Güncel

“Engelleri kaldırmak için sizin gibi düşünmeliyiz”

Belediyeden Engelli Vatandaşlara Kahvaltı

“Engelleri kaldırmak için sizin gibi düşünmeliyiz”

 

Adıyaman Belediyesi tarafından “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla engelli vatandaşlara kahvaltı verildi.

TPAO tesislerinde düzenlenen kahvaltı programına Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, TPAO Bölge Müdürü Savaş Bütün, Ak Parti İl Başkanı Halil İbrahim Fırat, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Ayla Pektaş, Anadolu Engelliler Derneği Genel Başkanı Abidin Harputluoğlu, GAP Anadolu Görme Engelliler Derneği Başkanı Eşref Ağır, Adıyaman Zihinsel Engelliler Aile Derneği Başkanı Zeynel Alagöz, Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Mehmet Tunç, GAP Anadolu Görme Engelliler Derneği Başkanı Eşref Ağır, Adıyaman Belediyesi Engelsiz Yaşam Beceri Uygulama Merkezi Koordinatörü Nildem Demirhan Tanrıverdi, İşitme Engelliler Derneği Başkanı Ahmet Kahraman, Türkiye Özel Sporcular İl Temsilcisi İbrahim Bağcı ile engelli vatandaşlar katıldı.

Kahvaltı esnasında sahneye davet edilen, Engelsiz Yaşam Beceri Uygulama Merkezi Öğrencisi Selin Canlı, engellilerle ilgili bir şiir okuyarak katılımcıları duygulandırdı. Daha sonra GAP Anadolu Görme Engelliler Derneği Başkanı Eşref Ağır tarafından yemek duası okundu. Akabinde dernek başkanları tek tek söz alarak engellilerin sorunlarını dile getirerek, sorunların çözümü noktasında önerilerde bulundular ve kahvaltı programından dolayı Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu’ya teşekkür ettiler.

Daha sonra birer selamlama konuşması yapan Ak Parti İl Başkanı Halil İbrahim Fırat ile Ak Parti Kadın kolları Başkanı Ayla Pektaş, engellilerle ilgili Ak Parti hükümeti döneminde nice önemli projelere imza atıldığını ve birçok konuda engelli vatandaşlara pozitif ayrımcılık yapıldığını belirttiler.

Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu ise; “Her şeyden önce davetimize icabet edip bütün engelleri aşıp buraya kadar geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Bizi onurlandırdınız, şeref verdiniz. Bizim maksadımız burada size bir kahvaltı vermek değil. Bu kahvaltıyı hatta daha iyisini bir başka yerde de bulabiliriz. Maksadımız ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ vesilesiyle bir araya gelmek ve sorunlarımızı tartışmak, sorunlarınızı tespit etmek, çözümleri birlikte bulabilmektir. Ben milletvekili olduğum dönemde çok güzel bir yasa çıkartmıştık. Yasa kapsamında engelli vatandaşlarımıza çeşitli haklar verildi. Bu haklar 10 yıllar önce verilmesi gereken haklardı. Bundan sonra ileriye bakacağız. Şunları verdik, bunları ettik demeyeceğiz. Bundan sonra neler yapabiliriz, neler verebiliriz bunun gayreti içerisinde olacağız. Dernek başkanlarımızdan sorunların çözümü için öneri ve taleplerini bekliyoruz. Belediye olarak bizim yapabileceklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi birer kitapçık haline getirerek bize getirirseniz, bizde ona göre imkânlarımız ölçüsünde gerekli çalışmaları başlatmış oluruz.

Daha önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na engellilerle ilgili bir proje sunmuştuk ama projemiz maalesef kabul görmedi. Bakanlık, bazı durumları gerekçe göstererek onay vermedi. Bundan sonraki yol haritamızı çizmek için hepinizin yardımına ihtiyacımız var.

Şu andaki otobüslerimiz özellikle ortopedik engelliler için çok sıkıntılı. Hiç engeli olmayanlar bile 3 basamağı atlayıp zor biniyor. Yeni alacağımız otobüslerde ki, en kısa zamanda almak için çalışıyoruz. Direk tek basamakla girdiğin zaman otobüsün içerisinde hiçbir basamak olmayan toplu ulaşım araçlarımız olacak. Sizlere yardımcı olmak insanlık adına hepimizin görevidir. Bu görevi yerine getirmek içinde sizin gibi düşünmeye ihtiyaç var. Ama ne kadar düşünürsek düşünelim bizim eksiklerimizi sizin kadar göremeyiz. Onun için sizin görüş ve önerilerinizi bekliyoruz. Hepinize katılımlarınızdan dolayı tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Kapım her zaman sizlere açıktır” şeklinde konuştu.

Programın sonunda ise katılımcılar, Engelsiz Yaşam Beceri Uygulama Merkezi’nin salonda açtığı resim sergisini gezdiler. Akabinde Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu tarafından katılımcılara karanfil dağıtıldı ve en son toplu resim çekildi.

 

Kutlu’dan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Engelliler günü nedeniyle mesaj yayınlayan Başkan Kutlu, engellilerin ve yaşadıkları sorunların dünyada olduğu gibi, ülkemizde de toplumu yakından ilgilendiren bir insanlık sorunu olarak her geçen gün daha da önem arz ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Engelli haklarını, hukukuyla, eğitimiyle ve istihdamıyla bir bütün olarak ele almak gerekir. Engelli vatandaşlarımıza tanınan haklar bir bağış, bir iyilik değil, onların insan olmalarından kaynaklanan doğal haklarıdır. Onlara insanca yaşatacak ortamlar hazırlamak, üretici olarak topluma kazandırmak, toplumların en önemli sorumluluklarındandır.

Bu anlamlı günde tüm engelli vatandaşlarımızın ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü en içten dileklerimle kutlar, ömür boyu mutlu bir yaşam dilerim.”

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu