Güncel

Emekli maaş zammı belli oldu

Emekli maaş zammı belli oldu

 

Milyonlarca emeklinin enflasyon farkından kaynaklı maaş zammı bugün belli oldu. Açıklanan Haziran ayı enflasyon verilere göre memur emeklisi yüzde 8,67, işçi ve Bağkur emeklisi ise yüzde 9,17 maaş zammı alacak.

Türkiye İstatistik Kurumu haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre TÜFE aylık bazda yüzde 2.61 artış gösterirken, yıllık enflasyon yüzde 15.39’a çıktı.

Açıklanan enflasyon rakamıyla birlikte milyonlarca memur, sözleşmeli personel ve emeklinin alacağı zam oranları da belli oldu. TÜFE’deki 6 aylık artış yüzde 9,17 olarak gerçekleşti.

 

Memur Emeklisine Yüzde 8,67 Zam

Böylece yılbaşında yüzde 4 zam alan memur ve memur emeklileri, ortaya çıkan 5,17 puanlık farkı temmuz ayında yapılacak zamla alacak. Memur emeklisinin maaşlarına yüzde 8,67 oranında zam yapılacak.

Toplam zam (3,5+ enflasyon farkı) olacak. Memur ve memur emeklisine yılın ilk yarısında yüzde 4, ikinci yarısı için yüzde 3,5 zam kararı alınmıştı. Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Temmuz’da alacak.

 

İşçi Ve Bağkur Emeklisine Yüzde 9,17 Zam

Haziran ayı enflasyon verilere göre işçi ve Bağkur emeklisi ise yüzde 9,17 maaş zammı alacak.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu