Finansal Kaynaklara Nasıl Ulaşılır

07 Mayıs 2015 Perşembe, 09:42

Finansal Kaynaklara Nasıl Ulaşılır

 

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası, KOSGEB ve Kredi Garanti Fonu işbirliğiyle ‘Finansal kaynaklara ulaşım hakkında bilgilendirme toplantısı’ düzenlendi.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Çok Amaçlı Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, Kredi Garanti Fonu Kahramanmaraş Şube Müdürü Hüseyin Karakozak, KOSGEB Adıyaman Hizmet Merkezi Müdürü Adnan Akyüz, SGK İl Müdürü Fuat Tekin, Bilim Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Hacı Daştan, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Çelenk, Esnaf Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı Ziya Duranay, iş adamları, ATSO üyeleri ve finans sektörü temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, “Özellikle içinde bulunduğumuz bu dönemde sanayici, tüccar ve tacirin sıkıntı içerisinde olduğunu biliyoruz. Biz zoru başaran bir milletiz. Bu geçiş dönemlerini biz defalarca atlattık. Ama bu sıkıntılı dönemlerde bizim bankacılarımızla dirsek teması halinde olmak zorundayız. Biz bankacılarla et ve tırnak gibiyiz. Dinamiklerimizi hayata geçirmenin yolu birlikte olmaktan geçiyor” dedi.

Daha sonra söz alan Kredi Garanti Fonu Kahramanmaraş Şube Müdürü Hüseyin Karakozak, Kredi Garanti Fonu’nun hangi şartlarda kredi verdiğini anlattı. Karakozak; “40 milyona kadar cirosu olan, maksimum çalışan sayısı 250 kişi olan KOBİ diye tanımladığımız firmalara kefil olarak finansman imkânlarına erişim olanaklarını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Gerçekten de özellikle yeni ve küçük işletmelerin banka kredisine ulaşması çok daha güçlü bir teminatı gerekli kılmaktadır. Öte yandan KOBİ’lerin uzun vadeli kredi kullanmalarında da bankaca talep edilen yüksek teminatlar önemli bir engel olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında KOBİ’lerin işlerini büyütürken mevcut kredi limitlerinin arttırılmasında bankaca talep edilen ek teminatlar çoğu kez işletme ve banka arasında çözülmesi gereken bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. KGF, KOBİ’lere verdiği kefalet ve üstlendiği risk ile bu işletmelerin daha çok banka kredisi kullanabilmelerini sağlamakta, uzun vadeli ve uygun maliyetli kredilerden küçük işletmelerimizin de yararlanmasını mümkün hale getirmektedir. Bu sayede girişimcilik teşvik edilmekte, KOBİ’ler lehine ek bir kredilendirme yaratılarak ekonomik büyüme ve kalkınmaya katkı sağlanmaktadır. KGF kefaletlerinde genç ve kadın girişimciliğin destelenmesi, istihdam artışı sağlayacak yatırımlar ve bölgesel kalkınma amaçlı yatırımlar KGF kefaletlerinde öncelikli olarak değerlendirilen konulardır”

KOSGEB Adıyaman Hizmet Merkezi Müdürü Adnan Akyüz’de KOSGEB’deki yenilikler hakkında sunum destekli bilgiler verdi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz