Güncel

Faizsiz krediye geç kalmayın

Başkan Uslu’dan KOSGEB Tavsiyesi

Faizsiz krediye geç kalmayın

 

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), KOBİ’lere yönelik “İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği Programı” başlatıyor. Program hakkında bilgi veren ATSO Başkanı Mustafa Uslu, “Planlanan programdan faydalanmak isteyen üyelerimizin KOSGEB Veri tabanına kayıtlı ve Kobi beyannamelerinin güncel olması gerekiyor” dedi.

ATSO Başkanı Mustafa Uslu, “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü ve etkinliğini, rekabet güçlerini artırmak ve sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş olan kamu kurumudur.  KOSGEB, Kobi olarak tanımlanan işletmeleri çeşitli hibe ve destek programlarıyla desteklemektedir.

En son gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında alınan kararı açıklayan Başbakan Binali Yıldırım’ da piyasalardaki nakit sıkıntısını rahatlatmak amacıyla kredi garanti fonunun kefaletiyle bir kredi hacmi oluşturulduğunun; ayrıca KOSGEB aracılığıyla verilecek destekler ile Kobiler, Küçük İşletmeler, esnaflar, orta ölçekli işletmelerin de destekleneceğinin müjdesini verdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan ATSO Başkanı Mustafa Uslu, KOBİ’lere yönelik verilmesi planlanan “İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği Programı” kapsamında işletme başına sağlanacak kredi üst limitinin 50 bin TL olacağını söyledi. Bankalar üzerinden kullandırılacak kredinin faiz oranının tamamının KOSGEB tarafından karşılanacağını belirterek kredi vadesinin ilk 12 ayının ödemesiz, kalanının üçer aylık eşit taksitler halinde geri ödemeli toplam 36 ay şeklinde faizsiz olacağını açıkladı. Başvuruların 19 Aralık’ta başlamasının planlandığı programdan faydalanmak isteyen işletmelerin KOSGEB Veri tabanına kayıt beyannamelerinin güncel olması gerektiğini belirtti.

ATSO Başkanı Mustafa Uslu, yaptığı açıklamada; yaptığımız temaslar ve görüşmeler kapsamında KOSGEB’in desteklerinin genişletilmesi ve özellikle en son 2009 yılında uygulanan İşletme Sermayesi Kredi Faizi Desteği programının başlatılması ile ilgili talebimizi ilgililere iletmiştik. İçinde bulunduğumuz ekonomik süreçteki en büyük sorunlarından birisi olan finansmana erişimde yaşanan sıkıntılar ve enflasyonun çok üzerinde kredi faizleri ile ilgili işletmelerin yaşadığı finansal sorunların giderilmesine katkı sağlayacak olan KOSGEB desteğinin kısa bir zaman içerisinde başlayacak olması üyelerimiz adına bizleri çok sevindiren bir gelişme olmuştur” dedi.

Başkan Uslu, “Ülkemiz genelinde kaç kişinin bu destekten faydalanabileceği bilinmemekle birlikte KOSGEB’ in bu desteğinden faydalanmak isteyen üyelerimizin en kısa sürede KOSGEB veri tabanına kayıtlarını yaptırmaları, kayıtlı olan üyelerimizin ise güncelleme işlemlerini gerçekleştirmeleri büyük önem taşıyor” diye konuştu.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu