“Giydiğiniz önlük, sizi geleceğe taşır”

16 Mart 2018 Cuma, 09:18

Tıp Fakültesinde Önlük Heyecanı

“Giydiğiniz önlük, sizi geleceğe taşır”

 

Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi 1. sınıf öğrencileri 14 Mart Tıp Bayramında düzenlenen törenle ilk önlüklerini giydi.

Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen törende Adıyaman Vali Yardımcısı Yasin Yunak, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Garnizon Komutanı Per. Albay Davut Kulalar, İl Jandarma Komutanı J. Albay Ercan Atasoy, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Seyit Temir ve Prof. Dr. Hasan Solmaz, dekanlar, müdürler, akademik ve idari çalışanlar ile öğrenciler ve velileri hazır bulundu.

Törende öğrenciler adına Taner Çetinkaya’nın konuşmasının ardından Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öznur Uludağ misafirlere hitap etti.

 

Şiddetten uzak sevginin hakim olduğu bir dünya

Dr. Uludağ, konuşmasında Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire’nin açılışının 191. yılını kutladıklarını belirterek 14 Mart’ın 1937’den bu yana Tıp Bayramı olarak kutlandığını belirtti.

Uludağ; “Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye vasiyetinde dediği gibi ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ sözüne vurgu yapmak istiyorum. İnsan ve insan sağlığının önemini hepimiz çok iyi biliyoruz. İnsanı yaşatacak olan bizlerin gerçekten donanımlı olmamız, bizleri yetiştiren ailemiz başta olmak üzere gazilerimize, şehirlerimize ve vatanımıza boynumuzun borcudur. Başta Adıyaman olmak üzere tüm yurdumuzda insan sağlığını her şeyin üstünde tutan, kendini insanlığa adayan tüm sağlık çalışanlarımızın gününü kutluyorum. Şiddetten uzak sevginin hakim olduğu sağlıklı günler diliyorum.” dedi.

 

Sağlıkta hızla ilerliyoruz

İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kutlu da 14 Mart Tıp Bayramının tüm sağlık çalışanlarına hayırlı olmasını dileyerek sağlıkta hızla ilerleyen ülkeler arasına girdiğimizi ve yakın coğrafyadaki insanlara hizmet veren bir ülke olma yolunda hızla ilerlediğimizin altını çizdi.

 

Giydiğimiz önlük bizlere yerli, milli ve antiemperyalist bir misyon yüklemelidir

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü ise konuşmasına sağlık sorunları nedeniyle 14 Mart Tıp Bayramı kutlamalarına katılamayan Tıp Fakültesi Dekanlık görevini yürüten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Aydın’a geçmiş olsun dilekleriyle başladı.

Rektör Gönüllü; “Bugün Tıp Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ali Aydın’ın aramızda olamayışının burukluğunu yaşadığımızı belirtmek isterim. 14 Mart milli bir gündür. Bugün güzel bir günü kutluyoruz. 1. sınıf öğrencilerimizin de bugün ilk defa önlük giyecek olması ayrı bir mutluluk. Önlük giyme, eski dönemlerde ahilik törenlerinde kuşak bağlama ile karşılığını bulmuş bir gelenektir. Ustalar, çırak ve kalfalarına önlük giydirirdi. Bugün de ustalar çıraklarına önlük giydiriyor. Bu önlüklerin kıymetini çok iyi bilmek gerekiyor. En iyi şekilde taşımamız gerekiyor. Asıl iş bu önlüğü giydikten sonra başlıyor. Çok çalışıp çok öğreneceğiz. Giydiğimiz önlük bizlere yerli, milli ve antiemperyalist bir misyon yüklemelidir. Gelecek çağlara ışık tutabilecek nitelikleri taşımamız gerekiyor. Ben 14 Mart Tıp Bayramı hasebiyle tüm sağlık çalışanlarının gününü canı gönülden kutluyor, ömür boyu başarılar diliyorum.” dedi.

 

Onuru ve şerefiyle işini yapan insanlar olmanızı temenni ediyorum

Vali Yardımcısı Yasin Yunak da 14 Mart Tıp Bayramında Üniversitemiz Tıp Fakültesi 1. Sınıf öğrencilerine öğüt niteliğinde tavsiyelerde bulunarak “Ben de rahatsızlığı nedeniyle aramızda bulunamayan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Aydın’a Cenab-ı Allah’tan acil şifalar diliyorum. İnşallah ileriki günlerde aramızda olacaktır. Öncelikle şunu belirtmek isterim giydiğiniz önlüğün rengi beyaz ve çok anlamlı. Saflık ve temizliği ihtiva ediyor. Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’nün de dediği gibi bu bizlere yerli, milli ve antiemperyalist bir misyon yüklemelidir. İnşallah hepiniz onurlu ve şerefli bir şekilde mesleğinizi icra edersiniz. Allah’ın Hay ismiyle dünyaya gelip kayyum ismiyle yaşamanız dileğiyle tüm sağlık çalışanlarımızın ve siz öğrencilerin 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum.” diye konuştu.

 

Öğrencilere Önlükleri Giydirildi

Konuşmaların ardından Tıp Fakültesi 1. sınıfta eğitim gören 49’u kız, 35’i erkek toplam 84 öğrenciye Adıyaman Vali Yardımcısı Yasin yunak, Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Garnizon Komutanı Per. Albay Davut Kulalar, İl Jandarma Komutanı J. Albay Ercan Atasoy, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Seyit Temir ve Prof. Dr. Hasan Solmaz, dekanlar, müdürler ve Tıp Fakültesi akademisyenleri tarafından önlükleri giydirildi.

Müzik dinletisi ve kokteyl ile devam eden programda ilk defa önlük giyen öğrenciler, bu mutlu günlerini ölümsüzleştirmek adına velileri ve hocaları ile bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz