Güncel

Eski Milletvekili Fırat hayatını kaybetti

Dengir Mir Mehmet Fırat’ın naaşı dün Ankara’da toprağa verildi

AK Parti ve HDP’de milletvekilliği yapan Dengir Mir Mehmet Fırat, Ankara’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Bayındır Hastanesi’nde tedavi gören Fırat’ı ziyaret etmişti. Erdoğan, yayınladığı mesajda ise “Türk siyasetinin saygıdeğer isimlerinden Dengir Mir Mehmet Fırat’ın vefatını derin bir teessürle öğrendim. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcılığı ve milletvekilliği başta olmak üzere üstlendiği çeşitli görevlerde ülkemize değerli katkılarda bulunan Dengir Mir Mehmet Fırat’a Cenab-ı Allah’tan rahmet niyaz ediyor, yakınlarına başsağlığı diliyorum.” dedi.

Dengir Mir Mehmet Fırat (76), Bayındır Hastanesinde bir süredir akciğer kanseri tedavisi görüyordu. Fırat, gece yarısı hayatını kaybetti.

Fırat, dün ikindi namazını müteakip Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Dengir Mir Mehmet Fırat’ın cenazesi ‘Ümmeti’ birleştirdi!

AK Parti eski Genel Başkan Yardımcısı ve HDP Mersin eski Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’ın cenaze törenine AKP’den üst düzey katılım sağlandı. Öte yandan geçtiğimiz günlerde partiden istifa eden Ali Babacan’ın yanı sıra Ahmet Davutoğlu da cenazeye katıldı.

Cenazeye yoğun katılım

Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren AK Parti eski Genel Başkan Yardımcısı ve HDP Mersin eski Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat (76) için Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Fırat’ın cenazesi kılınan namazın ardından defnedilmek üzere Karşıyaka mezarlığına uğurlandı.

Cenaze namazına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanı sıra, AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Adıyaman Milletvekili ve AK Parti Merekz Disiplin Komisyon Başkanı Ahmet Aydın, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, eski bakanlardan Faruk Çelik ve bazı milletvekilleri katıldı.

HDP’li Meclis Başkanvekili Mithat Sancar, Eş Genel Başkan Sezai Temelli, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün de aralarında olduğu çok sayıda HDP’li de Fırat’ı son yolculuğuna uğurlayanlar arasındaydı.

Geçtiğimiz günlerde AK Partiden istifa eden partinin kurucularından Ali Babacan ve partideki küskünler arasında yer alan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da cenazeye katıldı. Babacan, istifasının ardından ilk kez kameralar tarafından görüntülenirken cenaze namazında en ön safta AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in yanında saf tuttuğu görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan başsağlığı mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısının ardından Bayındır Hastanesi’nde tedavi gören Fırat’ı ziyaret etmişti. Ziyarette Erdoğan’a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun da eşlik etmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, siyasetçi Dengir Mir Mehmet Fırat’ın vefatı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Türk siyasetinin saygıdeğer isimlerinden Dengir Mir Mehmet Fırat’ın vefatını derin bir teessürle öğrendim. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcılığı ve milletvekilliği başta olmak üzere üstlendiği çeşitli görevlerde ülkemize değerli katkılarda bulunan Dengir Mir Mehmet Fırat’a Cenab-ı Allah’tan rahmet niyaz ediyor, yakınlarına başsağlığı diliyorum.”

Fırat Kimdir?

8 Ağustos 1943’te Adıyaman’ın Kahta ilçesinde doğan Dengir Mir Mehmet Fırat, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.

AK Parti Kurucular Kurulu üyeleri arasında yer alan ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliklerinde bulunan Fırat, AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

AK Parti’den 21’inci dönem Adıyaman, 22’nci dönem Mersin, 23’üncü dönem Adana milletvekili olan Fırat, 8 Kasım 2008’de AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı ile birlikte MYK ve MKYK üyeliklerinden istifa etti.

2011 yılındaki seçime kadar milletvekilliği görevini yürüten ve partideki görevlerinden istifasına rağmen AK Parti üyeliği süren Fırat, 28 Temmuz 2014’te Cumhurbaşkanlığı Seçiminden hemen önce partisinden ayrıldığını duyurdu.

Fırat, 2015 genel seçimlerinde HDP’den 25’inci dönem Mersin milletvekili seçildi.

TBMM’nin 21’inci döneminde Meclis Adalet ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi olan Fırat, 21 ve 22’inci dönemde de Tunus Dostluk Grubu Başkanlığı görevinde bulundu.

İyi düzeyde İngilizce bilen Fırat, evli ve 2 çocuk babasıydı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu