Güncel

Filiz, artık okula aracıyla gidecek

Engelli Çocuğa Akülü Tekerlekli Sandalye Hediye Edildi

Filiz, artık okula aracıyla gidecek

Doktorum programına katılan 9 yaşındaki engelli Filiz Arık’a, program tarafından akülü tekerlekli sandalye gönderildi.

Daha önce haberlere konu olan Örenli Mahallesi’nde yaşayan Zeynep ve İbrahim Arık çiftinin tek çocuğu Filiz Arık, doğuştan bedensel engelli olarak dünyaya geldi. Ailesi tarafından birçok doktora götürülen Arık, uygulanan tedavilere rağmen sağlığına kavuşamadı.

Boynundan aşağı bedeninin hiçbir uzvunu hareket ettiremeyen ve bu yüzden okula gidemeyen Arık için ailesi okuma yazma öğretmek amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğü’nden öğretmen görevlendirmesini istedi.

Görevlendirilen sınıf öğretmeni Mehmet Uğur Ayhan, eğitim vermeye geldiği kızın engelli olduğunu, ellerini ve ayaklarını kullanamadığını görünce ona spor dersi kapsamında çeşitli egzersizler yaptırdı. Üç ay boyunca egzersizlere devam eden Arık, önce ellerini kullanıp yazı yazmaya, sonra tek başına oturmaya ve yürümeye başladı. Arık daha sonra birçok kuruluştan destek almaya başladı. Engelli Filiz Arık son olarak bir televizyon kanalında Doktorum programına katıldı. Burada Filiz Arık’a destek daha da artı son olarak engelli çocuğa Doktorum programı tarafından akülü sandalye gönderildi. Filiz Arık’ın öğretmeni Mehmet Uğur Ayhan çok mutlu olduğunu belirterek, “Aslında ben sandalyeye karşıyım, çünkü çocuk bununla birlikte tembelliğe alışacaktır, yine de destek verenlere ve bu akülü bisikleti gönderenlere teşekkür ediyorum. Filiz Arık’ın şu anda tedavisi devam ediyor. Hastalığı ile ilgili güzel sonuçlar elde edilmeye başladı. Ben de elimden geldiğince kendisine destek olacağım, çünkü ailesinin maddi durumu yok. Filiz Arık inşallah diğer çocuklar gibi kendi başına okula gidip gelecektir” dedi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu