Güncel

“Engelliler ayrımcılıkla karşılaşmamalı”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajları

“Engelliler ayrımcılıkla karşılaşmamalı”

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle siyasiler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri basın açıklaması yaparak, mesaj yayınladılar.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Milletvekilleri Mehmet Erdoğan ve Mehmet Metiner, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı Yasin Barutçu, Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı İrfan Tokur, mesaj yayınladı.

 

Aydın’dan mesaj

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, AK Parti iktidarının engellilere verdiği öneme işaret ederek, “Özellikle son yıllarda AK Parti iktidarı ile, engelli kardeşlerimiz için yapılan yasal düzenlemelerin yanı sıra, sağlık, eğitim, rehabilitasyon, istihdam, bakım ve sosyal güvenliğine ilişkin sorunlarının çözümü ve engellilerin her bakımdan gelişmelerini sağlayacak tedbirlerin alınması için yapılanlar da büyük önem arz etmektedir. AK Parti hükümeti ve iktidarı, engelli vatandaşlarımız için yapılanları hiçbir zaman yeterli görmedi. Kardeşlerimizin her türlü eksiğinin karşılanması için de onların her türlü eleştiri, görüş ve desteklerini de beklemekteyiz. Engelli vatandaşlarımızın insani koşullarda ve ayrımcılığa maruz kalmadıkları bir yaşama ulaşmalarını sağlamak için mücadele etmeye devam etmekteyiz. Üreten, sosyal hayatın bütün alanlarında aktif biçimde yer alabilen bağımsız bireyler olarak yer alabilmeleri için her alanda gereken duyarlılığın artmasını sağlamamız gerekmektedir. Bu vesileyle değerli kardeşlerimin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü tebrik ediyor, aileleri ve sevdikleriyle beraber sağlıklı bir yaşam temennimle kendilerini en derin duygularla selamlıyorum” dedi.

 

Metiner’den Mesaj

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yayınladığı mesajında, engellilerin daha iyi bir yaşama kavuşmasının ilk şartının yasal düzenlemelerden önce toplumun empati kültürünün gelişmesi olduğunu söyledi. Metiner, “Ülkemizde insanların sorunsuz yaşaması, bir arada yaşama kültürünün gelişmesine bağlıdır. Engelli olan vatandaşlarla bir arada yaşamanın en temel özelliği de onların önüne engel koymadan, tıpkı engelsiz olan insanlarımız gibi kolayca hayatını idame etmesini sağlamaktır. Elbette bunun için yasal düzenlemeler gerekir. Ancak, yasadan önce, toplumun empati kültürünü geliştirmesiyle mümkündür. İstediğiniz kadar yasa çıkarın ama gönülden yapılan ve herkesin özgürce yaşaması gerektiğine inanan toplumlar, bir birlerine engel değil, yol açan olacaktır” dedi.

 

Yetiş’ten mesaj

AK Parti Hükümeti ile birlikte Evde bakım hizmetinden, istihdama, eğitimden, ulaşılabilirliğe birçok konuda engelli haklarının anayasal güvence altına alındığını ifade eden AK Parti Adıyaman Milletvekili ve Engelliler Koordinasyon Merkezi Başkanı Dr.M.Murtaza Yetiş, “sadece son 10 ayda evde bakım hizmeti olarak bu yıl 450 bin engelli vatandaşımız için 3.3 katrilyon Türk Lirası ödeme yaptıklarını bu rakamın bile Hükümet olarak engellilerimize verilen desteğin ve önemin en güzel ispatı olduğunu, yılların ihmalini engelli vatandaşlarımıza bir borç olarak AK Parti hükümetinin üzerine aldığını” söyledi.

Engellilerle ilgili son 10 yılda önemli sayıda yasa değişikliği yaptıklarını belirten Yetiş, “engellilik konusunda bu kadar yasaya rağmen ortaya çıkan sorunların toplumun bu konuda yeterince destekleyici bir psikoloji sergilememesinden kaynaklandığını, engellilik konusunda toplumsal bilincin artırılmasına yönelik eğitim çalışmalarının ve projelerin daha fazla ileriki dönemlerde hükümetçe destekleneceğini vurguladı.

Engellilerin toplumsal yaşama katılımlarına yönelik Adıyaman’da da güzel gelişmelerin olduğunu ifade eden Yetiş, “ Aktif Yaşam Merkezi adıyla Türkiye’de ilk defa hayata geçirilecek olan ve engelli ve yaşlı bireylerin her tür hizmetten faydalanabileceği model kuruluşun ilkinin Adıyaman’da hayata geçirileceğini hatırlatarak şunları söyledi.

“Adıyaman’da yatırıma alınan ve 1,5 yıldır üzerinde çalıştığımız Aktif Yaşam Merkezi  Projesi’nin 2015 yılı içinde temeli atılacak. Böylesine önemli ve model bir projenin ilkinin Adıyaman’da uygulanacak olmasından da bir Adıyamanlı vekil olarak mutlu olduğumuzu ifade etmek isterim. Projenin yatırım aşamasına gelmesi için büyük bir çaba gösterdik. Bakanlıktaki ilgili arkadaşlarımızın da yakından alakadar olmaları ile engelli ve yaşlılarımız için oldukça önemli gördüğümüz bu proje hayata geçiyor. Aktif Yaşam Merkezi Adıyaman Vartana bölgesinde 40 dönüm arazi üzerinde hayata geçirilecek. Adıyaman için çok önemli bu proje aynı zamanda Türkiye için de model olacak. Engellilerimiz için uygun fiziki mekanlar ileriki yıllarda çok daha fazla görme şansımız olacak. Çünkü AK Parti olarak özellikle ulaşılabilirlik konusunda oldukça iradeli bir tavır sergiliyoruz. Örneğin yine pilot bölge olarak seçilen ve Adıyaman’da Gören Göz Projesi kapsamında görme engellilerimize dağıtımını yaptığımız navigasyon cihazları yine ulaşılabilirlik kapsamında değerlendirilebilir. Bütün bu projelere bir de merkezi hükümetimizce aktarılan kaynakları eklediğimizde büyük bir çabanın verildiği görülecektir.  Engellilerimiz için gösterdiğimiz çabanın daha fazlasını gelecekte de göstereceğiz. Şimdiye kadar gereken yapıldı bundan sonra da yapılmaya devam edecek.”

 

Fırat’tan Mesaj

AK Parti Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yayınladığı mesajında, “Engelli olmak veya engellilik, sadece engellilerin ve ailelerin içinde bulunduğu bir durum değil, sosyal boyutlarıyla hepimizi yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur. Engellilik, kişilerin doğuştan veya sonradan karşılaştığı bir durumdur. Engelli olmak, hayatın içinde olmak için engel değildir. Kısacası engelli olmak, hayatımızdaki bütün sorumluluklardan muaf olmak demek de değildir. Bizler vatandaşlarımızın önündeki engelleri kaldırdığımız zaman; engelli vatandaşlarımız da en iyi şekilde kamu hizmetlerinden yararlanabilir, üreten ekonominin ve sosyal hayatın çok önemli bir unsuru olabilirler. Bu nedenle unutulmamalıdır ki her birey potansiyel engellidir ve kişinin engelli olması, onun diğer insanlar gibi yaşaması, çalışması ve de başarılı olmasına bir engel teşkil etmemektedir. Engelli vatandaşlarımızın önündeki engellerin kaldırılmasında en önemli görev bizlere düşmektedir ve engelsiz çağdaş bir yaşam sunmak için onları desteklemek, karşılaşabilecek tüm engelleri kaldırmak ve kaliteli yaşam sürdürebilmeleri için gayret içerisinde olmalıyız. Toplumumuzun en hassas meselelerinden olan engelli vatandaşlarımızla ilgili meselelerdeki duyarlılığın artmasına vesile olan 3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısıyla, tüm engelli vatandaşlarımızı ve onların fedakâr ailelerini selamlar, sevgiyle ve kardeşlik duygusuyla kucaklarım.” dedi.

 

Erdoğan’dan Mesaj

AK Parti Milletvekili ve TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkan Vekili Mehmet Erdoğan ise mesajında, “İnsana verilen değerin en belirgin yansıması engellilere verilen değer ve onlara sağlanan kolaylıklardır. Çünkü insanız ve onlarda bu hayatın içinde ve ayrılmaz bir parçasıdır. Engellilik olgusuyla karşı karşıya bırakılmış insanlarımızın sorunlarının çözümü noktasında 12 yıllık iktidarımız döneminde birçok adımlar atılarak, reformlar gerçekleştirildi. Eğitim, sağlık, ulaşım ve istihdam haklarına ait hizmetlerin önemli bir kısmını engelli vatandaşlarımıza sunmaya çalıştık.

Engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne eğilmeye ve her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya, hayat şartlarını zorlaştıran uygulamaları düzenlemek yönündeki çalışmalara devam edeceğiz. Engelli vatandaşlarımıza sahip çıkmayı bir insanlık görevi olarak görüyor, onlara güvenli bir gelecek sunmak, millet ve devlet olarak en önemli görevimiz olarak kabul ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

Belediye Başkanı Kutlu’dan Mesaj

Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ise engellilerin ve yaşadıkları sorunların dünyada olduğu gibi, ülkemizde de toplumu yakından ilgilendiren bir insanlık sorunu olduğunu vurguladı. Kutlu, “Engelli haklarını, hukukuyla, eğitimiyle ve istihdamıyla bir bütün olarak ele almak gerekir. Engelli vatandaşlarımıza tanınan haklar bir bağış, bir iyilik değil, onların insan olmalarından kaynaklanan doğal haklarıdır. Onlara insanca yaşatacak ortamlar hazırlamak, üretici olarak topluma kazandırmak, toplumların en önemli sorumluluklarındandır.

Bu anlamlı günde tüm engelli vatandaşlarımızın ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü en içten dileklerimle kutlar, ömür boyu mutlu bir yaşam dilerim” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu