Güncel

“Gazeteci, mesleğinden dolayı yargılanmamalı”

AK Parti Milletvekili Metiner:

“Gazeteci, mesleğinden dolayı yargılanmamalı”

 

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, gazetecilerin çalışma koşullarının daha da iyileştirilmesi için çalıştıklarını söyledi.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, ‘sevgili meslektaşlarım’ diyerek başladığı mesajında, “Bugün 10 Dünya Çalışan Gazeteciler Günü. Gazeteciliğe fiilen emek veren, derdini ve sıkıntısını çeken, gece gündüz demeden haber peşinde koşan ve çok zor şartlar altında çalışan gazeteci kardeşlerimin günü. Tüm meslektaşlarımın bu önemli gününü kutluyorum.” dedi.

Metiner, “Basının içinden gelen ve halen basında yazı yazan bir kardeşinizim. Bu nedenle de sorunlarınızı çok iyi biliyorum. Gerek meclis içinde, gerek meclis dışındaki çabalarımın temelinde de daha özgür basın, daha iyi şartlarda çalışan gazetecilerin olduğu bir ülke olmamızdır.

Gazeteciliğin zor ama zorluğu kadar da güzelliklerinin olduğunu söyleyen Metiner, “Halkın özgürce haber almasına katkı sağlayan, halkın sorunlarını, sıkıntılarını, sevinçlerini kamuoyuna yansıtan bir mesleğin mensuplarısınız… Her zaman güzel haber verme şansınız olmuyor ama üzülerek de olsa, kötü haberleri bizlerle paylaşıyorsunuz… Bütün bunları yaparken, gerek sosyal imkanlarınızın, gerekse ekonomik imkanlarınızın kifayet etmediğini de biliyorum.” dedi.

Metiner, “Umuyorum ki,  bunları zamanla hep birlikte aşacağız. Geçmişle kıyaslandığında bugün basının daha özgür olması, yapılan düzenlemelerin hayata geçmesi nedeniyledir. Daha da iyileştirme yapılmalı ve ‘hapis’ korkusu yaşayan gazeteci bulunmadan mesleğini icra etmelidir. Ancak, bu arada gazetecilerin mesleğinden dolayı yargılanmaması için çaba sarf eden birisi olarak, mesleğinin dışında yapılan yargılamaların da mesleğinmiş gibi yansıtılmaması gerekir. Bunu, bugünlerde çok daha iyi anlıyoruz.” dedi.

Metiner, “AK Parti kurulduğundan bu yana fikir ve düşüncelerin önündeki engelleri birer birer kaldırdı ve her engelde antidemokratik tepkilerle karşılaştı. Yılmadık, özgürlükleri genişletmeyi sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz. Yeni Türkiye’de, artık bunları konuşmuyor olmayı diliyorum. Yeni Anayasa çalışmaları ve demokratikleşmede alacağımız her mesafe, daha özgür düşünmemizi ve düşündüğümüzü yayma hakkımızı da beraberinde getirecek, uygulamada görülen aksaklıkların da nihayete ermesine sebep olacaktır. Bu duygularla tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, selam ve sevgilerimi sunarım.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu