Güncel

“Engelli Ayrımcılığı Önlenmeli”

Engelliler, eğitimle topluma kazandırılmalı

“Engelli Ayrımcılığı Önlenmeli”

 

Adıyaman Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından Avrupa Birliği (AB) “Erasmus Plas ka-2 Stratejik Ortaklık Projesi” kapsamında ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle “Engelli Olan Bireylerin Eğitim Yoluyla Topluma Kazandırılması” konulu konferans düzenlendi. Mansiet-Engelli-Ayrimciligi-Onlenmeli-(3)

Konferansa Adıyaman Vali Yardımcısı Yusuf Özdemir, Adıyaman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Musa Şimşek, Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyit Temir, Adıyaman Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Mehmet Tunç,  sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Adıyaman Üniversitesi’nin akademik ve idari personelinin yanı sıra öğrenciler katıldı.

Konferansta Adıyaman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Musa Şimşek, “Adıyaman’da Engelli Bireylere Yönelik Yapılan ve Yapılması Planlanan Çalışmalar” konulu bir konuşma gerçekleştirerek Adıyaman’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Adıyaman Kent Konseyi Engelliler Meclis Başkanı Mehmet Tunç, “Adıyaman’daki Engelli STK’larının Faaliyetleri, Engelli Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu bir konuşma yaparak Adıyaman’da engelli sorunlarına ve çözüm önerilerine değindi. Adıyaman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Bayram Erzurumluoğlu “Dünya’da ve Türkiye’de Engellilik Farkındalığının Oluşturulması ve Engellilik Ayrımcılığının Önlenmesi” konulu bir sunum yaparak engellilik farkındalığının oluşturulması, ayrımcılığın önlenmesi konusunda çözüm önerilerini anlattı. Adıyaman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Suat Aşkın ise yürütülen proje hakkında vererek, “AB Erasmus Plus Stratejik Ortaklık Projesi İnteraktif Ortamda Nasıl Yönetiliyor?” konulu bir sunum yaptı.

Mansiet-Engelli-Ayrimciligi-Onlenmeli-(5)Uluslararası katılımlı olarak gerçekleşen konferansta Amersan Ltd. Şirketi Müdürü Alfred BLAZI, Fedaration Mestral Cocemfe Tarragona Engelli Derneği Başkanı ve Projenin İspanya Ortağı Olena Bılozerova, Elpida Engelliler derneği Başkanı ve Projenin Yunanistan Ortağı Katerina Lıaskopolou, İşletme ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü AB Proje Birimi Koordinatörü ve projenin Polonya Ortağı Monica Luczak, Aperions Engelli Derneği Derneği Eğitmeni ve Projenin Latviya Ortağı Maija Mucenıece, Torino Enstitüsü Öğretim Üyesi ve Projenin İtalya Ortağı Enrico Dolza, Tanıtım ve Sosyal İçerme Vakfı Proje Koordinatörü (FOPSIM) ve Projenin Malta Ortağı Maria Lımongellı konferansa video konferans yoluyla katılarak konuşmalarını yaptı.

Konferansın sonunda Adıyaman Vali Yardımcısı konferansın kapanış konuşmasını gerçekleştirerek 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün önemine değinerek konferansı düzenleyenlere teşekkür etti.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı