“GAP Dünyanın Tarım Ambarı Olabilir”

20 Haziran 2016 Pazartesi, 10:27

Bakan çelik: “Teknolojisiz Olur Ama Tarımsız Olmaz”

“GAP Dünyanın Tarım Ambarı Olabilir”

 

Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ‘Adıyaman İli Tarım Sektörü Ortak Akıl Çalıştayı’nda Konuştu. “Stratejik Öneme Sahip Tarım Sektörü Sanayi Devrimi İle İkinci Üçüncü Dereceye Bırakıldı”  Yaklaşık 5 saat süren çalıştayın sonunda açıklamalarda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çalıştayda dile getirilen konular ile ilgili yapılacak çalışmaları anlattı.   Bakan Çelik, tarım danışmanlarını istihdamıyla ilgili yeni model olan işletme bazlı sisteme geçtiklerini, önümüzdeki dönem de daha çok tarım danışmanı olacağını söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, stratejik öneme sahip tarım sektörünün sanayi devrimi ile ikinci plana atıldığını, Dünya’nın teknolojisiz olabileceğini ancak tarımsız olmayacağını vurguladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik beraberinde, Bakanlığın 30 bürokratıyla birlikte Adıyaman’da Valiliği tarafından organize edilen ‘Adıyaman İli Tarım Sektörü Ortak Akıl Çalıştayı’na katıldı. Türkiye Petrolleri Bölge Müdürlüğü salonunda gerçekleştirilen çalıştaya katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, burada yaptığı konuşmada tarım sektörünün stratejik öneme sahip olduğunu vurguladı.

Tarım sektörünün stratejik ve önemli bir sektör olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, “Tarım sektörü stratejik bir sektör. Sanayi devrimiyle birlikte tarım sektörü sanki 2., 3. dereceye kaldı. Ama yüzyıl bize gösterdi ki tarımsız olmuyor. Yani siz telefonsuz ve bu teknolojinin bir ürünü olarak televizyonsuz veya teknolojinin ürünlerinin tümü olmasa da hayatınızı sürdürebilirsiniz ama tarım ve tarım ürünleri olmasa hayatınızı sürdüremezsiniz” dedi.

Şehirlerin büyümesiyle birlikte tarım sektörünün öneminin daha iyi anlaşıldığını kaydeden Bakan Faruk Çelik, “Son derece önemli bir sektörün önemi şehirler biraz daha tahrip edildikten sonra çok daha iyi anlaşılmaya başlandı. Şehirlerimiz büyük ölçüde tahrip edildi. Tarım arazileri tarım alanından çıkarıldı. Türkiye’de de tarım alanında bu anlamda mekan itibariyle, fiziki imkan itibariyle daralma olduğu gibi dünya genelinde de aynı sorun yaşanıyor. Şimdi 34 ülke açlık tehlikesiyle karşı karşıya, gıda ulaşamıyor. 80 ülke suya ulaşmakta zorluk çekiyor. Suyun temininde ciddi sorunlarla karşı karşıyalar. Şimdi bu derece daralan şartlar ve insan hayatını direk ilgilendiren konularla ilgili olarak bu güzel mümbit coğrafyada Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin gibi GAP Bölgesi’ni ele aldığımız zaman bölgenin değil beklide dünyanın ambarı olabilecek. Bu güzel coğrafyada tarım adına, hayvancılık adına, üretim adına, atılması gereken ne adımlar varsa onları atmakla yükümlüyüz” diye konuştu.

Toplantının açılışında konuşan Adıyaman Valisi Abdullah Erin ise Adıyaman’da tarım arazilerinin yüzde 16’sının sulanabilir olduğunu, sulama projelerine önem verilmesi gerektiği, Koçali ve Çetintepe Barajıyla sulanabilir arazinin yüzde 36’a çıkacağını vurguladı.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ise konuşmasında, Adıyaman’ın bakir toprakları olduğunu ve bu toprakların suyla buluşturulması gerektiğini, Adıyaman’ın tohum merkezi üssü haline getirilebileceğini, toplulaştırma ve sulamanın önemine değindi.

 

Önümüzdeki Dönem Daha Çok Tarım Danışmanı Olacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, önümüzdeki dönem daha çok tarım danışmanı olacağını söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 30’a yakın üst düzey Bakanlık bürokratıyla katıldığı ‘Adıyaman İli Tarım Sektörü Ortak Akıl Çalıştayı’ sonrasında açıklamada bulundu. Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Adıyaman Valisi Abdullah Erin, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Milletvekilleri Adnan Boynukara, İbrahim Halil Fırat, ilgili kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri çalıştaya katıldı.

Yaklaşık 5 saat süren çalıştayın sonunda açıklamalarda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çalıştayda dile getirilen konular ile ilgili yapılacak çalışmaları anlattı.

Faruk Çelik sonuç ile ilgili şu açıklamada bulundu:

“Tarım danışmanlarını istihdamıyla ilgili yeni model olan işletme bazlı sisteme geçtik. Önümüzdeki dönem daha çok tarım danışmanı olacak.

‘Genç Çiftçi’ uygulamalarıyla ilgili olarak 450 Milyon TL’lik bütçemiz var. Bunu 81 ile yaygın bir şekilde geliştirildi.  30 Bin TL’lik hibe desteği veriyoruz. Gelecek yıl hangi illerde uygulanacağını ayrıca değerlendireceğiz.

Kalkınma ajanslarında tarım kökenli ziraat odalarının temsilcilerin olması yönündeki talebi ilgili Bakanımıza ilettim. Bu bölgede bunun uygun olabileceğini ifade etti.

Nitratlı gübre yasaklandı. 300 bin ton civarında yedieminde. Bu önemli bir konu. Sezon itibariyle nitratlı bir gübreye ihtiyacın olmadığı bir dönem yaşıyoruz. Nitratlı gübreye çok ihtiyaç olduğu döneme girmeden ya alternatif bulacağız ya da alternatif bir çözüm bulacağız. Bölgede terörle verilen mücadele bellidir. Burada tarıma dönük ürün ve araçların vatandaşların ve güvenlik güçlerinin şehit edilmesine müsaade edilemezdi. İnşallah 5-6 ay içerisinde gerek sektör inşallah alternatif bir çıkış bulacağız.

Barajlarla ilgili olarak ise Çetintepe 2017’de bitiyor. Koçali Barajı’nda acele kamulaştırma konusunda Bakanlar kuruluna gelecek bunu takip edeceğiz. Gömükan Barajının ihalesi yapıldı. Gelecek dönem için Besni ve Büyükçay barajlarıyla ilgili etüt çalışması devam ediyor.

Ziraat Bankası sıfır faizli kredilerin sorunlarını değerlendirdik. 2017 yılında Tarsim sigortası genişliyor. Tomurcuklanma dahil ediliyor. Kuraklıkla ilgili çalışmalar var.

Sütteki kriz Türkiye’de büyük oranda çözdük. Hayvanların küpesiyle ilgili olarak artık kayıt dışı olmayacak. İşletme bazlı sorumluluk olduğu için doğan, kesilen diye işletmeler tarafından Bakanlığa bildirilecek. Sorumluların verdiği bilgiler anlık olarak güncel olacak.

Yeteri kadar besi hayvanımız var. Hayvanlar Tırlara yüklenip geliyor. Besilik hayvan sayısı şuan 1 milyon 300 bindir. Fiyatlar da aldığımız fiyatların altındadır.

‘Köyümüze geri dönelim’ ile ilgili şuandaki bizim bütün mücadelemiz bu yöndedir. Şehir hayatlarına gitme bir geçişti. Herkes şehri tattı. Şimdi eğer kırsal da iş imkanları ve aş imkanları oluşturursak, koşa koşa o imkanlardan yararlanmak için gelecekler. Biz bu imkanları oluşturmaya devam edeceğiz.

Hububat fiyatlarını açıklama noktasına geldi. Herhalde bu haftanın başında  Başbakanımızla görüşeceğiz.

Mermer tozu ile ilgili arkadaşlar değerlendirecekler.

Kesimdeki hayvanlara yerli olmak kaydıyla, dişi olmamak kaydıyla 200 TL destek veriyoruz.

Adıyaman’da sert kabuklu meyvelerle ilgili işletme paketleme tesisinin kurulmasıyla ilgili, mutlaka burada bir işletme ve paketleme kurulmasından yanayız.

Tohumculuk konusu ve fidan konusu Adıyaman’ı merkez yapacak şekilde arkadaşlarımız çalışmalarına başlayacak. Burası fidancılığın ve tohumculuğun en önemli merkezlerinden birisi olacaktır”.

Bakan Faruk Çelik, daha sonra Adıyaman’dan ayrıldı.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz