Güncel

“Engellilerin sorunlarına hassasiyetle eğiliyoruz”

Fırat’tan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı

“Engellilerin sorunlarına hassasiyetle eğiliyoruz”

 

AK Parti Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

AK Parti Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat, yayımladığı mesajında, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününün farkındalık oluşturmak açısından büyük bir anlam taşıdığını kaydetti.

İbrahim Halil Fırat, engellilerin de hayatın her alanında kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürebilmelerinin temel bir insan hakkı olduğunu belirterek, “İnsana verilen değerin en belirgin yansıması engellilere verilen değer ve onlara sağlanan kolaylıklardır. Bu bağlamda, engelli kardeşlerimizin maruz kaldığı eşitsizlikleri ortadan kaldırmak, istihdam yoluyla özgürleşmelerini sağlamak, yaşam koşulları ve bakım hizmetlerini iyileştirmek, ön yargılarla mücadele etmek ve onlara güvenli bir gelecek sunmak, millet ve devlet olarak en temel görevimizdir” dedi.

Fırat, “Hem insani, hem İslami görevimiz olan, engelli kardeşlerimizin toplum hayatına katkıda bulunmaları için, yeteneklerini geliştirmek üzere onlara uygun mekanların hazırlanması, eğitim ve iş imkanı sağlanması gibi birçok konularda, engellilerin engelini kaldırmak için AK Parti iktidarları olarak 15 yıldır önemli çalışmalara imza attık. Engellilerin korunmasına yönelik çağdaş ve sosyal devlet anlayışının gerekliliği içerinde konuya hassasiyetle eğiliyor,  birçok yasal düzenlemeler getirerek, engellilerimizin önündeki engelleri kaldırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. 2005 yılında çıkardığımız engelliler kanunu ile tarihi bir düzenleme yapılmıştır. Bu kanunla eğitim hizmetinde bakım hizmetine, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine kadar engellilerimizi ilgilendiren pek çok konuda haklarını teslim ettik. Engellilerimizin başkalarına gereksinim duymadan yaşamlarını sürdüren, üreten ve toplumda faydalı birer bireyler olarak yaşamlarını sürdürmeleri için her türlü desteği ve hizmet onlara sunmak en hayırlı iştir. Hepimiz birer engelli adayıyız. Bizim görevimiz tüm engelleri kaldırmaktır. Günümüz toplumunun en hassas konularından biri olan engelli vatandaşlarımızın sorunları ile ilgili, engelli kardeşlerimize sahip çıkmayı bir insanlık görevi olarak görüyoruz. Bu düşüncelerle; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyor, tüm engelli kardeşlerimiz başta olmak üzere ailelerine ve tüm vatandaşlarımıza en kalbi hislerimle selam ve saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu