu nokta olan Suriye’de iç savaşın 5 yılının geride bırakıldığını söyledi.

Fadıl Akkuş, kuşatma altına alınan bazı şehirlerde silahsız insanlara karşı hain saldırıların devam ettiğini ifade ederek, “Özellikle son birkaç aydır kuşatma altında yaşam mücadelesi veren Halep’teki sivil halk, sistematik bir soykırıma tabi tutuluyor.

Savaştan önce 5 buçuk milyon insanın yaşadığı şehirde şimdi 350 bin insan var ve şimdi onlar da öldürülmeye çalışılıyor. Rejim uçaklarının günün her saatinde saldırı gerçekleştirdiği Halep’te son 3 ayda gerçekleştirilen saldırıların bilançosu, katliamın boyutlarını gözler önüne seriyor.

Son 3 ayda 8 bin 100 hava saldırısı yapıldı. Bunların 824 tanesi savaş suçu sayılan misket, fosfor ve napalm bombalarından oluşuyor. Bin 833 kişi şehit oldu.  Bunların 502’si çocuk. 12 cami, 11 hastane, 8 pazar alanı, 5 fırın, 2 bin 300’den fazla ev hedef alındı. Ayrıca 4 kimyasal saldırı yapıldı. Halep içerisinde şuan için kısıtlı imkanlarla çalışan sağlam fırın sayısı 13, hastane sayısıysa 3. kez vurulan 8 hastane ise farklı yöntemlerle hizmet vermeye çalışıyor.

Şehirde elektrik yok. Hastaneler de işlemez hale geldi. Ameliyatlar yapılamıyor. Kuvöz imkanı yok, erken doğum durumlarında veya hastalık durumlarında bebekler yaşayamıyor. Hastanelerde röntgen cihazı bulunmuyor. Saldırlar ateşli silahla olduğu için röntgen cihazı bulunmadığından müdahale ve tedavi imkansız hale geliyor. Maalesef yoğun bakımda yatan hastaların fişleri çekiliyor.

Şu unutulmamalıdır ki eğer Halep’te yaşanan kıyım son bulmaz ve dünya buna ‘dur’ denilmezse bu yangın tüm dünyayı saracaktır. STK’lar olarak her zaman mazlumların sesi olduğumuz gibi şimdi de Halep’teki katledilen Suriyelilerin sesi olmak istiyoruz” dedi.

Akkuş konuşmasının devamında, “İnsanların şuan için en acil ihtiyacı can güvenliğinin sağlanması, yani saldırıların durdurulmasıdır. Daha sonra ise halkın ihtiyacı olan temel yaşam malzemelerinin un ekmek, su, gıda malzemeleri, barınma, sağlık ilaç, medikal malzemelere ivedi bir şekilde bölgeye ulaştırılmasıdır.

Bölgede insanların psikolojisi ise tamamen bozulmuş durumda. Özellikle çocukların psikolojik destek almaları gerekiyor. Okula gidemiyorlar, her gün saldırı altındalar. Ya ailelerinden ya arkadaşlarından birilerini kaybediyorlar. Bu durum ve korku psikolojisini özellikle çocuk ve kadınları etkisi altına almış durumdadır. Oyuncak şeklinde bombalar atılıyor, çocuklar bunları ellerine aldığında ise patlıyor.

Uluslar arası toplumdan talebimiz, Suriye halkına özelikle Halep halkına yönelen her türlü saldırı ve soykırımı durdurmalarıdır. Tüm dünya devletleri özellikle etkili ve siyasi ağırlığı olan İslam ülkelerinden bu çılgınlığı ve büyük tahribi durdurmak için müdahale etmelerini istiyoruz.

Suriye’deki katliam, göç ve tahribin sorumluluğu Birleşmiş Milletler, Güvenlik Konseyi, İnsan Hakları Örgütü ve Arap Ligi üzerindedir. İnsani ve ahlaki görevini yapması için küresel ve bölgesel kuruluşlardan Birleşmiş Milletlere baskı uygulamalarını talep ediyoruz” diye konuştu.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz