Son Dakika
14 Ağustos 2018 Salı

Fakir ekmeğe, zengin ete yüklendi!

16 Eylül 2017 Cumartesi, 08:39

Gıdada en fazla harcamayı et için yaptık

Fakir ekmeğe, zengin ete yüklendi!

 

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada en fazla gıda harcamasının “et, balık ve deniz ürünleri” için yapıldığı belirtildi.

Hanehalkı Bütçe Araştırması, 2016 yılı sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamasının %19,5’ini gıda ve alkolsüz içecekler oluşturdu.

Gıda ve alkolsüz içeceklere yapılan harcamalarda en büyük payı %20,6 ile et, balık ve deniz ürünleri alırken, bunu %18,4 ile ekmek ve tahıllar, %15 ile sebzeler, %13,9 ile süt, peynir ve yumurta izledi. En düşük paya sahip harcama grupları ise %3,1 ile kahve, çay ve kakao, %4 ile alkolsüz içecekler olarak sıralandı.

 

Düşük gelirli ekmeğe, yüksek gelirli ete harcadı

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü yaptığı açıklamada düşük gelirli hanelerin gıda harcamalarında ekmek ve tahılların, yüksek gelirli hanelerde ise et, balık ve deniz ürünlerinin payının daha yüksek olduğunu bildirdi.

Araştırma sonuçlarına göre, en düşük gelire sahip %20’lik gelir dilimindeki hanelerin toplam tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içeceklerin payı %28,9 iken; en yüksek gelire sahip %20’lik dilimdeki haneler toplam harcamalarının %14,2’sini gıda ve alkolsüz içeceklere ayırdı.

En düşük gelire sahip %20’lik gelir dilimindeki hanelerin toplam gıda harcamalarının %21,4’ünü ekmek ve tahıllar, %17,2’sini sebzeler, %16,9’unu et, balık ve deniz ürünleri oluşturdu. En yüksek %20’lik gelir dilimindeki hanelerde ise toplam gıda harcamalarının %23,9’unu et, balık ve deniz ürünleri, %15,5’ini ekmek ve tahıllar, %13,9’unu ise süt, peynir ve yumurta oluşturdu.

Birinci ve beşinci %20’lik gelir gruplarında gıda harcama payları, %, 2016

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz