“Fetö’nün Emrini Uygulamadım”

29 Mayıs 2017 Pazartesi, 12:11

 

Fetö’den Yargılanan Yarbay Keskin Beraat Etti

“Fetö’nün Emrini Uygulamadım”

 

Adıyaman İl Jandarma Komutanlığı eski Asayiş Şube Komutanı Yarbay Gurbet Keskin, 15 Temmuz Darbeye Teşebbüs davasından beraat etti.

15 Temmuz Darbeye Teşebbüs gecesinin ardından gözaltına alınan ve 18 Temmuz günü tutuklanan Adıyaman İl Jandarma Komutanlığı eski Asayiş Şube Komutanı sanık Yarbay Gurbet Keskin, 10 aydan beri tutuklu bulunuyordu. Adıyaman 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen FETÖ/PDY davasında ilk kez 28 Aralık tarihinde hakim karşısına çıkan Yarbay Gurbet Keskin, 5’inci duruşmasında beraat etti.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, “Darbeye teşebbüs ve terör örgütü üyeliği” suçundan tutuklanan ve görevinden ihraç edilen Yarbay Gurbet Keskin’in beraatının Türkiye’de aynı suçtan yargılanan sanıklar içerisinde ilk olduğu ifade ediliyor.

Savcılık mahkemeden sanığın cezalandırılmasını isterken, mahkeme heyeti gerekçesini sonra açıklamak kaydıyla beraat kararı verdi.

Sanık Gurbet Keskin, Adıyaman 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki görülen davanın 2. duruşmasında, “Halkın üzerine ateş eden, meclise bomba yağdıran, özel harekat polislerine ateş eden ve Yunanistan’a sığınan kişilerle, benim FETÖ/PDY terör örgütü üyesi olarak yargılanmam benim için züldür. FETÖ’nün TSK’dan temizleyecek kişiler arasında iken, beni aynı yere koydular. Halka ıstırap olanlarla beni aynı yere koymayın. Beni bu ıstıraptan kurtarın. Genelkurmay’dan bana mesaj emri geldiğinde ben bu mesajın uygulama emrini vermedim. Ben bu mesaja direndim. Eğer darbe başarılı olsaydı onlar bugün beni yargılayacaklardı. Adıyaman’da 1 kişi dahi kışladan çıkmamış ise bunda benim emeğim büyüktür. Darbe gecesi öncesinde veya sonrasında benim 1 kişiyi aradığım tespit edilsin ben hiçbir şekilde savunma yapmayacağım. Bu suçlamaların adamı ben değilim. Benden darbeci çıkmaz. Batıdan güneş doğmayacağı gibi benden FETÖ’cü çıkmaz. Eğer bugün af çıkarsalar ben bu davadan aklanmadan çıkmak istemem” diye savunma yapmıştı.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz